REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Producenci maszyn liczą na unijne programy

REKLAMA

Producenci maszyn do obróbki drewna mają dużo potencjalnych klientów. Ale w zdecydowanej większości brak im pieniędzy na zakup maszyn i urządzeń. Może im w tym pomóc Unia Europejska.

Utrata rynków wschodnich wymusiła na polskich producentach maszyn do obróbki drewna restrukturyzację swojej działalności. Na poczatku lat 90. często dochodziło do wielu zwolnień załogi i do zwiększenia wydajności. Producenci, aby dotrzymać kroku konkurencji, musieli produkować lepsze i nowocześniejsze maszyny. Konieczne było zmniejszenie kosztów.

Wspólne przedsięwzięcie
Krajowi producenci od ponad 15 lat głównie produkują maszyny stolarskie, służące do obróbki drewna litego. Zachodnie firmy sprzedają swoje maszyny głównie dla przemysłu meblarskiego. Zresztą powiązania kapitałowe z Zachodem części branży meblarskiej powodują, że także te firmy zaopatrują się w maszyny u zachodnich producentów. Producenci krajowi powołali Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna Derma. Celem tej instytucji jest m.in. organizowanie wspólnych przedsięwzięć w zakresie informacji, marketingu i podnoszenia jakości produkcji. Członkowie stowarzyszenia organizują też wzajemną wymianę informacji w zakresie nowych technik produkcji i rynku zbytu. Producenci maszyn do drewna mimo trudności mogą patrzeć z optymizmem w przyszłość. Ich odbiorcy to rzesza 40 tys. małych i średnich firm, które zajmują się obróbką drewna. Do tego trzeba jeszcze doliczyć około 3 tys. mikroprzedsiębiorstw zajmujących się pozyskiwaniem drewna.

Polskim zakładom z branży obróbki drewna w odnowieniu parku maszynowego pomogą programy UE

Optymizm popłaca
Mimo wszystko producenci maszyn do obróbki drewna nie narzekają na zbyt. Zapotrzebowanie na wyroby z drewna wzrasta. I nic nie wskazuje w najbliższej przyszłości spadku tego zapotrzebowania. W okresie od 1995 do 2004 roku – według ekspertów – wzrosła wartość sprzedanego drewna, w tym i wyrobów z drewna, aż o blisko 14 mld zł. I mimo restrukturyzacji zatrudnienia z początku lat 90. wzrosła w tym okresie także liczba zatrudnionych o ponad 6 proc.

Unijna pomoc
Zagrożeniem dla polskich producentów są nadal firmy zachodnie. Wcześniej czy później polskie zakłady z branży obróbki drewna będą musiały odnowić przestarzały już obecnie park maszynowy, mimo braku środków finansowych. Nadzieją dla nich są programy pomocowe z Unii Europejskiej, w szczególności program Innowacyjna Gospodarka, który może przyczynić się znacznie do poprawy nowoczesności polskich firm. Należy też podkreślić, że mikroprzedsiębiorstwa zajmujące się głównie ścinką i pierwszą obróbką drewna (odkorowaniem – usunięciem kory), pracują często na sprzęcie, który należał jeszcze kilkanaście lat temu do Lasów Państwowych. Firmy te w drodze prywatyzacji otrzymały ten sprzęt, ale jest przestarzały i w ciągu kilku następnych lat musi zostać wymieniony.

Andrzej Lubecki
gp@infor.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA