REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szusza nie wpłynie znacząco na PKB i inflację

REKLAMA

Ekonomiści uspokajają: susza raczej nie wpłynie na wzrost PKB w tym roku i nie napędzi wzrostu inflacji. Nikt nie ma wątpliwości, że susza uderzy w rolników. Za to jej wpływ na gospodarkę w skali makro będzie ograniczony.
– Spodziewam się spadku produkcji w rolnictwie w okolicach 15-20 proc., ponieważ jednak udział tego sektora w PKB to około 4 proc., to łatwo policzyć, że nie będzie on miał większego wpływu na ten wskaźnik – mówi Witold Orłowski z PricewaterhouseCoopers.
Eksport zagrożony
Rafał Antczak z fundacji CASE przypomina, że od trzech lat do wzrostu PKB przyczynia się wzrost eksportu żywności do UE. Mniejsze zbiory mogą spowodować, że mniej będziemy wysyłać za granicę. Ale z oceną ewentualnego wpływu suszy na PKB radzi się wstrzymać do czasu podsumowania jej skutków.
– Poza tym nie wiadomo, na ile np. mniejszy eksport truskawek będzie można przypisać suszy, a na ile większej konkurencji ze strony Chin – dodaje Rafał Antczak.
Do tego dochodzi jeszcze jeden problem: ograniczenia w ruchu ciężarówek w ciągu dnia powodują, że coraz trudniej wywieźć towary z Polski. Cierpią na tym nie tylko firmy transportowe, które mniej zarabiają, ale też eksporterzy, którzy mają problem z dostawą towarów na czas.
Na dłuższym transporcie cierpią wszyscy, bo powoduje on opóźnienia w dostawie materiałów na place budowy czy po prostu towarów do sprzedaży. Długa droga to klienta to problem dla produkujących i sprzedających szybko psujące się artykuły spożywcze. Nie dość, że jest ich mniej, np. owoców, to jeszcze trudniej je dowieźć do celu w dobrym stanie.
Witold Orłowski uspokaja jednak, że ewentualny negatywny wpływ suszy na PKB zostanie zrekompensowany wzrostem w branży produkcyjnej i budowlanej. Swoje dołożyć może też branża energetyczna ze względu na większy popyt na energię.
Import na ratunek
Prognozowany na ten rok wzrost PKB o 5 proc. wydaje się więc niezagrożony. Nie należy spodziewać się też znaczącego wzrostu inflacji w stosunku do prognoz RPP (na koniec 2006 roku ma to być 1-1,9 proc.).
– Przewidywania dotyczące wzrostu inflacji ogłaszają zwykle analitycy sektora bankowego, bo chcą wywierać presję na RPP, żeby podwyższyła stopy procentowe – tłumaczy przyczynę wyższych ostatnio prognoz Rafał Antczak.
Sam nie zakłada wzrostu inflacji, na podstawie obecnie posiadanych informacji.
– Maksymalnie może to być 0,2-0,3 pkt proc., ale raczej susza nie będzie miała większego wpływu na inflację – uważa Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.
Przypomina, że popyt na żywność jest sztywny i ewentualne zmniejszenie podaży może wywołać wzrost cen. Na to raczej się nie zanosi.
Gospodarka otwarta
Podobnego zdania są inni pytani przez GP ekonomiści, którzy zgodnie wskazują, że obecnie polska gospodarka jest otwarta na rynki unijne, ceny wyrównały się (choć mięso jest nadal tańsze), więc ewentualne niedobory wynikające z suszy łatwo pokryć importem.
– Nie powtórzy się już więc sytuacja z lata 2000 roku, kiedy wzrost cen zbóż zaowocował wyższymi cenami żywności – mówi Maciej Grabowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Dodaje, że polskie zboże jest używane głównie do produkcji pasz, więc ewentualny wzrost cen nie będzie miał wpływu na ceny artykułów spożywczych, wytwarzanych głównie ze zboża importowanego. A zboża w krajach UE jest sporo, bo według szacunków Bohdana Judzińskiego z Izby Zbożowo-Paszowej, zapasy wynoszą około 15 mln ton. Producenci z łatwością znajdą więc dostawców. Pierwsze szacunki GUS mówią o zbiorach niższych o 3-7 proc. Straty mogą wpłynąć więc tylko na wzrost cen pasz, co w zestawieniu z faktem, że mięso jest w UE droższe niż u nas, może skutkować zwyżką jego cen.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Jaworski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA