Prezydencja Polski w Radzie UE
REKLAMA
REKLAMA
Prezydencja UE jest sprawowana w Radzie UE zwanej Radą Ministrów, która jest główną instytucją decyzyjną w ramach UE.
REKLAMA
Zadania Prezydencji skupiają się wokół dwóch najważniejszych kwestii:
1. Przewodniczenie pracom Rady UE oraz jej organów pomocniczych (grup roboczych i komitetów)
2. Reprezentowanie Rady UE w relacjach z innymi instytucjami UE
REKLAMA
Pierwsze z zadań, czyli przewodniczenie pracom Rady UE i jej organów pomocniczych (komitety i grupy robocze), stanowi największe wyzwanie, zarówno merytoryczne, jak i organizacyjne. Wiąże się ono bowiem z koniecznością przygotowania kilku tysięcy spotkań, zarówno formalnych jak i nieformalnych w Brukseli, Luksemburgu (zgodnie z regulaminem Rady UE miejsce posiedzeń Rady UE w kwietniu, czerwcu i październiku) oraz kraju sprawującym aktualną Prezydencję.
Kluczową rolą Prezydencji w przewodniczeniu pracom Rady i jej organów przygotowawczych jest wypracowywanie kompromisów pomiędzy państwami członkowskimi w toku wypracowywania projektów aktów prawnych. Rola ta jest szczególnie ważna, gdy poruszane są kwestie kontrowersyjne. W takich przypadkach Prezydencja słucha opinii poszczególnych państw członkowskich i instytucji UE (Komisja Europejska, Parlament Europejski), a następnie przedstawia propozycje kompromisowe. Prezydencja podpisuje także akty przyjęte przez Radę.
Polecamy: Od kiedy euro w Polsce?
Drugie zadanie obejmuje reprezentowanie Rady wobec innych instytucji UE, w szczególności wobec Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.
Przed wejściem w życie Traktatu z Lizbony istotnym, trzecim, zadaniem rotacyjnej Prezydencji było reprezentowanie UE w stosunkach międzynarodowych (wobec państw trzecich i organizacji międzynarodowych), jednak wraz z ustanowieniem nowego urzędu Wysokiego Przedstawiciela ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa przedmiotowy obszar tematyczny został wyłączony z zakresu działania rotacyjnej 6-miesięcznej Prezydencji.
Polecamy: Zmiany w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, które powinien znać każdy przedsiębiorca
Źródło: MG
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.