reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > e-sklep > Pierwszy sklep internetowy – jak poczynić pierwsze kroki?

Pierwszy sklep internetowy – jak poczynić pierwsze kroki?

Wystartowanie z własną firmą nie jest łatwe. W świecie e-biznesu również nie jest tak różowo, jakby mogło się to wydawać. W świecie wirtualnym również musimy przejść przez sito formalności i biurokracji, ale stosując się do odpowiednich zasad i wskazówek wszystko jest osiągalne i realne. Jak więc uruchomić sklep internetowy? O czym należy pomyśleć na początku?

Oczywiście każdy ma swoją receptę na otwarcie sklepu internetowego. Każdy doświadczony posiadacz e-sklepu będzie miał własne doświadczenia i wianuszek porad dla nowych przedsiębiorców w tym wirtualnym świecie. Oczywiście warto ich słuchać, jednak przede wszystkim należy korzystać z porad profesjonalnych doradców, którzy są w stanie pokierować każdym przedsiębiorcą.

Jeśli jesteśmy całkowicie nowi w biznesie i nie posiadamy firmy, musimy ją założyć według ogólnych zasad. Jeśli jednak posiadamy już firmę i chcemy rozszerzyć jej działalność o kanał internetowy, musimy uruchomić sklep internetowy jako projekt w istniejącej już firmie. Jeśli przebrniemy już przez pierwszy etap papierkowej roboty należy określić warunki dostawy produktów oferowanych w naszym sklepie. W tym wypadku należy przemyśleć cenę zakupu towarów, minimalne ilości zamówień, określić terminy i koszty dostaw.

Zobacz także: W jaki sposób wyróżnić się na rynku e-commerce?

Powyższe ustalenia są niezbędne do tego, aby określić najkorzystniejszych dostawców naszych towarów. Następnie należy przemyśleć strategię magazynowania towarów określają ilość produktów, które będziemy składować w naszym magazynie. I w tym momencie należy zastanowić się nad samym magazynem lub miejscem przeznaczonym na składowanie towaru. Zbyt duży magazyn, w którym wykorzystamy 10 procent miejsca będzie generował ogromne straty. Z drugiej jednak strony mały magazyn wypełniony towarem po dach nie będzie w stanie sprostać tak dużym obrotom.

Musimy pamiętać, że oferując towary w swoim sklepie powinniśmy mieć je na stanie. Jeśli konkretne towary musimy sprowadzać, należy umieścić odpowiednią informację w ofercie. Na przykład, prowadząc sklep rowerowy w sieci, możemy nie sprostać własnej ofercie. Posiadając niewielki magazyn nie jesteśmy w stanie mieć na stanie wszystkich rowerów w ofercie. Wtedy należy poinformować klienta o tym, że rower jest na zamówienie a termin jego realizacji wydłuży się do kilku dni. Taką informację należy umieścić w opisie danego towaru.

Warto przeczytać: Jakie są największe zalety handlu internetowego?

Jeśli w ogólnych zasadach naszego sklepu umieścimy informację o terminie realizacji zamówienia na poziomie 24/48 godzin, musimy tej obietnicy sprostać za wszelką cenę. W dzisiejszych czasach zaniedbany i niezadowolony klient z pewnością przejdzie do konkurencji, która sprosta jego wymaganiom. Pamiętajmy, że zadowolony klient przyprowadzi kolejnego, niezadowolony zaś zniechęci kilkunastu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama