REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsolidacja pełna wątpliwości

REKLAMA

Komisja Nadzoru Finansowego skupi zadania i kompetencje nadzoru bankowego, emerytalnego, giełdowego i ubezpieczeniowego. Zdaniem ekspertów, obecny system nadzoru działa dobrze i jego integracja jest niepotrzebna.

Senat przyjął bez poprawek ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym. KNF będzie odpowiedzialna za podejmowanie działań w zakresie prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju rynku finansowego i przygotowywanie aktów prawnych w tej materii. W związku z tym ustawa określa organizację, zakres i cel sprawowania nadzoru nad rynkiem finansowym, dokonując nowelizacji aż 44 ustaw.

Wzorem innych państw

– Na całym świecie widać tendencje w kierunku wprowadzenia modelu zintegrowanego nadzoru nad rynkiem finansowym – mówi wiceminister finansów Jarosław Pietras. W krajach Unii Europejskiej jedna instytucja nadzoru istnieje w 13 państwach. Według rządu taki nadzór jest bardziej efektywny i łatwiejsza jest koordynacja kontroli w dużych instytucjach finansowych. Obniżyć mają się też koszty jego działania.
Przedstawiciele instytucji, która obejmie skonsolidowany nadzór, nie widzą potrzeby wprowadzania zmian.
Zdaniem Jerzego Pruskiego, wiceprezesa NBP, doświadczenia ostatnich kilku lat wskazują, że system nadzorczy nad rynkiem finansowym w Polsce działa bardzo dobrze.
– Potwierdził to m.in. Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy – dodaje.
– Nie udało nam się do tej pory poznać prawdziwych argumentów, które świadczyłyby o potrzebie wprowadzenia w Polsce zintegrowanego nadzoru – mówi Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan. Jej zdaniem reforma jest przeprowadzana zbyt szybko i polskie rynki finansowe nie są jeszcze na nią przygotowane. ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym wejdzie w życie 14 dni od momentu ogłoszenia za skonsolidowanie nadzoru sektor bankowy zapłaci 150 mln zł 1 stycznia 2008 r. likwidacja Komisji Nadzoru Bankowego
– W Wielkiej Brytanii system scentralizowanego nadzoru nad rynkiem finansowym był budowany przez co najmniej trzy lata. U nas chce się uzyskać taką zmianę w ciągu kilku tygodni. Będzie to na pewno zmiana na gorsze – twierdzi Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.

Jeden nadzór zamiast trzech

Komisja Nadzoru Finansowego zastąpi dotychczasową Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz w następnej kolejności Komisję Nadzoru Bankowego. KNF będzie ciałem kolegialnym, nad którego działalnością będzie czuwał premier. on też będzie powoływał przewodniczącego komisji. W jej skład wejdzie 7 osób, m.in. minister finansów i prezes Narodowego Banku Polskiego.
Ustawa zostanie przedstawiona Prezydentowi RP, który będzie miał 21 dni na jej podpisanie i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw RP lub zgłoszenie weta.

Adam Makosz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA