REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Silniejszy Orlen to droższe paliwa

Na razie silna konkurencja sprawia, że różnice w cenach benzyn i oleju napędowego w poszczególnych regionach Polski sięgają 30-40 groszy na litrze.

Przedsiębiorcy zaskarżą ustawę do Trybunału

Organizacje przedsiębiorców zapowiadają, że jeśli Senat nie doprecyzuje przepisów ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym - zaskarżą ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Trudna sztuka windykacji

Nie ma takiej firmy, która przynajmniej raz nie borykałaby się z problemem nierzetelnych kontrahentów i nieściągniętych należności.

PKPP: Polska gospodarka ma mocne fundamenty makroekonomiczne

Polska gospodarka ma mocne fundamenty makroekonomiczne - jak niska inflacja, będący pod kontrolą deficyt budżetowy oraz niemal zrównoważony bilans handlowy i płatniczy z zagranicą - uważa ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" dr Stanisław Kubielas.

REKLAMA

Na rynkach bardzo spokojnie, obroty niewielkie

W poniedziałek kurs złotego, po porannym umocnieniu, pozostaje stabilny i porusza się w przedziale 3,91 - 3,93 zł za euro. Na rynku długu zmiany rentowności są minimalne w porównaniu z poziomami z otwarcia i piątkowego zamknięcia.

Złoty umocnił się na otwarciu, obligacje stabilne

Złoty umocnił się na poniedziałkowym otwarciu, zaś obligacje były na poziomach zbliżonych do zamknięcia w piątek. Dealerzy oceniają, że w polska waluta może jeszcze zyskiwać na wartości, ale będzie to zależało przede wszystkim od czynników zewnętrznych.

Biznes nad Sekwaną

Jak dotrzeć na francuski rynek i odnieść tam sukces? Prezentacja możliwości oraz konkretne porady dla małych i średnich firm z Polski są tematem regionalnych spotkań ekspertów z przedsiębiorcami.

CBA tropi firmy: kogo, kiedy, jak

Gazeta Prawna przygotowała z Radiem PiN analizę zagrożeń, jakie niesie dla przedsiębiorców ustawa o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Jest to kolejna instytucja, która będzie mogła przeprowadzać kontrole u przedsiębiorców.

REKLAMA

Termin roczny jest nieprzekraczalny

Przepisy przewidują trzy sytuacje, od których zależy początek liczenia terminu do złożenia wniosku o pozbawienie dłużnika prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek. W każdym wypadku termin ten wynosi rok.

Przewoźnicy zaczynają wychodzić za granicę

PKP Cargo wycofało się z przetargu na prywatyzację kolei słowackich, ale nie rezygnuje z penetracji zagranicznych rynków. Ten szlak wybierają też prywatni konkurenci. Tylko kilku z nich zanotowało w I kwartale wzrost przewozów.

Złoty stabilny, obligacje mogą tracić w ciągu dnia

Kurs złotego był w piątek rano zbliżony do poziomów z czwartkowego zamknięcia, nieco spadły rentowności obligacji. Spadki na rynkach bazowych sugerują, że papiery dłużne mogą stracić w ciągu dnia.

Płace wzrosły o 4,5 proc.

Podwyżki płac w przedsiębiorstwach od stycznia do kwietnia były ponaddwukrotnie większe niż przed rokiem. Przeciętna płaca brutto wyniosła 2547 zł i wzrosła o 4,5 proc.

Podatnik może uniknąć kary

W urzędach skarbowych trwa obecnie weryfikowanie zeznań podatkowych za ubiegły rok. W sytuacji gdy urząd uzna, że doszło do wykroczenia lub przestępstwa skarbowego, alternatywą wobec wyroku skazującego może być dla podatnika dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Stabilny złoty, znikome obroty na rynku papierów dłużnych

Czwartkowe kwotowania przebiegają bardzo spokojnie. Wahania kursu złotego nie są duże, podobnie jak zmiany dochodowości obligacji.

Duże koszty pracy dławią rozwój firm

Silna gospodarka jest największym sprzymierzeńcem małych i średnich rzedsiębiorstw. Za głównego swojego wroga firmy uznają biurokrację i nieprzychylne prawo.

Złoty mocniejszy, zmiany na rynku długu minimalne

Czwartkowe otwarcie przyniosło aprecjację złotego, na którą największy wpływ miało przede wszystkim uspokojenie nastrojów na rynkach wschodzących. Na rynku papierów dłużnych od środowego zamknięcia niewiele się zmieniło.

Złe czasy wydawców podręczników

Dla wydawców podręczników nadchodzą ciężkie czasy. Na horyzoncie pojawiają się zagrożenia, które z roku na rok będą zmniejszać ich przychody, a w konsekwencji - doprowadzić do bankructwa najmniejszych wydawców.

Oprogramowanie komputerów w początkującej firmie

Jednym ze sposobów ograniczania wydatków przedsiębiorcy jest korzystanie z darmowego oprogramowania. Można nim śmiało zastąpić drogie i często nie w pełni wykorzystywane lub wręcz niepotrzebne produkty komercyjne. Nie jest ono jednak wolne od wad. Stąd powodzenie programów płatnych.

Złoty stabilny, na rynku obligacji niewielkie obroty

Złoty i obligacje były stabilne w drugiej części środowej sesji. Dealerzy nie spodziewają się większych zmian do końca dnia, choć wskazują na możliwość umocnienia polskiej waluty w najbliższym czasie.

Wzrost inwestycji w I kwartale 9 proc.

Dynamika inwestycji w I kw 2006 roku wyniosła ok. 9 proc. - szacuje p.o. prezesa GUS Janusz Witkowski. Wzrost PKB w kolejnych kwartałach 2006 roku będzie nie niższy niż w I kwartale 2006 - podał Witkowski na konferencji prasowej.

Wzrosła sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna w kwietniu 2006 wzrosła o 13,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2005 roku, po wzroście o 10,1 proc. rdr w marcu 2006 roku, a mdm wzrosła o 4,8 proc. - podał GUS.

Spadła stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia w kwietniu 2006 roku spadła do 17,2 proc. z 17,8 proc. w marcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR:

Złoty stabilny, rynek długu czeka na dane z GUS-u

Na rynku walutowym środowa sesja rozpoczęła się spokojnie i dealerzy spodziewają się niewielkich zmian kursów. Inwestorzy czekają na dane GUS, które mogą zniechęcić inwestorów do zakupów polskich papierów.

Technologia dla każdego

Wzrost rynku rozwiązań IT jest szybszy niż wzrost gospodarczy.

Optymistyczna wizja Polski

Polska gospodarka w 2016 roku, już od ćwierćwiecza wolnorynkowa, rozwijająca się przez dekadę w tempie 5,5 proc. średniorocznie, będzie o 70 proc. bogatszym krajem niż dziś.

Wzrosły cztery miary inflacji

Cztery miary inflacji bazowej w kwietniu wzrosły w porównaniu do marca, w tym inflacja netto do 1,0 proc. z 0,7 proc. w marcu - podał NBP.

W maju dalsza poprawa koniunktury w budownictwie

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wzrósł w maju do plus 27 z plus 19 w kwietniu - podał GUS.

Koniunktura w przemyśle znów nieco w górę

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł w maju plus 17 wobec plus 15 w kwietniu - podał GUS.

Złoty odrabia straty, rentowności na stabilnym poziomie

Podczas wtorkowych kwotowań złoty - po spokojnym, przynoszącym stabilizację kursu otwarciu - od kilku godzin odrabia straty wobec euro i dolara. 

Na rynkach stabilnie, zmiany bardzo ograniczone

Analitycy nie oczekują dużych zmian podczas wtorkowych kwotowań. Zarówno kurs złotego wobec euro i dolara, jak i rentowność obligacji, znajdują się w pobliżu poziomów notowanych w poniedziałek na zamknięciu.

Fiasko rokowań na temat rybołówstwa

Ministrowie rybołówstwa 25 krajów Unii Europejskiej nie zdołali w poniedziałek późnym wieczorem osiągnąć porozumienia w sprawie nowego funduszu rybołówstwa UE.

Słabe zainteresowanie firm

Kursy języków obcych, studia wyższe, podyplomowe i szkolenia zawodowe to najpopularniejsze projekty finansowane ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.

Mniej przedsiębiorstw bankrutuje

W pierwszym kwartale spadła w Polsce liczba upadłości. Podczas gdy w trzech pierwszych miesiącach ubiegłego roku zbankrutowały 222 firmy, w I kwartale tego roku tylko 133.

Opłaty skarbowe będą wyższe

Od 1 stycznia 2007 r. znikną znaki opłaty skarbowej. Zamiast naklejać na pisma znaczki, będziemy uiszczać opłatę. Takie zmiany przewiduje najnowsza wersja projektu ustawy o opłacie skarbowej, którą opracowało Ministerstwo Finansów.

Na rynku spokój, złoty nieznacznie się waha

Poniedziałkowa sesja na rynku walutowym upływa spokojnie, złoty podąża za zmianami na rynku euro/dolara, a rentowności obligacji ulegają niewielkim wahaniom.

Do 15 czerwca składanie wniosków o dopłaty bez kar

Rolnicy, którzy do 15 czerwca złożą wnioski o dopłaty bezpośrednie, zostaną zwolnieni z kar za przekroczenie terminu, który minął 15 maja - powiedział w poniedziałek w Brukseli wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

Początek tygodnia przyniósł osłabienie złotego

Początek kwotowań na rynku walutowym przyniósł osłabienie złotego wobec euro i dolara, a dealerzy nie wykluczają pogłębienia korekty.

Znaleźć partnera z Hiszpanii

Polscy przedsiębiorcy zainteresowani rynkiem Hiszpanii mają możliwość spotkania się z potencjalnymi partnerami z tego kraju.

Bundestag podniósł podatek VAT

Izba niższa niemieckiego parlamentu Bundestag uchwaliła w piątek podniesienie od 1 stycznia 2007 roku podatku VAT z 16 do 19 procent.

Złoty i dług słabiej po PPI i produkcji

Rynek negatywnie odebrał dane o produkcji i cenach producentów, a dilerzy sądzą, że korekta może potrwać dłużej.

W kwietniu wzrosły ceny produkcji

Ceny produkcji przemysłowej w kwietniu 2006 roku wzrosły o 1,6 proc. w stosunku do kwietnia 2005 roku, po wzroście o 0,9 proc. w marcu, a w porównaniu do marca 2006 wzrosły o 1,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wzrosła produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2006 roku wzrosła o 5,8 proc. rok do roku, po wzroście o 16,4 proc. rdr w marcu 2006 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 9,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Złoty minimalnie mocniejszy, rentowność w górę

Złoty w piątek rano nieznacznie się umocnił, dealerzy w dalszej części dnia nie wykluczają umocnienia. Tymczasem na rynku długu rentowność ponownie wzrosła.

Zakłady pracy chronionej zostaną zlikwidowane

Funkcjonowanie aż 78 proc. zakładów pracy chronionej (ZPChr) może być zagrożone w związku ze zmianami, jakie czekają w najbliższym roku polski rynek pracy osób niepełnosprawnych.

Instrukcja obsługi urzędów

Na biurokrację, przewlekłość i nierzetelność urzędniczą nie trzeba od razu składać pozwu do sądu. Szybciej i prościej jest złożyć skargę administracyjną.

Faktura zwalnia z podatku

Większość podatników, którzy kupią samochód, w ciągu 14 dni od zawarcia umowy musi wypełnić deklarację PCC-1 i uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Osłabienie złotego nie powinno być długotrwałe

W czwartek złoty w dalszym ciągu traci na wartości wobec euro i dolara, jednak analitycy są przekonani, że już w najbliższym czasie złoty odreaguje spadki i powróci do poziomu 3,90 zł za euro i mniej niż 3,10 zł za dolara.

Brak przesłanek do zmian stóp

Inflacja w 2007 roku będzie systematycznie rosła, ale nie osiągnie poziomu 2,5 proc. i dlatego do tego czasu stopy procentowe powinny pozostać stabilne, powiedział członek RPP Marian Noga.

Polscy rolnicy unikną kar

Polscy rolnicy unikną kar za przekroczenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie, który minął w poniedziałek 15 maja - poinformowały źródła w Brukseli.

REKLAMA