REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na ile mogą liczyć rolnicy

REKLAMA

Pomocy potrzebuje 300 tys. rolników. Doraźna pomoc w wysokości 100 mln zł, które zostały wygospodarowane w Ministerstwie Rolnictwa, jest niewystarczająca - ocenia Andrzej Lepper.

Rząd zapowiada pomoc rolnikom, ale na razie nie podano konkretów. Po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów, które było poświęcone trwającej suszy i walce z jej konsekwencjami, rząd zapowiedział pomoc dla rolników. Wskazał kilka możliwości, ale zaznaczył, że bardziej dokładne informacje zostaną podane dopiero dzisiaj.

Obecne środki pozwalają na udzielenie pomocy w wysokości 1000 zł dla każdego gospodarstwa, które poniosło straty w wyniku trwających upałów. Dodatkowo gospodarstwa hodowlane mogą liczyć na jedną tonę zboża, Rząd rozważa także odroczenie spłat kredytów zaciągniętych przez rolników oraz wprowadzenie dodatkowych dopłat do materiału siewnego. Jako jeden ze sposobów pomocy rolnikom wskazał także Agencję Nieruchomości Rolnych, która może przedłużyć spłaty rat dzierżawnych lub częściowo je umorzyć.

Przypomnijmy, że po oszacowaniu strat przez gminy, rolnicy, których dotknęła susza, będą mogli starać się o uzyskanie nisko oprocentowanych kredytów. Przewiduje to rozporządzenie Rady Ministrów z 30 stycznia 1996 r. w sprawie szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (Dz.U. nr 16, poz. 82). Paragraf 20 ust. 1 tego aktu określa, że za zgodą ministra rolnictwa Agencja może stosować dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, znajdujących się na obszarach dotkniętych klęskami, takimi jak na przykład susza.

Andrzej Lepper przyznał, że rząd zwróci się także o pomoc do UE, aby zostały przyznane środki z tzw. funduszu solidarnościowego. Jednak z funduszu tego mogą skorzystać państwa, które zostały dotknięte klęską żywiołową, jeśli szkody zostały wyrządzone w infrastrukturze. Anna Szelągowska z Ministerstwa Środowiska podkreśla, że środki z tego tytułu są wypłacane dopiero wtedy, gdy straty są wyższe od 0,6 proc. dochodu narodowego brutto.

KRUS już zapowiedziała, że jeżeli w związku z panującą suszą wystąpią problemy w płaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne rolników lub w regulowaniu zaległości z tego tytułu, to rolnicy mogą wystąpić z wnioskiem o udzielenie ulgi. Jest to odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty. W niektórych przypadkach prezes KRUS ma możliwość umorzenia spłaty w całości lub w części.

Łukasz Kuligowski
lukasz.kuligowski@infor.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA