| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > e-sklep > Sklep internetowy – jak wymyślić nazwę i przebrnąć przez formalności?

Sklep internetowy – jak wymyślić nazwę i przebrnąć przez formalności?

Otwarcie sklepu internetowego to dość skomplikowany proces. Nikt nie jest w stanie w ciągu jednego dnia załatwić wszystkich formalności i dopilnować wszystkich spraw. Oprócz określenia źródeł dostaw i miejsca magazynowania towarów musimy przecież zadbać o sam sklep, a przede wszystkim wymyślić do niego nazwę. Oprócz tego należy załatwić sprawy formalne i zakupić odpowiednie oprogramowanie. O czym należy przy tym pamiętać?

Oczywiście każdy sklep, a w szczególności ten internetowy powinien posiadać swoją nazwę oraz odpowiednio dobraną domenę. Wybierając nazwę domeny musimy określić, czy w jej nazwie umieścimy nazwę firmy, czy może słowa kluczowe kojarzące się branżą. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór domeny związanej z nazwą firmy, ale tu może pojawić się problem. Obecnie wybór wolnych domen jest niezwykle ograniczony, a szansa, że nazwa naszej firmy będzie unikalna jest dość znikoma.

Wybierając domenę ze słowami kluczowymi musimy skupić się na tym, z czym kojarzy się nasza firma i towar, jaki oferujemy. Odpowiednia domena znacznie ułatwi późniejsze pozycjonowanie strony. Wracając do nazwy sklepu, nie może być ona przypadkowa. Czasy, w których sklepy oferujące na przykład materiały budowlane układane były z inicjałów lub pierwszych liter nazwiska założyciela bezpowrotnie minęły. Dziś liczą się chwytliwe nazwy, które można łatwo zapamiętać.

Zobacz również: Czy jeden dobry pomysł na e-biznes wystarczy na kilka lat?

Po wybraniu nazwy i domeny należy przejść do spraw formalnych, w których ustalimy z biurem rachunkowym lub księgowością zasady wystawiania faktur i paragonów. Jest to niezwykle ważne, gdyż obecnie na każdy sprzedany towar należy wystawić paragon, a na życzenie klienta odpowiednią fakturę. Niedotrzymanie tych warunków może stworzyć w przyszłości bardzo poważne problemy, dlatego też do tego tematu należy podejść z rozsądkiem.

Następnym krokiem jest zakup oprogramowania do fakturowania oraz co oczywiste, kasy fiskalnej. Bez tego nie można nawet myśleć o starcie z e-biznesem. W kolejnym kroku należy zakupić oprogramowanie sklepu internetowego. Jeśli dopiero zaczynamy w tej branży i zamierzamy w przyszłości rozwinąć naszą ofertę możemy zakupić oprogramowanie z miesięcznym abonamentem, co przyniesie nieco oszczędności, lub skorzystać z darmowych platform dla sklepów internetowych. Na dłuższą metę jednak takie rozwiązania są niekorzystne.

Sprawdź też: Czy w e-biznesie wystarczy zwabić klienta na stronę internetową?

W następnych krokach należy opracować odpowiednie opisy do towarów oraz co oczywiste, ułożyć stosowny regulamin sklepu. Na początku możemy poprosić znajomych o to, by pomogli nam w testowaniu nowej platformy. Nie zapominajmy również o założeniu konta w AdWords oraz w popularnych porównywarkach cen takich jak Nokaut, Skąpiec czy Ceneo. Jeśli wszystko zapniemy na ostatni guzik, możemy otworzyć sklep i czekać na pierwszych klientów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Najda

Dyrektor ds. Inwestycji i Funduszy z UE w firmie Najda Consulting (www.najdaconsulting.pl). Ekspert w dziedzinie funduszy unijnych i dużych projektów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw oraz samorządów gminnych. Funduszami unijnymi zajmuje się od 2002 roku. Według ogólnopolskiego dwumiesięcznika Fundusze Europejskie, Najda Consulting zajmuje wysokie miejsca w rankingu najskuteczniejszych firm doradczych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »