| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > e-sklep > Usługi dodatkowe – czy warto rozszerzać spektrum ofertowe w e-firmie?

Usługi dodatkowe – czy warto rozszerzać spektrum ofertowe w e-firmie?

Otwierając sklep, czy to tradycyjny, czy też internetowy warto zastanowić się, jakie towary czy usługi będziemy w nim sprzedawać. W dzisiejszych czasach sztywne trzymanie się standardów nie przyniesie nam sukcesów, gdyż potencjalny klient chce być zaskakiwany i rozpieszczany. Aby stworzyć klientowi ofertę kompletną, możemy pokusić się o dodatkowe towary i usługi z dziedzin pokrewnych. O co w tym chodzi?

Oprócz sprzedaży konkretnych dóbr czy usług każdy przedsiębiorca otwarty na nowe wyzwania i rozwój powinien pomyśleć nad rozszerzeniem swojego modelu biznesowego o produkty i usługi niszowe lub niespotykane dotychczas w branży, którą reprezentuje. Tego typu rozwiązanie może generować dodatkowe strumienie przychodów, a zadowoleni i „rozpieszczeni” klienci z pewnością powrócą, prowadząc ze sobą nowych potencjalnych klientów wśród rodziny czy znajomych.

Przykładem może być firma, specjalizująca się w sprzedaży np. oprogramowania antywirusowego etc. Firma ta, oprócz specjalistycznego oprogramowania może zaoferować swoim klientom usługi hostingowe lub doradcze z możliwością obsługi oprogramowania na miejscu w firmie. Firma ta może również rozszerzyć paletę swoich towarów o dodatkowe oprogramowanie firmowe w promocyjnych cenach tylko dla stałych klientów etc.

Zobacz również: Co trzeba wiedzieć przed założeniem e-biznesu?

Każdy klient, który skorzysta z usług podstawowych zapamięta, że ta sama firma oferuje również towary dodatkowe i być może w przyszłości wróci, by skorzystać z rozszerzonej oferty. Warunkiem poprawnego działania takiego rozszerzenia jest sprawienie, aby klient był zadowolony z oferty podstawowej. Jeśli klient korzystający z oferty głównej nie będzie odpowiednio obsłużony, a warunki całej transakcji będą dla niego niekorzystne, z pewnością więcej nie skorzysta z usług podstawowych, a tym bardziej z usług dodatkowych.

Czy usługi dodatkowe to ryzyko? Owszem, wiąże się to z pewną dozą ryzyka, ale tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na poważne odstąpienie od szczebla głównej oferty. Otóż jeśli do naszych głównych towarów należy na przykład kostka brukowa, rozszerzając ofertę o komplety pościeli z kory możemy liczyć się z mniejszym zainteresowaniem, a nawet z uszczupleniem zainteresowania główną ofertą. Czemu? Otóż klienci widząc tak zróżnicowane towary z dwóch szczebli przemysłu mogą uznać nasze przedsiębiorstwo za niekompetentne. Dlatego też decydując się na towary i usługi dodatkowe, starajmy się, aby było one spokrewnione z główną ofertą. 

Sprawdź też: Jakie są największe zalety handlu internetowego?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »