REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje skarbu państwa na publicznych aukcjach

REKLAMA

Ministerstwo Skarbu Państwa chce przyspieszyć prywatyzację. Przygotowało rozporządzenie wykonawcze do ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, które wprowadza sprzedaż akcji skarbu państwa na publicznej aukcji.

Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało już projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zbywania akcji skarbu państwa. Przygotowanie przepisów było konieczne z powodu wejścia w życie ustawy z dnia 12 maja 2006 r. o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. nr 107, poz. 721). W wyniku zmiany art. 33 tej ustawy możliwe stało się zbywanie akcji oraz udziałów skarbu państwa w trybie aukcji ogłoszonej publicznie, jeżeli przedmiotem zbycia są akcje lub udziały spółki, w której skarb państwa posiada nie więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego, a cena sprzedaży nie jest niższa od wartości księgowej akcji lub udziałów.

Zgodnie z prognozami Ministerstwa Skarbu Państwa możliwość zbywania akcji i udziałów w trybie aukcji ogłoszonej publicznie powinna przyczynić się do wzrostu przychodów z prywatyzacji. Tym samym wejście w życie projektowanej regulacji powinno skutkować zwiększeniem przychodów budżetu państwa oraz państwowych funduszy celowych, które tworzone są z przychodów z prywatyzacji.

– Wejście w życie projektowanego rozporządzenia powinno pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw, ponieważ przyczyni się do dokończenia prywatyzacji wielu przedsiębiorstw – mówi Wojciech Jasiński, minister skarbu państwa.

Zdaniem resortu kierowanego przez Wojciecha Jasińskiego, w świetle obowiązującego prawa realny wpływ akcjonariusza posiadającego nie więcej niż 10 proc. udziału w kapitale zakładowym na strategię, zarządzanie i działalność spółki jest ograniczony. Dlatego też zdaniem ministerstwa projektowana regulacja powinna skutkować bardziej efektywnym wykorzystaniem majątku skarbu państwa.

Projekt rozporządzenia zakłada, że zbywca ma obowiązek opublikowania zaproszenia do wzięcia udziału w aukcji co najmniej w jednym dzienniku o zasięgu ogólnopolskim oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Skarbu Państwa. W celu zapewnienia przejrzystości procesowi zbywania akcji oraz udziałów w trybie aukcji szczegółowo określono, jakie elementy powinno zawierać zaproszenie do wzięcia udziału w aukcji. Przepisy wprowadzają także obowiązek składania zgłoszeń udziału w aukcji na urzędowym formularzu. Zdaniem ministerstwa ma to na celu właściwe przygotowanie zbywcy do przeprowadzenia aukcji, dzięki wcześniejszemu zebraniu podstawowych informacji na temat podmiotów zainteresowanych udziałem w aukcji. Wprowadzono również regulacje nakładające na zbywcę obowiązek powołania komisji do spraw aukcji. Szczegółowo określone zostały także zadania tej komisji oraz jej przewodniczącego. Ma to na celu zapewnienie przejrzystości procesu prywatyzacji.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami udziały skarbu państwa w spółkach handlowych mogły być zbywane jedynie w trybie oferty ogłoszonej publicznie, przetargu publicznego, rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia oraz przyjęcia oferty w odpowiedzi na wezwanie ogłoszone na podstawie ustawy z dnia 29 maja 2005 r. o ofercie publicznej (Dz.U. nr 184, poz. 1539).

Arkadiusz Jaraszek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA