REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka komandytowa optymalnym rozwiązaniem

REKLAMA

Konstrukcja spółki komandytowej opiera się na dwóch rodzajach wspólników o różnym zakresie odpowiedzialności za zobowiązania spółki - komplementariuszu, odpowiada za nie bez ograniczeń całym swoim majątkiem (przez to dysponuje wyłącznym prawem prowadzenia spraw spółki) i komandytariuszu, który za zobowiązania spółki odpowiada tylko do wysokości sumy komandytowej określonej w umowie.

Konstrukcja spółki komandytowej jest najczęściej wykorzystywana przez profesjonalnych doradców z kręgów kancelarii prawnych znających niuanse pewnych rozwiązań. Osiągane przez spółkę przychody i ponoszone koszty łączy się odpowiednio z przychodami i kosztami jej wspólników stosownie do posiadanych w niej udziałów.

Konsekwencje wypływające z zastosowania tej konstrukcji są nieocenione. Należy do nich m.in. jednokrotne opodatkowanie. Nie posiadając statusu podatnika, spółka komandytowa nie dokonuje rozliczenia podatkowego. Rozliczenia dokonują jej wspólnicy, dzieląc między siebie stosownie do posiadanych udziałów przychody i koszty osiągnięte poprzez działalność w formie spółki i łącząc je z przychodami i kosztami z innych źródeł. Przychody z działalności w formie spółki traktowane są jak przychody z działalności gospodarczej. Dodatkowo, wspólnik będący osobą fizyczną, przy założeniu, że spełnia warunki określone w ustawie o PIT, do opodatkowania tych przychodów może zastosować 19-proc. podatek liniowy.

Wspólnicy spółki komandytowej prowadzący dodatkowo własną działalność gospodarczą i osiągający dochód z tej działalności mogą skorzystać z możliwości rozliczenia straty poniesionej przez spółkę komandytową.

Założenia, na których oparta jest forma spółki komandytowej, pozwalają także zapewnić wspólnikom – komandytariuszom bezpieczeństwo w postaci ograniczenia ich odpowiedzialności za zobowiązania spółki na gruncie prawa cywilnego: do wysokości sumy komandytowej, ale także na gruncie prawa podatkowego. W myśl przepisów Ordynacji podatkowej to komplementariusz odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników, wynikające z działalności spółki. Takie rozwiązanie może zostać wykorzystane poprzez ustanowienie komandytariuszem osoby fizycznej, a komplementariuszem spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ograniczenie odpowiedzialności komandytariusza nie oznacza jednak, że komandytariusz nie może być tym wspólnikiem, który dysponuje największym udziałem w spółce. Trzeba podkreślić, że swoboda, z jaką wspólnicy mogą określić wielkość przysługujących im udziałów, nie jest w żaden sposób ograniczona.

Nie można niestety zapominać o pewnych problemach praktycznych pojawiających się w związku z wykorzystaniem spółki komandytowej. Wynikają one głównie z tego, że przepisy ustaw z zakresu podatków dochodowych nie zawierają rozstrzygnięć pewnych sytuacji dotyczących wspólników spółek komandytowych, jak np. obowiązku, terminu i formy złożenia sprawozdania finansowego spółki komandytowej przez jej wspólników. Dla przykładu, w tej ostatniej kwestii rozwiązania nie wynikają wprost z przepisów, ale zostały wykształcone przez praktykę, czasem zróżnicowaną w skali kraju, bo będącą wypadkową swobodnej interpretacji przepisów stosowanej przez organy skarbowe.

Maria Pietrzyk prawnik z kancelarii Magnusson
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA