REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Co Polacy myślą o wprowadzeniu euro?
Co Polacy myślą o wprowadzeniu euro?

REKLAMA

REKLAMA

Czy Polska zdąży z wprowadzeniem nowej waluty do czerwca 2012? Jeśli nie - jakie są ku temu powody? Czy Polacy ubolewają, czy raczej cieszą się z tej sytuacji? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

We wprowadzenie euro do Polski w roku 2012 wątpiło wielu polityków oraz ekonomistów, już kilka lat temu. Jak czas pokazał, wątpliwości te okazały się słuszne i Polacy jeszcze przez co najmniej kilka lat będą na terenie naszego kraju płacić złotówkami. Zgodnie z niedawną wypowiedzią wiceministra finansów, Ludwika Koteckiego nowej waluty w Polsce możemy spodziewać się najwcześniej w 2014 roku, a datą najbardziej realistyczną jest rok 2015.

REKLAMA

Kryteria konwergencji a Polska

Na początku marca bieżącego roku Polska spełniała zaledwie jedno z czterech kryteriów konwergencji, a mianowicie kryterium stabilności cen (co poprzednio udało się osiągnąć we wrześniu 2008 r., ale prawdopodobnie sytuacja ta ma charakter przejściowy i w najbliższym czasie należy się spodziewać iż Polska ponownie przestanie spełniać to kryterium). Do tej pory najmniej problemów mieliśmy z kryterium stóp procentowych, jednak od dwóch miesięcy ich poziom przekracza wymagane 5,2% (w marcu średnia długoterminowa stopa procentowa z ostatnich 12 miesięcy wynosiła w Polsce 5,8%).

Przeczytaj również: Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

REKLAMA

„Euro na Euro”- w 2008 roku hasło to było bardzo popularne wśród polityków. Od dawna wiadomo, że postulat ten nie zostanie zrealizowany. Dlaczego Polska nie zdąży z wprowadzeniem nowej waluty do czerwca 2012? Czy Polacy ubolewają, czy raczej cieszą się z tej sytuacji?

Ze względu na to, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II, nie spełnia również kryterium walutowego. Ponadto złoty był jedną z trzech walut krajów europejskich, które pozostawały najbardziej zmienne względem euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Polska nie spełnia również kryterium fiskalnego ze względu nałożoną na nią procedurę nadmiernego deficytu. Wynika to ze znacznego deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych (który w 2009 r. wyniósł 7,2% PKB). Z problemem tym boryka się aż 24 z 27 państw UE. Zgodnie z przewidywaniami Polska powinna ograniczyć nadmierny deficyt sektora finansów publicznych do 2012, co pozwoliłoby na zakończenie procedury nadmiernego deficytu.

Jak zapewnia minister Rostowski, Polska będzie dążyć do strefy euro w średnim horyzoncie czasowym. Choć rząd planuje ograniczyć deficyt finansów publicznych do 3% w przeciągu najbliższych dwóch lat, nie musi to znacznie wpłynąć na przyśpieszenie wejścia Polski do strefy euro. Zdaniem Witolda Kozińskiego, wiceprezesa NBP, samo spełnienie kryteriów z Maastricht nie znaczy, że Polska od razu wprowadzi euro, choć jest to cel strategiczny do którego dążymy. Ważne jest bowiem by nasza gospodarka była gospodarką sprawną, a samo spełnienie wcześniej wspomnianych kryteriów nie musi od razu oznaczać, że wszystko jest z nią porządku. 

Polecamy serwis Finanse

Co Polacy myślą o wprowadzeniu euro?

W przeciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono wiele badań na temat opinii Polaków o euro-walucie. Ostatnio (marzec 2011) swe wyniki przedstawił TNS OBOP (sondaż przeprowadzany był w dniach 3-6 lutego). Aż 51% osób udzieliło odpowiedzi, że wprowadzenie do Polski euro byłoby niekorzystne. Zaledwie 17% ankietowanych jest zwolennikami wprowadzenia nowej waluty. Porównując te wyniki poprzednim badaniem, które miało miejsce na początku grudnia widać wyraźny trend: coraz mniej Polaków chce euro (spadek o 7%), a coraz więcej jest przeciwnych wprowadzeniu tej waluty ( grupa ta zwiększyła się o 10%). 24% osób, uważa że wprowadzenie euro nie będzie ani korzystne ani niekorzystne, a 8% nie ma zadnia na ten temat.
Polacy są również zdania, że euro wpłynie niekorzystnie zarówno na sytuację w ich gospodarstwie domowym (65%) jak i całej gospodarki (46%). Przeciwnego zdania jest odpowiednio 11% oraz 27% badanych.

Co to jest Narodowy Plan Wprowadzenia Euro

Tak więc kiedy faktycznie wprowadzone zostanie euro? Chyba nie ma osoby, która udzielając odpowiedzi na to pytanie, byłaby by stu procentach pewna, iż jest ona słuszna. Być może określenie tego terminu będzie możliwe dzięki planowanemu na drugą połowę tego roku Narodowemu Planowi Wprowadzenia Euro w Polsce. W dokumencie tym nie będzie co prawda podanej konkretnej daty, przystąpienia do strefy euro, jednak zawarte w nim szczegółowe harmonogramy działań w kolejnych etapach przygotowań do integracji walutowej powinny ułatwić jej określenie.

Jak wspomniano na początku artykułu, rząd Polski uważa że Polska najwcześniej wejdzie do strefy euro w roku 2014-2015. Z kolei rynki światowe oceniając obecną sytuację Polski,przewidują że może to być nawet rok 2020-2021.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA