REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje skarbu państwa na publicznych aukcjach

REKLAMA

Ministerstwo Skarbu Państwa chce przyspieszyć prywatyzację. Przygotowało rozporządzenie wykonawcze do ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, które wprowadza sprzedaż akcji skarbu państwa na publicznej aukcji.

Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało już projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zbywania akcji skarbu państwa. Przygotowanie przepisów było konieczne z powodu wejścia w życie ustawy z dnia 12 maja 2006 r. o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. nr 107, poz. 721). W wyniku zmiany art. 33 tej ustawy możliwe stało się zbywanie akcji oraz udziałów skarbu państwa w trybie aukcji ogłoszonej publicznie, jeżeli przedmiotem zbycia są akcje lub udziały spółki, w której skarb państwa posiada nie więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego, a cena sprzedaży nie jest niższa od wartości księgowej akcji lub udziałów.

Zgodnie z prognozami Ministerstwa Skarbu Państwa możliwość zbywania akcji i udziałów w trybie aukcji ogłoszonej publicznie powinna przyczynić się do wzrostu przychodów z prywatyzacji. Tym samym wejście w życie projektowanej regulacji powinno skutkować zwiększeniem przychodów budżetu państwa oraz państwowych funduszy celowych, które tworzone są z przychodów z prywatyzacji.

– Wejście w życie projektowanego rozporządzenia powinno pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw, ponieważ przyczyni się do dokończenia prywatyzacji wielu przedsiębiorstw – mówi Wojciech Jasiński, minister skarbu państwa.

Zdaniem resortu kierowanego przez Wojciecha Jasińskiego, w świetle obowiązującego prawa realny wpływ akcjonariusza posiadającego nie więcej niż 10 proc. udziału w kapitale zakładowym na strategię, zarządzanie i działalność spółki jest ograniczony. Dlatego też zdaniem ministerstwa projektowana regulacja powinna skutkować bardziej efektywnym wykorzystaniem majątku skarbu państwa.

Projekt rozporządzenia zakłada, że zbywca ma obowiązek opublikowania zaproszenia do wzięcia udziału w aukcji co najmniej w jednym dzienniku o zasięgu ogólnopolskim oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Skarbu Państwa. W celu zapewnienia przejrzystości procesowi zbywania akcji oraz udziałów w trybie aukcji szczegółowo określono, jakie elementy powinno zawierać zaproszenie do wzięcia udziału w aukcji. Przepisy wprowadzają także obowiązek składania zgłoszeń udziału w aukcji na urzędowym formularzu. Zdaniem ministerstwa ma to na celu właściwe przygotowanie zbywcy do przeprowadzenia aukcji, dzięki wcześniejszemu zebraniu podstawowych informacji na temat podmiotów zainteresowanych udziałem w aukcji. Wprowadzono również regulacje nakładające na zbywcę obowiązek powołania komisji do spraw aukcji. Szczegółowo określone zostały także zadania tej komisji oraz jej przewodniczącego. Ma to na celu zapewnienie przejrzystości procesu prywatyzacji.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami udziały skarbu państwa w spółkach handlowych mogły być zbywane jedynie w trybie oferty ogłoszonej publicznie, przetargu publicznego, rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia oraz przyjęcia oferty w odpowiedzi na wezwanie ogłoszone na podstawie ustawy z dnia 29 maja 2005 r. o ofercie publicznej (Dz.U. nr 184, poz. 1539).

Arkadiusz Jaraszek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA