REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka jest przyszłość firm zajmujących się pozyskiwaniem dotacji unijnych?

Jakie są pomysły na przetrwanie?
Jakie są pomysły na przetrwanie?

REKLAMA

REKLAMA

Firmy, które do tej pory specjalizowały się w pozyskiwaniu dotacji z funduszy europejskich, powinny zacząć zastanawiać się nad wprowadzeniem zmian w świadczonych przez siebie usługach, ponieważ w przeciwnym razie niedługo mogą zacząć narzekać na brak zleceń.

REKLAMA

Problem ten wynika z faktu, iż kończą się środki na dotacje w ramach perspektywy finansowej na lata 2007-2013. Pozyskiwaniem dotacji zajmuje się około 6- 7 tysięcy podmiotów, a wg szacunków blisko połowa z nich może splajtować. Coraz mniej funduszy na dotacje jest równoznaczne z coraz mniejszą ilością pracy dla tego typu firm.

REKLAMA

Sytuacji tej nie polepsza planowany sposób dysponowania środkami unijnymi w perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na bezpośrednie dofinansowania dla firm ma być przeznaczona mniejsza ilość środków niż do tej pory, gdyż planuje się stopniowe odchodzenie od tef formy wsparcia. W to miejsce coraz częściej stosowana będzie pomoc pośrednia, która polegać ma między innymi na udzielaniu preferencyjnych kredytów. Do roku 2013 nasz kraj ma zagwarantowane środki z budżetu Unii, jednak po tym roku biedniejsi członkowie (w tym Polska, która do tej pory była głównym odbiorcą unijnej pomocy)będą miały ograniczony dostęp do łatwych pieniędzy.

Początek negocjacji na temat unijnego budżetu na lata 2014-2020 przypada na okres polskiej Prezydencji. Rozmowy na ten temat mają rozpocząć się w połowie bieżącego roku i trwać do drugiej połowy 2012 r. Od skuteczności negocjacji, zależy wielkość wsparcia jakie otrzyma Polska na swój rozwój. Osiągnięcie kompromisu może okazać się jednak bardzo trudne. Wynika to z faktu, iż po raz pierwszy w negocjacjach będzie brało udział aż 27 państw. Biedniejsze kraje będą walczyły o jak największe dotacje, natomiast po państwach bogatszych (które były zmuszone do wprowadzania znacznych oszczędności w swych budżetach z powodu kryzysu) należy spodziewać się twardych negocjacji o uiszczanie przez nie mniejszych składek.

Przeczytaj koniecznie: Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

To wszystko sprawia, że firmy zajmujące się doradztwem w ramach funduszy unijnych mają przed sobą niepewną przyszłość. Stąd wiele z nich zastanawia się nad wprowadzeniem nowych usług, dzięki którym będą mogły liczyć na większą ilość zleceń. Wg Jerzego Kwiecińskiego, wiceprezesa Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, szansę na przetrwanie mają przede wszystkim te firmy, których działalnością priorytetową nie będzie jedynie doradztwo w ramach pozyskiwania środków unijnych, lecz świadczenie innego rodzaju usług dzięki czemu ilość środków napływających z Unii będzie miała mniejszy wpływ na ich przetrwanie. Pozostali prawdopodobnie znikną z rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

REKLAMA

Jakie więc są pomysły na przetrwanie? Część firm stawia na współpracę z nowymi partnerami. Takie powiązania mają sprzyjać poszerzaniu zakresu świadczonych usług. Stąd popularna staje się współpraca z firmami świadczącymi usługi prawne czy też finansowe. Innym pomysłem jest pozyskanie środków finansowych, poprzez wprowadzenie firmy na giełdę New Connect.
Kolejną alternatywą, ku której skłaniają się niektóre firmy jest doradztwo strategiczne dla biznesu. Nie dziwi też fakt, że wiele firm planuje zająć się pomocą w pozyskiwaniu finansowania z innego źródła niż dotacje.

Część firm ma zamiar postawić na innowacyjność, co ma przejawić się m.in. inwestowaniem w młode, perspektywiczne przedsiębiorstwa, czy też wsparciem w komercjalizacji wyników badań naukowych.

Źródła: www.biznes.gazetaprawna.pl, www.fundusze-europejskie.pl, www.parp.pl

Autor: Łukasz Wilczek


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA