REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-deklaracje od 16 sierpnia

REKLAMA

Na razie tylko 7,5 tys. przedsiębiorców będzie mogło przesłać e-deklaracje i to tylko PIT-4 i PIT-8A. Są to proste formularze, na których resort chce w praktyce sprawdzić system.

Rozmawiamy z MARIANEM BANASIEM z Ministerstwa Finansów
 
• Czy od 16 sierpnia rzeczywiście będzie można składać deklaracje podatkowe w formie elektronicznej?
– Ograniczyliśmy krąg podmiotów, które będą mogły skorzystać z tej formy rozliczenia tylko do tzw. dużych podmiotów, tj. osiągających przychody netto powyżej 5 mln euro rocznie. Stopniowe wdrażanie elektronicznej formy kontaktów z organami podatkowymi pozwoli na zidentyfikowanie i eliminację już na wstępnym etapie tych elementów, które będą zbyt trudne w praktycznym wykorzystaniu i powinny być zmodyfikowane. Ponadto wprowadziliśmy dobrowolność, a nie obowiązek w zakresie składania deklaracji drogą elektroniczną. Oznacza to, że podatnicy w zależności od woli, posiadanych możliwości i środków będą mogli składać deklaracje w formie papierowej lub elektronicznej.

• Czy ministerstwo wprowadzi rozporządzenia dotyczące elektronicznego formatu e-deklaracji od 16 sierpnia?
– Zgodnie z techniką prawodawczą przepisy wykonawcze do ustawy powinny być publikowane w dniu wejścia w życie ustawy. Dlatego minister finansów dołoży wszelkich starań, by niezbędne rozporządzenia weszły w życie w odpowiednim terminie.

• Rozumiem, że e-deklaracja podatkowa będzie wyglądała tak samo jak deklaracja papierowa?
– Zawartość merytoryczna i jej treść będzie taka sama, jak i skutek jej prawidłowego złożenia w urzędzie skarbowym.

• Czy wyspecjalizowane urzędy skarbowe będą 16 sierpnia przygotowane do obsługi e-deklaracji?
– Tak, będą przygotowane do wystawiania niezbędnych potwierdzeń dla podatników i przyjmowania deklaracji w formie elektronicznej.

• Dlaczego akurat PIT-4 i PIT-8A będzie można przesyłać elektronicznie w pierwszej kolejności? Jakie czynniki o tym zdecydowały?
– Stopniowe wdrażanie elektronicznej formy kontaktów z organami podatkowymi pozwoli na systematyczne identyfikowanie i eliminację już na wstępnym etapie tych elementów teletransmisji deklaracji podatkowych, które okażą się kosztowne dla użytkowników i zbyt trudne w praktycznym wykorzystaniu. Rozpoczęcie całego procesu od deklaracji prostych w swojej formie, a także niewywołujących skomplikowanych czynności prawnych, a z czasem wprowadzanie do dokumentów bardziej złożonych – jest świadomą strategią mającą na celu minimalizację ewentualnych zagrożeń związanych z wdrażaniem nowego systemu.

• Kiedy zatem możliwość przesyłania e-deklaracji będą miały osoby fizyczne, rozliczające się na PIT-36 i PIT-37?
– Harmonogram prac zakłada, że do końca 2007 roku możliwość składania deklaracji drogą elektroniczną będą mieli podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. W dalszej perspektywie planujemy realizację projektu e-Podatki, który obejmie usługą wszystkich podatników.

• A kiedy można spodziewać się pierwszej oceny działania systemu do przesyłania e-deklaracji przygotowanego przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych?
– Ocena działania systemu może nastąpić dopiero po jego produkcyjnym uruchomieniu, a więc najwcześniej w czwartym kwartale tego roku.

• Jakie dalsze prace nad e-poda-tkami planuje resort w tym roku?
– Zgodnie z przyjętym harmonogramem projektu e-Deklaracje, szeroki katalog usług elektronicznych dla przedsiębiorców zostanie uruchomiony na przełomie 2007/2008 roku. Aktualne informacje o przetargach prowadzonych w ramach projektu są umieszczone na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl.

Rozmawiał Łukasz Zalewski

Marian Banaś
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, złożył udokumentowany dyplomem egzamin sędziowski, był doradcą ministra spraw wewnętrznych w rządzie premiera Jana Olszewskiego. Pracował w Najwyższej Izbie Kontroli na stanowiskach: starszego specjalisty, specjalisty i głównego specjalisty kontroli państwowej, a od roku 2001 na stanowisku doradcy prawnego.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA