REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka jest przyszłość firm zajmujących się pozyskiwaniem dotacji unijnych?

Jakie są pomysły na przetrwanie?
Jakie są pomysły na przetrwanie?

REKLAMA

REKLAMA

Firmy, które do tej pory specjalizowały się w pozyskiwaniu dotacji z funduszy europejskich, powinny zacząć zastanawiać się nad wprowadzeniem zmian w świadczonych przez siebie usługach, ponieważ w przeciwnym razie niedługo mogą zacząć narzekać na brak zleceń.

REKLAMA

Problem ten wynika z faktu, iż kończą się środki na dotacje w ramach perspektywy finansowej na lata 2007-2013. Pozyskiwaniem dotacji zajmuje się około 6- 7 tysięcy podmiotów, a wg szacunków blisko połowa z nich może splajtować. Coraz mniej funduszy na dotacje jest równoznaczne z coraz mniejszą ilością pracy dla tego typu firm.

REKLAMA

Sytuacji tej nie polepsza planowany sposób dysponowania środkami unijnymi w perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na bezpośrednie dofinansowania dla firm ma być przeznaczona mniejsza ilość środków niż do tej pory, gdyż planuje się stopniowe odchodzenie od tef formy wsparcia. W to miejsce coraz częściej stosowana będzie pomoc pośrednia, która polegać ma między innymi na udzielaniu preferencyjnych kredytów. Do roku 2013 nasz kraj ma zagwarantowane środki z budżetu Unii, jednak po tym roku biedniejsi członkowie (w tym Polska, która do tej pory była głównym odbiorcą unijnej pomocy)będą miały ograniczony dostęp do łatwych pieniędzy.

Początek negocjacji na temat unijnego budżetu na lata 2014-2020 przypada na okres polskiej Prezydencji. Rozmowy na ten temat mają rozpocząć się w połowie bieżącego roku i trwać do drugiej połowy 2012 r. Od skuteczności negocjacji, zależy wielkość wsparcia jakie otrzyma Polska na swój rozwój. Osiągnięcie kompromisu może okazać się jednak bardzo trudne. Wynika to z faktu, iż po raz pierwszy w negocjacjach będzie brało udział aż 27 państw. Biedniejsze kraje będą walczyły o jak największe dotacje, natomiast po państwach bogatszych (które były zmuszone do wprowadzania znacznych oszczędności w swych budżetach z powodu kryzysu) należy spodziewać się twardych negocjacji o uiszczanie przez nie mniejszych składek.

Przeczytaj koniecznie: Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

To wszystko sprawia, że firmy zajmujące się doradztwem w ramach funduszy unijnych mają przed sobą niepewną przyszłość. Stąd wiele z nich zastanawia się nad wprowadzeniem nowych usług, dzięki którym będą mogły liczyć na większą ilość zleceń. Wg Jerzego Kwiecińskiego, wiceprezesa Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, szansę na przetrwanie mają przede wszystkim te firmy, których działalnością priorytetową nie będzie jedynie doradztwo w ramach pozyskiwania środków unijnych, lecz świadczenie innego rodzaju usług dzięki czemu ilość środków napływających z Unii będzie miała mniejszy wpływ na ich przetrwanie. Pozostali prawdopodobnie znikną z rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

REKLAMA

Jakie więc są pomysły na przetrwanie? Część firm stawia na współpracę z nowymi partnerami. Takie powiązania mają sprzyjać poszerzaniu zakresu świadczonych usług. Stąd popularna staje się współpraca z firmami świadczącymi usługi prawne czy też finansowe. Innym pomysłem jest pozyskanie środków finansowych, poprzez wprowadzenie firmy na giełdę New Connect.
Kolejną alternatywą, ku której skłaniają się niektóre firmy jest doradztwo strategiczne dla biznesu. Nie dziwi też fakt, że wiele firm planuje zająć się pomocą w pozyskiwaniu finansowania z innego źródła niż dotacje.

Część firm ma zamiar postawić na innowacyjność, co ma przejawić się m.in. inwestowaniem w młode, perspektywiczne przedsiębiorstwa, czy też wsparciem w komercjalizacji wyników badań naukowych.

Źródła: www.biznes.gazetaprawna.pl, www.fundusze-europejskie.pl, www.parp.pl

Autor: Łukasz Wilczek


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA