REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Producenci maszyn liczą na unijne programy

REKLAMA

Producenci maszyn do obróbki drewna mają dużo potencjalnych klientów. Ale w zdecydowanej większości brak im pieniędzy na zakup maszyn i urządzeń. Może im w tym pomóc Unia Europejska.

Utrata rynków wschodnich wymusiła na polskich producentach maszyn do obróbki drewna restrukturyzację swojej działalności. Na poczatku lat 90. często dochodziło do wielu zwolnień załogi i do zwiększenia wydajności. Producenci, aby dotrzymać kroku konkurencji, musieli produkować lepsze i nowocześniejsze maszyny. Konieczne było zmniejszenie kosztów.

Wspólne przedsięwzięcie
Krajowi producenci od ponad 15 lat głównie produkują maszyny stolarskie, służące do obróbki drewna litego. Zachodnie firmy sprzedają swoje maszyny głównie dla przemysłu meblarskiego. Zresztą powiązania kapitałowe z Zachodem części branży meblarskiej powodują, że także te firmy zaopatrują się w maszyny u zachodnich producentów. Producenci krajowi powołali Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna Derma. Celem tej instytucji jest m.in. organizowanie wspólnych przedsięwzięć w zakresie informacji, marketingu i podnoszenia jakości produkcji. Członkowie stowarzyszenia organizują też wzajemną wymianę informacji w zakresie nowych technik produkcji i rynku zbytu. Producenci maszyn do drewna mimo trudności mogą patrzeć z optymizmem w przyszłość. Ich odbiorcy to rzesza 40 tys. małych i średnich firm, które zajmują się obróbką drewna. Do tego trzeba jeszcze doliczyć około 3 tys. mikroprzedsiębiorstw zajmujących się pozyskiwaniem drewna.

Polskim zakładom z branży obróbki drewna w odnowieniu parku maszynowego pomogą programy UE

Optymizm popłaca
Mimo wszystko producenci maszyn do obróbki drewna nie narzekają na zbyt. Zapotrzebowanie na wyroby z drewna wzrasta. I nic nie wskazuje w najbliższej przyszłości spadku tego zapotrzebowania. W okresie od 1995 do 2004 roku – według ekspertów – wzrosła wartość sprzedanego drewna, w tym i wyrobów z drewna, aż o blisko 14 mld zł. I mimo restrukturyzacji zatrudnienia z początku lat 90. wzrosła w tym okresie także liczba zatrudnionych o ponad 6 proc.

Unijna pomoc
Zagrożeniem dla polskich producentów są nadal firmy zachodnie. Wcześniej czy później polskie zakłady z branży obróbki drewna będą musiały odnowić przestarzały już obecnie park maszynowy, mimo braku środków finansowych. Nadzieją dla nich są programy pomocowe z Unii Europejskiej, w szczególności program Innowacyjna Gospodarka, który może przyczynić się znacznie do poprawy nowoczesności polskich firm. Należy też podkreślić, że mikroprzedsiębiorstwa zajmujące się głównie ścinką i pierwszą obróbką drewna (odkorowaniem – usunięciem kory), pracują często na sprzęcie, który należał jeszcze kilkanaście lat temu do Lasów Państwowych. Firmy te w drodze prywatyzacji otrzymały ten sprzęt, ale jest przestarzały i w ciągu kilku następnych lat musi zostać wymieniony.

Andrzej Lubecki
gp@infor.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA