REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dotacje dla młodych naukowców?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Wsparcie mogą uzyskać projekty aplikacyjne realizowane przez studentów, absolwentów  i doktorantów.
Wsparcie mogą uzyskać projekty aplikacyjne realizowane przez studentów, absolwentów i doktorantów.

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi naukowcy nie są już bez szans. Dzięki unijnym funduszom mogą oni otrzymywać stypendium naukowe i to nawet przez okres trzech lat. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać stypendium z Unii Europejskiej – o tym w artykule.

Pieniądze te pochodzą z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i są rozdzielane przez Fundacje na rzecz Nauki Polskiej. Warto dodać, że fundacja ta wspiera polską naukę poprzez organizację różnych programów, w tym Programu VENTURES, o którym będzie mowa w tym artykule. Program ten nie jest znany polskim naukowcom, a powinien, ponieważ oferuje spore możliwości dofinansowania badań naukowych realizowanych przez studentów, absolwentów i doktorantów. Powinien w szczególności zainteresować ludzi z pasją do nauki, którym prowadzenie badań uniemożliwiały ograniczenia finansowe z tym związane. 

REKLAMA

Co to jest Program VENTURES?

W obliczu spadku zainteresowania wśród młodych osób rozwijaniem kariery naukowej, Program VENTURES może stanowić skuteczną zachętę dla wyboru właśnie takiej ścieżki kariery. Brak stabilnej perspektywy finansowej w przypadku takiego wyboru może skutecznie zniechęcać, ale poprzez programy takie jak VENTURES wielu naukowców może realizować swoje pasje badawcze dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Celem Programu VENTURES jest zwiększenie liczby projektów realizowanych przez młodych naukowców, zainteresowanie ich pracą naukową oraz podniesienie atrakcyjności kariery naukowej w Polsce. Wsparcie mogą uzyskać projekty aplikacyjne realizowane przez studentów, absolwentów i doktorantów. Projekty mogą być realizowane we wszystkich dziedzinach, gdyż nadrzędnym celem jest ich przydatność dla działalności gospodarczej.

Kto może skorzystać z Programu VENTURES?

Program adresowany jest do najmłodszych naukowców, którzy realizują projekty badawcze dla terenie Rzeczypospolitej Polskiej:
- studentów jednolitych studiów magisterskich (po ukończeniu trzeciego roku studiów) lub studiów II stopnia;
- absolwentów (do trzech lat po ukończeniu studiów magisterskich) zatrudnionych na etatach naukowo-dydaktycznych;
- doktorantów (uczestników studiów doktoranckich).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do wniosku aplikacyjnego należy załączyć zaświadczenie potwierdzające status osoby aplikującej (student, absolwent, doktorant).

Przeczytaj również: Jak otrzymać dotację unijną na prowadzenie przedszkola?

W jakiej wysokości są przyznawane stypendia?

Pomoc finansowa w ramach Programu jest przyznawana w postaci:
- imiennych stypendiów naukowych dla kierownika projektu (w wysokości odpowiednio: 1500 zł miesięcznie dla studentów i absolwentów, oraz 3 tys. zł miesięcznie dla doktorantów);
- grant badawczy w wysokości nieprzekraczającej 35 tys. zł rocznie.

Do rozdysponowania w ramach obecnego konkursu jest kwota 200 tys. złotych. 

W jakim terminie należy zgłosić swój wniosek?

Rekrutacja do udziału w konkursie odbywa się poprzez złożenie wniosku aplikacyjnego. Aby wziąć udział w procesie oceny należy złożyć dokumenty w wymaganym przez organizatora terminie naboru. Obecny nabór uczestników projekty prowadzony jest w terminie do 15 kwietnia br. Wnioski złożone po tym terminie nie będą mogły zostać poddane procesowi oceny.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Co może zostać sfinansowane z UE?

REKLAMA

Muszę podkreślić, że w ramach Programu VENTURES istnieje możliwość dofinansowania do 100% kosztów kwalifikowanych w projekcie. Należy dodać, że w przypadku kwalifikowania wydatków obowiązują tu te same zasady co podczas realizacji innych projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. 

Szczegółowe informacje m.in. na temat zasad kwalifikowalności wydatków w ramach PO IG i kalkulacji budżetu projektu określają Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013 dostępne na stronie internetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Do wydatków kwalifikowanych w Programie VENTURES zaliczamy m.in.:
- stypendium dla studenta – kierownika projektu,
- wynagrodzenia wraz z pozapłacowymi kosztami pracy zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu objętego wsparciem,
- wydatki na zakup wyposażenia laboratoryjnego, niezbędnego do realizacji projektu, nieprzekraczające 20% całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu,
- wydatki na zakup materiałów i surowców, oprogramowania i licencji na oprogramowanie niezbędnych do realizacji projektu,
- wydatki na zakup usług badawczych oraz ekspertyz technicznych i finansowych,
- wydatki na promocję projektu,
- koszty ogólne projektu, przeznaczone wyłącznie na cele realizacji projektu (w tym opłaty czynszowe, koszty administracyjne, opłaty za energię, ogrzewanie, wynagrodzenia personelu administracyjnego oraz finansowego) nieprzekraczające 10% całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu.

Z wnioskodawcami najlepiej ocenionych projektów są podpisywane umowy o dofinansowanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA