REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Brak magazynu dla e-sklepu – czy taki biznes ma szansę przetrwania?

Kamil Rogala
W dzisiejszych czasach użytkownicy Internetu oczekują coraz większej jakości usług.
W dzisiejszych czasach użytkownicy Internetu oczekują coraz większej jakości usług.

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób, które mają w planach otworzenie własnego e-biznesu opartego na sklepie internetowym myśli, że sprawa magazynowania towarów ich nie dotyczy. Przecież na początku nie będą dużo sprzedawać lub oferowane przez te osoby towary są niewielkie i można je trzymać w domu. Jeśli planujemy sukcesy i rozwój, takie myślenie szybko pozbawi nas marzeń. Dlaczego? Czy własny magazyn jest niezbędny?

Świat e-biznesu zna bardzo wiele przypadków, w których sklepy internetowe chciały działać bez magazynu, jedynie jako pośrednicy w sprzedaży oferując towary w takich samych cenach, jak konkurencja. Na marginesie warto dodać, że te sklepu już dawno upadły i nie ma po nich śladu. Dlaczego? Czy próba „obejścia” sprawy magazynu jest aż tak niepożądana?

REKLAMA

Spójrzmy na to z punktu widzenia konsumenta, który ma do wyboru dwa sklepy z tym samym towarem w podobnych cenach. W jednym towar jest dostępny od ręki z terminem realizacji zamówienia od 24 do 48 godzin. W drugim sklepie towar jest teoretycznie dostępny, ale termin realizacji zamówienia to od 2 do 5 dni. Chyba oczywiste, że klient wybierze pierwszą opcję. Czy pominięcie magazynu zawsze jest nieskuteczne i prowadzi do upadku?

Zobacz również: Czy jeden dobry pomysł na e-biznes wystarczy na kilka lat?

REKLAMA

Jedyną sytuacją, w której możemy sobie pozwolić na pośrednictwo są towary niszowe, których na próżno szukać u konkurencji, a klient jest w stanie na taki towar poczekać nieco dłużej. W innym przypadku dłuższy termin realizacji zamówienia będziemy musieli wynagrodzić niższą ceną lub jakimś bonusem, a i tak nie jest to recepta na sukces. Poza tym niższa cena oznacza niższe przychody, a pośrednictwo w zamówieniu łączy się z dość skomplikowanym procesem logistycznym, którego opanowanie jednej osobie przyniesie sporo pracy.

W dzisiejszych czasach użytkownicy Internetu oczekują coraz większej jakości usług, a w tym dostępności towaru od ręki, a nie teoretycznej możliwości jego zamówienia z bliżej nieznanym terminem realizacji. Kłopoty z magazynowaniem towaru dotyczą każdego przedsiębiorcę działającego w e-biznesie. Większe przedsiębiorstwa muszą wynajmować lub budować własne magazyny, mniejsi gracze ze względu na mniejsze możliwości finansowe, muszą kombinować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź również: Czy każdy pomysł na e-biznes się sprawdzi?

W wypadku niewielkich e-sklepów, często prowadzone są one jako przedsięwzięcia rodzinne. Niestety w tym przypadku bardzo często zdarza się sytuacja tak zwanego „zatowarowania mieszkania”. Jeśli jeszcze posiadamy domek jednorodzinny i mamy możliwość zaadaptowania jednego pomieszczenia lub garażu na niewielki magazyn, jest to dobre rozwiązanie na początek. Jeśli jednak mieszkamy w mieszkaniu w bloku i chcemy oferować towary od ręki, będziemy musieli wynająć pomieszczenie pod magazyn, a to już spore wyzwanie, które z biegiem czasu z pewnością się opłaci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA