REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Co Polacy myślą o wprowadzeniu euro?
Co Polacy myślą o wprowadzeniu euro?

REKLAMA

REKLAMA

Czy Polska zdąży z wprowadzeniem nowej waluty do czerwca 2012? Jeśli nie - jakie są ku temu powody? Czy Polacy ubolewają, czy raczej cieszą się z tej sytuacji? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

We wprowadzenie euro do Polski w roku 2012 wątpiło wielu polityków oraz ekonomistów, już kilka lat temu. Jak czas pokazał, wątpliwości te okazały się słuszne i Polacy jeszcze przez co najmniej kilka lat będą na terenie naszego kraju płacić złotówkami. Zgodnie z niedawną wypowiedzią wiceministra finansów, Ludwika Koteckiego nowej waluty w Polsce możemy spodziewać się najwcześniej w 2014 roku, a datą najbardziej realistyczną jest rok 2015.

REKLAMA

Kryteria konwergencji a Polska

Na początku marca bieżącego roku Polska spełniała zaledwie jedno z czterech kryteriów konwergencji, a mianowicie kryterium stabilności cen (co poprzednio udało się osiągnąć we wrześniu 2008 r., ale prawdopodobnie sytuacja ta ma charakter przejściowy i w najbliższym czasie należy się spodziewać iż Polska ponownie przestanie spełniać to kryterium). Do tej pory najmniej problemów mieliśmy z kryterium stóp procentowych, jednak od dwóch miesięcy ich poziom przekracza wymagane 5,2% (w marcu średnia długoterminowa stopa procentowa z ostatnich 12 miesięcy wynosiła w Polsce 5,8%).

Przeczytaj również: Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

REKLAMA

„Euro na Euro”- w 2008 roku hasło to było bardzo popularne wśród polityków. Od dawna wiadomo, że postulat ten nie zostanie zrealizowany. Dlaczego Polska nie zdąży z wprowadzeniem nowej waluty do czerwca 2012? Czy Polacy ubolewają, czy raczej cieszą się z tej sytuacji?

Ze względu na to, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II, nie spełnia również kryterium walutowego. Ponadto złoty był jedną z trzech walut krajów europejskich, które pozostawały najbardziej zmienne względem euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Polska nie spełnia również kryterium fiskalnego ze względu nałożoną na nią procedurę nadmiernego deficytu. Wynika to ze znacznego deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych (który w 2009 r. wyniósł 7,2% PKB). Z problemem tym boryka się aż 24 z 27 państw UE. Zgodnie z przewidywaniami Polska powinna ograniczyć nadmierny deficyt sektora finansów publicznych do 2012, co pozwoliłoby na zakończenie procedury nadmiernego deficytu.

Jak zapewnia minister Rostowski, Polska będzie dążyć do strefy euro w średnim horyzoncie czasowym. Choć rząd planuje ograniczyć deficyt finansów publicznych do 3% w przeciągu najbliższych dwóch lat, nie musi to znacznie wpłynąć na przyśpieszenie wejścia Polski do strefy euro. Zdaniem Witolda Kozińskiego, wiceprezesa NBP, samo spełnienie kryteriów z Maastricht nie znaczy, że Polska od razu wprowadzi euro, choć jest to cel strategiczny do którego dążymy. Ważne jest bowiem by nasza gospodarka była gospodarką sprawną, a samo spełnienie wcześniej wspomnianych kryteriów nie musi od razu oznaczać, że wszystko jest z nią porządku. 

Polecamy serwis Finanse

Co Polacy myślą o wprowadzeniu euro?

W przeciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono wiele badań na temat opinii Polaków o euro-walucie. Ostatnio (marzec 2011) swe wyniki przedstawił TNS OBOP (sondaż przeprowadzany był w dniach 3-6 lutego). Aż 51% osób udzieliło odpowiedzi, że wprowadzenie do Polski euro byłoby niekorzystne. Zaledwie 17% ankietowanych jest zwolennikami wprowadzenia nowej waluty. Porównując te wyniki poprzednim badaniem, które miało miejsce na początku grudnia widać wyraźny trend: coraz mniej Polaków chce euro (spadek o 7%), a coraz więcej jest przeciwnych wprowadzeniu tej waluty ( grupa ta zwiększyła się o 10%). 24% osób, uważa że wprowadzenie euro nie będzie ani korzystne ani niekorzystne, a 8% nie ma zadnia na ten temat.
Polacy są również zdania, że euro wpłynie niekorzystnie zarówno na sytuację w ich gospodarstwie domowym (65%) jak i całej gospodarki (46%). Przeciwnego zdania jest odpowiednio 11% oraz 27% badanych.

Co to jest Narodowy Plan Wprowadzenia Euro

Tak więc kiedy faktycznie wprowadzone zostanie euro? Chyba nie ma osoby, która udzielając odpowiedzi na to pytanie, byłaby by stu procentach pewna, iż jest ona słuszna. Być może określenie tego terminu będzie możliwe dzięki planowanemu na drugą połowę tego roku Narodowemu Planowi Wprowadzenia Euro w Polsce. W dokumencie tym nie będzie co prawda podanej konkretnej daty, przystąpienia do strefy euro, jednak zawarte w nim szczegółowe harmonogramy działań w kolejnych etapach przygotowań do integracji walutowej powinny ułatwić jej określenie.

Jak wspomniano na początku artykułu, rząd Polski uważa że Polska najwcześniej wejdzie do strefy euro w roku 2014-2015. Z kolei rynki światowe oceniając obecną sytuację Polski,przewidują że może to być nawet rok 2020-2021.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA