REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Co Polacy myślą o wprowadzeniu euro?
Co Polacy myślą o wprowadzeniu euro?

REKLAMA

REKLAMA

Czy Polska zdąży z wprowadzeniem nowej waluty do czerwca 2012? Jeśli nie - jakie są ku temu powody? Czy Polacy ubolewają, czy raczej cieszą się z tej sytuacji? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

We wprowadzenie euro do Polski w roku 2012 wątpiło wielu polityków oraz ekonomistów, już kilka lat temu. Jak czas pokazał, wątpliwości te okazały się słuszne i Polacy jeszcze przez co najmniej kilka lat będą na terenie naszego kraju płacić złotówkami. Zgodnie z niedawną wypowiedzią wiceministra finansów, Ludwika Koteckiego nowej waluty w Polsce możemy spodziewać się najwcześniej w 2014 roku, a datą najbardziej realistyczną jest rok 2015.

REKLAMA

Kryteria konwergencji a Polska

Na początku marca bieżącego roku Polska spełniała zaledwie jedno z czterech kryteriów konwergencji, a mianowicie kryterium stabilności cen (co poprzednio udało się osiągnąć we wrześniu 2008 r., ale prawdopodobnie sytuacja ta ma charakter przejściowy i w najbliższym czasie należy się spodziewać iż Polska ponownie przestanie spełniać to kryterium). Do tej pory najmniej problemów mieliśmy z kryterium stóp procentowych, jednak od dwóch miesięcy ich poziom przekracza wymagane 5,2% (w marcu średnia długoterminowa stopa procentowa z ostatnich 12 miesięcy wynosiła w Polsce 5,8%).

Przeczytaj również: Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

REKLAMA

„Euro na Euro”- w 2008 roku hasło to było bardzo popularne wśród polityków. Od dawna wiadomo, że postulat ten nie zostanie zrealizowany. Dlaczego Polska nie zdąży z wprowadzeniem nowej waluty do czerwca 2012? Czy Polacy ubolewają, czy raczej cieszą się z tej sytuacji?

Ze względu na to, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II, nie spełnia również kryterium walutowego. Ponadto złoty był jedną z trzech walut krajów europejskich, które pozostawały najbardziej zmienne względem euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Polska nie spełnia również kryterium fiskalnego ze względu nałożoną na nią procedurę nadmiernego deficytu. Wynika to ze znacznego deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych (który w 2009 r. wyniósł 7,2% PKB). Z problemem tym boryka się aż 24 z 27 państw UE. Zgodnie z przewidywaniami Polska powinna ograniczyć nadmierny deficyt sektora finansów publicznych do 2012, co pozwoliłoby na zakończenie procedury nadmiernego deficytu.

Jak zapewnia minister Rostowski, Polska będzie dążyć do strefy euro w średnim horyzoncie czasowym. Choć rząd planuje ograniczyć deficyt finansów publicznych do 3% w przeciągu najbliższych dwóch lat, nie musi to znacznie wpłynąć na przyśpieszenie wejścia Polski do strefy euro. Zdaniem Witolda Kozińskiego, wiceprezesa NBP, samo spełnienie kryteriów z Maastricht nie znaczy, że Polska od razu wprowadzi euro, choć jest to cel strategiczny do którego dążymy. Ważne jest bowiem by nasza gospodarka była gospodarką sprawną, a samo spełnienie wcześniej wspomnianych kryteriów nie musi od razu oznaczać, że wszystko jest z nią porządku. 

Polecamy serwis Finanse

Co Polacy myślą o wprowadzeniu euro?

W przeciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono wiele badań na temat opinii Polaków o euro-walucie. Ostatnio (marzec 2011) swe wyniki przedstawił TNS OBOP (sondaż przeprowadzany był w dniach 3-6 lutego). Aż 51% osób udzieliło odpowiedzi, że wprowadzenie do Polski euro byłoby niekorzystne. Zaledwie 17% ankietowanych jest zwolennikami wprowadzenia nowej waluty. Porównując te wyniki poprzednim badaniem, które miało miejsce na początku grudnia widać wyraźny trend: coraz mniej Polaków chce euro (spadek o 7%), a coraz więcej jest przeciwnych wprowadzeniu tej waluty ( grupa ta zwiększyła się o 10%). 24% osób, uważa że wprowadzenie euro nie będzie ani korzystne ani niekorzystne, a 8% nie ma zadnia na ten temat.
Polacy są również zdania, że euro wpłynie niekorzystnie zarówno na sytuację w ich gospodarstwie domowym (65%) jak i całej gospodarki (46%). Przeciwnego zdania jest odpowiednio 11% oraz 27% badanych.

Co to jest Narodowy Plan Wprowadzenia Euro

Tak więc kiedy faktycznie wprowadzone zostanie euro? Chyba nie ma osoby, która udzielając odpowiedzi na to pytanie, byłaby by stu procentach pewna, iż jest ona słuszna. Być może określenie tego terminu będzie możliwe dzięki planowanemu na drugą połowę tego roku Narodowemu Planowi Wprowadzenia Euro w Polsce. W dokumencie tym nie będzie co prawda podanej konkretnej daty, przystąpienia do strefy euro, jednak zawarte w nim szczegółowe harmonogramy działań w kolejnych etapach przygotowań do integracji walutowej powinny ułatwić jej określenie.

Jak wspomniano na początku artykułu, rząd Polski uważa że Polska najwcześniej wejdzie do strefy euro w roku 2014-2015. Z kolei rynki światowe oceniając obecną sytuację Polski,przewidują że może to być nawet rok 2020-2021.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA