| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > e-sklep > Przeskalowanie biznesu i konta premium – czy to ma sens?

Przeskalowanie biznesu i konta premium – czy to ma sens?

Przedsięwzięcia określane mianem e-biznesu mogą być skalowane na wiele najróżniejszych sposobów, w zależności od modelu i rodzaju biznesu w jakim się rozwijają. Jeśli dany serwis opiera swoje przychody na reklamie i chce je rozwinąć, wystarczy że wprowadzi lub rozszerzy dział sprzedaży, by zyskać nowe źródło przychodów. Jak to działa w praktyce?

Przykład przytoczony we wstępie równie dobrze można odwrócić. W jaki sposób? Otóż jeśli strona jest w stanie utrzymać się z reklamy, oznacza to, że ma miesięcznie mnóstwo unikalnych odwiedzin. Wprowadzając ofertę sprzedaży możemy być pewni, że przynajmniej kilka procent naszych gości zakupi oferowany u nas towar (pod warunkiem, że będzie on się wiązał z tematyką strony). Sytuacja ta może się również odwrócić.

Jeśli nasz sklep internetowy notuje dość duże zyski oznacza to, że mamy dużą liczbę klientów. Duża liczba klientów zaś to idealny start w reklamę. Jeśli więc mamy dużo odwiedzin, nasze zyski możemy rozszerzyć poprzez stworzenie reklamy na naszej stronie. Pamiętajmy jednak, że współpraca z siecią reklamową daje poważne przychody jedynie wtedy, gdy nasza strona czy nasz sklep internetowy jest dobrze rozpoznawalny i jak już wspomnieliśmy, często odwiedzany. Warto również pamiętać, że podstawowe źródło dochodów powinno takim pozostać. Jeśli rozwijamy sklep dodając reklamy, nie zaniedbujmy sprzedaży i odwrotnie.

Warto przeczytać: Kredyt technologiczny – czym jest i komu się przyda?

Ostatnio niezwykle popularnym pomysłem stały się mikropłatności, które jak się okazuje, są w stanie podnieść płynność finansową w firmie. Na czym to polega? Otóż zarówno w sklepie internetowym jak i na stronie związanej z usługami społecznościowymi, wprowadzenie kont premium może sprawić, że cały biznes zacznie rozwijać się o wiele szybciej i prężniej. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Jakich?

Otóż przy wprowadzaniu kont premium, konta standardowe nie mogą ulec zmianie. Oznacza to, że jeśli prowadzimy stronę internetową od dwóch lat bez dodatkowych funkcji premium, wprowadzenie nowych, płatnych usług nie może mieć wpływu na stare konta. Jak to wygląda w praktyce?

Wprowadzając usługi premium nie możemy zdegradować i odebrać uprawnień swoim starym użytkownikom. Nie może mieć miejsce sytuacja, w której użytkownik posiadający bezpłatne konto od dwóch lat, nagle traci większość uprawnień, które przechodzą do usług płatnych. Dodając usługi premium musimy wymyślić nowe funkcje usprawniające i uatrakcyjniające korzystanie z naszego serwisu.

Użytkownicy stali nie mogą być pozbawieni swoich starych praw tylko dlatego, że nie chcą zapłacić. W skrajnych przypadkach mogłoby to być uznane jako wyłudzenie. Mówić w skrócie: dodając usługi premium dodajemy NOWE funkcje i usprawnienia. W żadnym przypadku nie należy wprowadzać opłat, za darmowe dotychczas funkcje i uprawnienia. Jeśli więc chcemy utrzymać dotychczasowych użytkowników i pozyskać przychody z kont premium, musimy wprowadzić takie funkcje, które będą kusić użytkowników, którzy z kolei będą w stanie za nie zapłacić. Już nawet 5% użytkowników z kontami premium będą w stanie powiększyć nasze przychody.

Zobacz również: Czy w e-biznesie wystarczy zwabić klienta na stronę internetową?

Użytkownicy oczekujący coraz większej jakości usług będą w stanie za to zapłacić. Nie możemy jednocześnie zapominać o użytkownikach z darmowymi kontami, a już tym bardziej nie możemy traktować ich jako „gorszych”. Zaniedbany użytkownik, który poczuje, że jest traktowany gorzej z pewnością opuści stronę przechodząc do konkurencji. Natomiast zadowolony użytkownik „standardowy” być może w przyszłości przejdzie na konto „premium”, a przecież o to nam chodzi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »