Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

 Talento
Firma konsultingowa
Od początku uruchomienia programów do 26 grudnia 2010 r. zostało już zakontraktowane 56,7% wszystkich środków na lata 2007-2013. Oznacza to, że środki unijne powoli się wyczerpują. Dotyczy to również funduszy dla przedsiębiorstw. Instytucje Wdrażające programy informują, że 2011 może być ostatnim rokiem, w którym środki unijne będą rozdawane na tak dużą skalę. Warto się przyjrzeć więc z jakich programów firma może jeszcze skorzystać i zacząć już na początku roku planować przyszłe inwestycje.

Wśród przedsiębiorców planujących duże innowacyjne inwestycje największym powodzeniem cieszą się środki pochodzące z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. 3 grudnia 2010 roku zagospodarowano już 62,4% budżetu tego programu. Część środków z tego programu została już wykorzystana, w szczególności wyczerpały się środki dotyczące inwestycji w infrastrukturę nauki. W 2011 roku mają być przeprowadzone ostatnie nabory do niektórych działań dla przedsiębiorców do tego programu.

Działanie 1.4 Wsparcie projektów celowych

Zostało przeznaczone na wsparcie badań prowadzonych przez przedsiębiorstwa. Pierwotnie było połączone z działaniem 4.1, które umożliwiało uzyskanie dofinansowania na wdrożenie wyników prac badawczych. Niestety, z powodu wyczerpania środków na działanie 4.1 obecnie przedsiębiorca przystępując do działania 1.4 sam musi pokryć cześć wdrożeniową.

Projekty badawcze realizowane w ramach działania mogą obejmować przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne prowadzone przez przedsiębiorców samodzielnie lub we współpracy z jednostkami naukowymi (szkołami wyższymi, jednostkami B+R etc.), aż do momentu stworzenia prototypu. Progi dofinansowania są zależne od tego, jaki charakter mają prowadzone przez przedsiębiorstwo prace badawcze.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Jeśli mają one charakter badań rozwojowych to progi dofinansowania wynoszą wtedy odpowiednio 70% dla mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy oraz 60% dla średnich przedsiębiorstw. Jeśli prowadzone prace mają charakter badań przemysłowych to progi dofinansowania są dużo niższe i wynoszą odpowiednio 45% dla mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy i 35% dla średniego przedsiębiorcy. Nowością pojawiająca się w ostatnim naborze jest możliwość zwiększenia wysokości wsparcia o 15%, ale do progu nie przekraczającego 80%. Warunkiem uzyskania zwiększonego wsparcia jest upowszechnianie wyników prac badawczych na konferencjach lub efektywna współpraca z innymi niepowiązanymi przedsiębiorcami lub organizacją badawczą.

W 2011 roku planowane są na te działanie dwa nabory pierwszy na początku roku od 7.03. do 8.04., a drugi latem – od 29.08. do 30.09. Przewidziane środki w każdym z naborów to 199,03 mln PLN.

Działanie 3.3.2 Wsparcie dla MSP

O dofinansowanie z Działania 3.3, Poddziałanie 3.3.2 może ubiegać się mikroprzedsiębiorca, mały lub średni przedsiębiorca. Działanie przewiduje możliwość uzyskania 50% kosztów kwalifikowanych na usługi doradcze dla przedsiębiorstw niezależnie od ich wielkości. Usługi doradcze, o których wsparcie ubiega się przedsiębiorca powinny być powiązane z pozyskaniem zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym. Preferowane są projekty przewidujące dofinansowanie na usługi doradcze o charakterze innowacyjnym dotyczące zakupu usług doradczych i analiz w celu wprowadzenia zmian organizacyjnych, produktowych lub technologicznych. Działanie to może być bardzo interesujące dla firm dopiero rozwijających się i szukających zewnętrznych źródeł wsparcia działalności. Nabór na konkurs ma rozpocząć się 14.02. i ma trwać do wyczerpania alokacji na 2011 rok lub do końca 2011 r. Pula przeznaczonych środków na to  działanie to 21 mln PLN w 2011 roku. Biorąc pod uwagę dotychczasowe zainteresowanie programem istnieje duża szansa, że będzie on otwarty do końca 2011 roku.

Przeczytaj również: Jakie dokształcić się za pieniądze unijne w Warszawie?

Działanie 4.3 Kredyt technologiczny

Działanie to jest interesujące pod kilkoma względami. W momencie rozpoczęcie zainteresowanie nim, ze względu na dosyć skomplikowany mechanizm pozyskiwania środków było niewielkie. W 2010 roku, w momencie wyczerpywania się innych możliwości korzystania z dofinansowań zainteresowanie to zaczęło szybko wzrastać, jednak wtedy zaostrzono wymagania dotyczące możliwości ubiegania się o środki w ramach tego działania, w szczególności część z nich dotyczącą innowacyjności inwestycji.

„Kredyt technologiczny” ma na celu wsparcie projektów przedsiębiorców z sektora MSP, polegających na wdrożeniu własnej lub nabytej nowej technologii i rozpoczęciu sprzedaży produktów, procesów bądź usług powstających z zastosowaniem tej technologii. Warunkiem niezbędnym do uzyskania wsparcia w tym działaniu jest posiadanie przez przedsiębiorcę zaświadczenia o innowacyjności danej technologii. Warto przy tym zapoznać się z ustawą prawo własności przemysłowej, która podpowie przedsiębiorcy, o jakie dokumenty można przedstawić alternatywnie do opinii o innowacyjności.

Jak już zostało wspomnienie działanie to posiada nieco odmienną konstrukcję niż pozostałe działania finansowane ze środków unijnych. Pierwszym etapem ubiegania się o środki unijne jest złożenie wniosku o kredyt komercyjny, na formularzach banku (a jeśli bank nie posiada własnego wzoru formularza to na formularzach zgodnych z działaniem PO IG 4.3.). Kredyt udzielony w banku komercyjnym może stanowić do 75% wartości kosztów inwestycji technologicznej. Pozostałą część musi zapewnić przedsiębiorca we własnym zakresie, przy czym nie mogą być to środki pochodzące ze środków publicznych. O kredyt komercyjny powinniśmy wystąpić w jednym z banków, które znajdują się na „liście działania” (można ją odnaleźć na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego). Obecnie możliwość złożenia wniosku istnieje w 14 bankach, ale lista cały czas się rozszerza.

Mając już promesę kredytową z banku komercyjnego kierujemy (przeważnie tę operację wykonuje za nas bank) wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) o przyznanie dofinansowania w ramach działania 4.3, czyli tzw. premii technologicznej. Po pozytywnej akceptacji wniosku przez BGK podpisujemy umowę o dofinansowanie. Jego poziom wynosi od 30% do 70% wartości projektu, zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2007-2013. Warto przy tym przypomnieć, że dla konkursów ogłoszonych po 1 stycznia 2011 obowiązują nowe progi wsparcia, które dla niektórych województw m.in. mazowieckiego są niższe od dotychczas obowiązujących (patrz Tabela 1).

Tabela 1. Regiony kwalifikujące się do objęcia pomocą zgodnie z art. 87 ust. 3 lit. a) Traktatu WE do dnia 31.12.2013 r. tzw. mapa pomocy regionalnej
Lp. Region Wysokość wsparcia:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
  Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
  Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
  Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
  Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023. Nowe stawki!
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023 jest już znana. Po 1 stycznia kierowcy mogą się spodziewać... podwyżek. Sprawdźmy jak duże będą.
  Szansa Polski na miękkie lądowanie w obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego
  Silny rynek pracy w Polsce daje szansę na miękkie lądowanie naszej gospodarki w obliczu globalnego spowolnienia - wynika z wtorkowego komentarza gospodarczego głównego ekonomisty PZU Dawida Pachuckiego. Stopniowo zaczyna u nas spadać presja inflacyjna - dodał.
  Inteligentne systemy w ochronie przed cyberprzestępczością - hakerzy też mają słabe punkty
  Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec skutecznemu włamaniu, ale wiedzą też, że ograniczanie dostępu do zasobów organizacji jest zupełnie niepraktyczne. Największym przełomem ostatnich lat jest wykorzystanie uczenia maszynowego do wykrywania, kiedy próba naruszenia zabezpieczeń zakończyła się sukcesem.
  Czy euro zostanie polską walutą, aby zatrzymać inflację?
  Kwestia przyjęcia euro nie znajduje się wśród najważniejszych politycznych tematów. Jednak inflacja sprawiła, że postulat zmiany waluty przybiera na sile. Czy to jest sposób na zahamowanie wzrostu cen?
  Co zrobić, gdy klient prosi o dłuższy termin płatności?
  Co zrobić, gdy klient chce zapłacić później? Jakie środki stosują polskie przedsiębiorstwa, by chronić się przed opóźnionymi płatnościami?
  Rejestracje przedsiębiorstw w II kw. 2022 r. - dane GUS
  W II kwartale 2022 roku odnotowano 93 tys. 660 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 1,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, oraz 80 upadłości, tj. o 4,8 proc. mniej niż w II kwartale 2021 roku – podał GUS we wtorek.
  Jakie sklepy obejmie system kaucyjny?
  Na jakim etapie obecnie są prace nad projektem ustawy, mającej wdrożyć system kaucyjny w Polsce? Czy zwiększy się powierzchnia sklepów, które będą zobowiązane do odbierania opakowań od klientów?
  Rozbieżne stawki podatku od podziemnych miejsc garażowych. MF nie planuje zmian
  Nadal wpływają skargi do RPO na odmienne stawki podatku od podziemnych stanowisk garażowych w budynkach wielorodzinnych. Podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Marcin Wiącek zwraca uwagę na ten problem minister finansów Magdalenie Rzeczkowskiej.
  Najważniejsze języki świata - teraz i w przyszłości
  O ile w czasach starożytnego Rzymu łacina jako lingua franca używana była w kulturze i biznesie, to teraz angielski zajął jej miejsce, mimo że jest na trzecim miejscu pod względem ilości native speakerów. Ale czy zawsze tak będzie? Jakie języki będą dominować w 2050 roku?
  Handel w niedzielę przywrócony na jasnych zasadach?
  W opinii Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie należy wrócić do tematu przywrócenia handlu w niedzielę na pełnych zasadach. Co z omijaniem prawa?
  Ceny mieszkań używanych wzrosły w ciągu roku ponad 15%
  Mieszkania z drugiej ręki w największych miastach są aż o 15,1% droższe niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych NBP. Wzrost cen w przypadku lokali deweloperskich jest jeszcze większy, na co wpłynąć mogły rosnące koszty budowy.
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze... jest możliwa!
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze? To możliwe. Podjeżdżasz na stację, tankujesz paliwo, naciskasz przycisk w telefonie i odjeżdżasz.
  Kara za brak OC 2023. Podwyżka i to dwukrotna!
  Kara za brak OC w roku 2023 wzrośnie i to... dwukrotnie. Tak, dwukrotnie. Czemu tak się stanie i jak wysokiego skoku opłaty można się spodziewać?
  Likwidacja spółki jawnej
  Likwidacja spółki jawnej jest procesem skomplikowanym i wymagającym przygotowania wielu dokumentów, jednak istnieje rozwiązanie, które pomoże Ci tego uniknąć!