REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsolidacja pełna wątpliwości

REKLAMA

Komisja Nadzoru Finansowego skupi zadania i kompetencje nadzoru bankowego, emerytalnego, giełdowego i ubezpieczeniowego. Zdaniem ekspertów, obecny system nadzoru działa dobrze i jego integracja jest niepotrzebna.

Senat przyjął bez poprawek ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym. KNF będzie odpowiedzialna za podejmowanie działań w zakresie prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju rynku finansowego i przygotowywanie aktów prawnych w tej materii. W związku z tym ustawa określa organizację, zakres i cel sprawowania nadzoru nad rynkiem finansowym, dokonując nowelizacji aż 44 ustaw.

Wzorem innych państw

– Na całym świecie widać tendencje w kierunku wprowadzenia modelu zintegrowanego nadzoru nad rynkiem finansowym – mówi wiceminister finansów Jarosław Pietras. W krajach Unii Europejskiej jedna instytucja nadzoru istnieje w 13 państwach. Według rządu taki nadzór jest bardziej efektywny i łatwiejsza jest koordynacja kontroli w dużych instytucjach finansowych. Obniżyć mają się też koszty jego działania.
Przedstawiciele instytucji, która obejmie skonsolidowany nadzór, nie widzą potrzeby wprowadzania zmian.
Zdaniem Jerzego Pruskiego, wiceprezesa NBP, doświadczenia ostatnich kilku lat wskazują, że system nadzorczy nad rynkiem finansowym w Polsce działa bardzo dobrze.
– Potwierdził to m.in. Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy – dodaje.
– Nie udało nam się do tej pory poznać prawdziwych argumentów, które świadczyłyby o potrzebie wprowadzenia w Polsce zintegrowanego nadzoru – mówi Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan. Jej zdaniem reforma jest przeprowadzana zbyt szybko i polskie rynki finansowe nie są jeszcze na nią przygotowane. ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym wejdzie w życie 14 dni od momentu ogłoszenia za skonsolidowanie nadzoru sektor bankowy zapłaci 150 mln zł 1 stycznia 2008 r. likwidacja Komisji Nadzoru Bankowego
– W Wielkiej Brytanii system scentralizowanego nadzoru nad rynkiem finansowym był budowany przez co najmniej trzy lata. U nas chce się uzyskać taką zmianę w ciągu kilku tygodni. Będzie to na pewno zmiana na gorsze – twierdzi Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.

Jeden nadzór zamiast trzech

Komisja Nadzoru Finansowego zastąpi dotychczasową Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz w następnej kolejności Komisję Nadzoru Bankowego. KNF będzie ciałem kolegialnym, nad którego działalnością będzie czuwał premier. on też będzie powoływał przewodniczącego komisji. W jej skład wejdzie 7 osób, m.in. minister finansów i prezes Narodowego Banku Polskiego.
Ustawa zostanie przedstawiona Prezydentowi RP, który będzie miał 21 dni na jej podpisanie i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw RP lub zgłoszenie weta.

Adam Makosz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA