REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja na koniec 2007 roku ma wynieść 2,5 proc.

REKLAMA

Eksperci NBP zakładają szybszy wzrost inflacji. Powodem jest m.in. sytuacja na rynku pracy, ale także wzrost cen ropy.
W czwartym kwartale tego roku inflacja utrzyma się w przedziale 1-1,9 proc. – wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Lipcowa projekcja inflacji wskazuje, że tempo wzrostu cen będzie wyższe niż zakładano i już na przełomie 2007 i 2008 roku osiągniemy poziom 2,5 proc.
Zdaniem Leszka Balcerowicza, prezesa NBP, głównym celem Rady Polityki Pieniężnej będzie więc utrzymanie wspomnianego już celu inflacyjnego. Wśród głównych zagrożeń, które mogą mieć istotny wpływ na wzrost wskaźnika cen i usług, autorzy raportu wymieniają chociażby nadal dosyć trudną sytuację na rynku pracy i tym samym wysoki poziom bezrobocia, ale także rosnące żądania płacowe ze strony osób zatrudnionych. Z drugiej strony, nie bez znaczenia są również wahania koniunktury na świecie i dynamiczny wzrost cen ropy naftowej. Szczególnie ten ostatni czynnik może mieć kluczowy wpływ na poziom inflacji, zwłaszcza że nadal istnieją duże obawy związane z możliwymi przerwami w dostawach surowca.
Z danych NBP wynika, że już w pierwszym kwartale mieliśmy do czynienia z silnym wzrostem popytu indywidualnego. Jednocześnie zwiększyła się dynamika realnych dochodów gospodarstw domowych, przy dosyć dużym wzroście liczby zaciąganych kredytów konsumpcyjnych. Z podobną sytuacją mieliśmy również do czynienia od kwietnia do czerwca. Efekt to również szybszy wzrost cen towarów i usług, który – jak prognozują eksperci NBP – może na koniec przyszłego roku utrzymać się w przedziale od 1,5 do 3,5 proc. (kwietniowa projekcja mówiła o 1,3-3,4 proc.).
Z raportu wynika również, że negatywny wpływ na poziom inflacji może mieć obecna susza, która powoduje wzrost cen żywności. Jednocześnie należy się spodziewać spadku zbiorów zbóż, chociaż na razie jest jeszcze za wcześnie, aby oszacować skalę i wielkość strat.

Krzysztof Pączkowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA