REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje skarbu państwa na publicznych aukcjach

REKLAMA

Ministerstwo Skarbu Państwa chce przyspieszyć prywatyzację. Przygotowało rozporządzenie wykonawcze do ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, które wprowadza sprzedaż akcji skarbu państwa na publicznej aukcji.

Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało już projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zbywania akcji skarbu państwa. Przygotowanie przepisów było konieczne z powodu wejścia w życie ustawy z dnia 12 maja 2006 r. o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. nr 107, poz. 721). W wyniku zmiany art. 33 tej ustawy możliwe stało się zbywanie akcji oraz udziałów skarbu państwa w trybie aukcji ogłoszonej publicznie, jeżeli przedmiotem zbycia są akcje lub udziały spółki, w której skarb państwa posiada nie więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego, a cena sprzedaży nie jest niższa od wartości księgowej akcji lub udziałów.

Zgodnie z prognozami Ministerstwa Skarbu Państwa możliwość zbywania akcji i udziałów w trybie aukcji ogłoszonej publicznie powinna przyczynić się do wzrostu przychodów z prywatyzacji. Tym samym wejście w życie projektowanej regulacji powinno skutkować zwiększeniem przychodów budżetu państwa oraz państwowych funduszy celowych, które tworzone są z przychodów z prywatyzacji.

– Wejście w życie projektowanego rozporządzenia powinno pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw, ponieważ przyczyni się do dokończenia prywatyzacji wielu przedsiębiorstw – mówi Wojciech Jasiński, minister skarbu państwa.

Zdaniem resortu kierowanego przez Wojciecha Jasińskiego, w świetle obowiązującego prawa realny wpływ akcjonariusza posiadającego nie więcej niż 10 proc. udziału w kapitale zakładowym na strategię, zarządzanie i działalność spółki jest ograniczony. Dlatego też zdaniem ministerstwa projektowana regulacja powinna skutkować bardziej efektywnym wykorzystaniem majątku skarbu państwa.

Projekt rozporządzenia zakłada, że zbywca ma obowiązek opublikowania zaproszenia do wzięcia udziału w aukcji co najmniej w jednym dzienniku o zasięgu ogólnopolskim oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Skarbu Państwa. W celu zapewnienia przejrzystości procesowi zbywania akcji oraz udziałów w trybie aukcji szczegółowo określono, jakie elementy powinno zawierać zaproszenie do wzięcia udziału w aukcji. Przepisy wprowadzają także obowiązek składania zgłoszeń udziału w aukcji na urzędowym formularzu. Zdaniem ministerstwa ma to na celu właściwe przygotowanie zbywcy do przeprowadzenia aukcji, dzięki wcześniejszemu zebraniu podstawowych informacji na temat podmiotów zainteresowanych udziałem w aukcji. Wprowadzono również regulacje nakładające na zbywcę obowiązek powołania komisji do spraw aukcji. Szczegółowo określone zostały także zadania tej komisji oraz jej przewodniczącego. Ma to na celu zapewnienie przejrzystości procesu prywatyzacji.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami udziały skarbu państwa w spółkach handlowych mogły być zbywane jedynie w trybie oferty ogłoszonej publicznie, przetargu publicznego, rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia oraz przyjęcia oferty w odpowiedzi na wezwanie ogłoszone na podstawie ustawy z dnia 29 maja 2005 r. o ofercie publicznej (Dz.U. nr 184, poz. 1539).

Arkadiusz Jaraszek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

REKLAMA

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

Nowość na stronie Rzecznika MŚP. 2 nowe zakładki

Na stronie internetowej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw pojawiła się nowość - zakładka "Dla przedsiębiorcy" oraz "ESG". Celem zakładek jest dostarczenie mikro, małym i średnim firmom niezbędnych narzędzi oraz wiedzy, które pomogą im efektywniej prowadzić działalność oraz sprostać dynamicznie zmieniającym się wymaganiom rynku.

REKLAMA