reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy nie będą składali deklaracji

Przedsiębiorcy nie będą składali deklaracji

Brak obowiązku składania deklaracji podatkowych i wpłacania składek ZUS w okresie zawieszenia działalności przewiduje poselski projekt ustawy, który trafił do Sejmu.


Poselski projekt ustawy o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej dotyczy wprowadzenia możliwości zawieszenia przez przedsiębiorców działalności gospodarczej poprzez kompleksowe ujęcie tego zagadnienia w jednym akcie prawnym, bez konieczności nowelizowania wielu ustaw. Skierowany został do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Gospodarki oraz Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Projekt przewiduje, że zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej może nastąpić na okres od miesiąca do 24 miesięcy i ma dotyczyć tylko przedsiębiorców niezatrudniających pracowników.

Zaproponowane zmiany stwarzają ułatwienia oraz korzyści finansowe przedsiębiorcom w okresie zawieszonej działalności gospodarczej. Objawia się to brakiem obowiązku składania deklaracji podatkowych i ZUS oraz, co najistotniejsze, brakiem obowiązkowego opłacania składek ZUS w okresie przerwy. Opłacanie składek ma być uzależnione od decyzji przedsiębiorcy. Ponadto w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, wpłacający zaliczki miesięczne w uproszczonej formie, mają być zwolnieni z obowiązku wpłacania tych zaliczek. W podatku od towarów i usług przerwa w działalności nie spowoduje obowiązku opodatkowania VAT towarów niesprzedanych. Obecnie ustawa o VAT przewiduje, że w przypadku gdy podatnik będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy jest zobowiązany do opodatkowania VAT towarów własnej produkcji oraz towarów, które po nabyciu nie były sprzedane. Przepis ten nie będzie dotyczył podatników, którzy zawiesili działalność gospodarczą. Nie jest to jedyna propozycja dotycząca zawieszenia działalności gospodarczej. Własny projekt przygotowało również Ministerstwo Gospodarki.

PRZEDSIĘBIORCA SKORZYSTA
Zawieszenie działalności gospodarczej spowoduje zwolnienie z obowiązku:
• składania deklaracji rozliczeniowych oraz opłacania składek na ubezpieczenie społeczne osób prowadzących działalność pozarolniczą (będzie ubezpieczenie dobrowolne),
• składania deklaracji PIT, CIT i VAT,
• opłacania podatku od nieruchomości według stawek właściwych dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,
• opodatkowania VAT towarów, gdy działalność będzie zawieszona na co najmniej 10 miesięcy.

Bogdan Świąder

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama