Na razie tylko 7,5 tys. przedsiębiorców będzie mogło przesłać e-deklaracje i to tylko PIT-4 i PIT-8A. Są to proste formularze, na których resort chce w praktyce sprawdzić system.
Rozmawiamy z MARIANEM BANASIEM z Ministerstwa Finansów
• Czy od 16 sierpnia rzeczywiście będzie można składać deklaracje podatkowe w formie elektronicznej? – Ograniczyliśmy krąg podmiotów, które będą mogły skorzystać z tej formy rozliczenia tylko do tzw. dużych podmiotów, tj. osiągających
przychody netto powyżej 5 mln euro rocznie. Stopniowe wdrażanie elektronicznej formy kontaktów z organami podatkowymi pozwoli na zidentyfikowanie i eliminację już na wstępnym etapie tych elementów, które będą zbyt trudne w praktycznym wykorzystaniu i powinny być zmodyfikowane. Ponadto wprowadziliśmy dobrowolność, a nie obowiązek w zakresie składania deklaracji drogą elektroniczną. Oznacza to, że podatnicy w zależności od woli, posiadanych możliwości i środków będą mogli składać deklaracje w formie papierowej lub elektronicznej.
• Czy ministerstwo wprowadzi rozporządzenia dotyczące elektronicznego formatu e-deklaracji od 16 sierpnia?
– Zgodnie z techniką prawodawczą przepisy wykonawcze do ustawy powinny być publikowane w dniu wejścia w życie ustawy. Dlatego minister finansów dołoży wszelkich starań, by niezbędne rozporządzenia weszły w życie w odpowiednim terminie.
• Rozumiem, że e-deklaracja podatkowa będzie wyglądała tak samo jak deklaracja papierowa?
– Zawartość merytoryczna i jej treść będzie taka sama, jak i skutek jej prawidłowego złożenia w urzędzie skarbowym.
• Czy wyspecjalizowane urzędy skarbowe będą 16 sierpnia przygotowane do obsługi e-deklaracji?
– Tak, będą przygotowane do wystawiania niezbędnych potwierdzeń dla podatników i przyjmowania deklaracji w formie elektronicznej.
• Dlaczego akurat PIT-4 i PIT-8A będzie można przesyłać elektronicznie w pierwszej kolejności? Jakie czynniki o tym zdecydowały?
– Stopniowe wdrażanie elektronicznej formy kontaktów z organami podatkowymi pozwoli na systematyczne identyfikowanie i eliminację już na wstępnym etapie tych elementów teletransmisji deklaracji podatkowych, które okażą się kosztowne dla użytkowników i zbyt trudne w praktycznym wykorzystaniu. Rozpoczęcie całego procesu od deklaracji prostych w swojej formie, a także niewywołujących skomplikowanych czynności prawnych, a z czasem wprowadzanie do dokumentów bardziej złożonych – jest świadomą strategią mającą na celu minimalizację ewentualnych zagrożeń związanych z wdrażaniem nowego systemu.
• Kiedy zatem możliwość przesyłania e-deklaracji będą miały osoby fizyczne, rozliczające się na PIT-36 i PIT-37?
– Harmonogram prac zakłada, że do końca 2007 roku możliwość składania deklaracji drogą elektroniczną będą mieli podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. W dalszej perspektywie planujemy realizację projektu e-Podatki, który obejmie usługą wszystkich podatników.
• A kiedy można spodziewać się pierwszej oceny działania systemu do przesyłania e-deklaracji przygotowanego przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych?
– Ocena działania systemu może nastąpić dopiero po jego produkcyjnym uruchomieniu, a więc najwcześniej w czwartym kwartale tego roku.
• Jakie dalsze prace nad e-poda-tkami planuje resort w tym roku?
– Zgodnie z przyjętym harmonogramem projektu e-Deklaracje, szeroki katalog usług elektronicznych dla przedsiębiorców zostanie uruchomiony na przełomie 2007/2008 roku. Aktualne informacje o przetargach prowadzonych w ramach projektu są umieszczone na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl.
Rozmawiał Łukasz Zalewski
• Marian Banaś
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, złożył udokumentowany dyplomem egzamin sędziowski, był doradcą ministra spraw wewnętrznych w rządzie premiera Jana Olszewskiego. Pracował w Najwyższej Izbie Kontroli na stanowiskach: starszego specjalisty, specjalisty i głównego specjalisty kontroli państwowej, a od roku 2001 na stanowisku doradcy prawnego.