REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do sprywatyzowania zostało ponad 330 przedsiębiorstw

REKLAMA

Likwidacja przedsiębiorstw państwowych poprzez ich komercjalizację może być zdaniem ekspertów istotnym bodźcem do przyspieszenia prywatyzacji. Takie możliwości dostrzegają także eksperci Ministerstwa Skarbu Państwa
 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Samorządy nie znają nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, która weszła w życie tydzień temu. Ustawa zakłada, że do 30 czerwca 2007 roku Ministerstwo Skarbu Państwa skomercjalizuje wszystkie podległe mu przedsiębiorstwa państwowe. Ma to się odbyć między innymi poprzez bezpłatne przekazanie ich majątku samorządom. Okazuje się jednak, że samorządy nie nie wiedzą o przysługujących im możliwościach.

Nieznajomość ustawy szkodzi
– Niestety, ale w naszym urzędzie nie zapoznaliśmy się jeszcze z tymi przepisami – mówi Helena Sikora, doradca prawny gminy Ustroń w województwie śląskim.
Inne samorządy wskazują, że przepisy są im znane, jednak zostały wprowadzone zbyt późno i przedsiębiorstwa, które były przedmiotem ich zainteresowania, albo znajdują się w złej kondycji, albo zostały już sprywatyzowane.
Powstaje uzasadnione pytanie, czy regulacja ta nie została wprowadzona zbyt późno – mówi Katarzyna Zapał z wydziału skarbu miasta w Krakowie. Dodaje ona, że w przeszłości miasto bardzo interesowało się pozyskaniem majątku jednego z przedsiębiorstw, jednak z powodu braku odpowiednich regulacji prawnych nie było to możliwe. Niewiedza samorządów jest tym bardziej zaskakująca, że zdaniem ministerstwa przepis ten został wprowadzony właśnie na ich żądanie. Taka regulacja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie samorządów, które – nie bez racji – wyrażają pogląd, że jeżeli są ustawowo zobowiązywane do realizacji określonych zadań, to w ślad za tym powinny być przez państwo wyposażone w odpowiednie instrumenty do realizacji tych zadań, także w postaci odpowiednich zasobów majątkowych – mówi mecenas Krzysztof Głogowski, reprezentant Ministerstwa Skarbu Państwa.
Takie postulaty były bardzo ostro podkreślane w poprzedniej kadencji parlamentu, w którym powstał nawet odrębny projekt ustawy, który nakazywał przekazywanie samorządom nieodpłatnie akcji w skomercjalizowanych przedsiębiorstwach.

Zyski spółek spadną
Innym nowym sposobem na likwidację przedsiębiorstw państwowych ma być ich wnoszenie do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Operacja taka dotyczy przedsiębiorstw, których bilans finansowy jest ujemny. Wnoszenie przedsiębiorstw przynoszących straty może być jednak niewygodne dla dużych i dobrze prosperujących spółek.
– Takie rozwiązanie może oczywiście być jakimś obciążeniem finansowym dla dużych spółek – mówi Marek Suski, poseł PiS i członek sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Dodaje on, że rozwiązanie to ma na celu uratowanie miejsc pracy w źle prosperujących przedsiębiorstwach.
Mecenas Krzysztof Głogowski wyjaśnia, że działania te będą mogły być podejmowane zarówno po to, by stworzyć odpowiednie warunki do zwiększenia efektywności wykorzystania majątku i potencjału gospodarczego tych przedsiębiorstw, jak i po to, aby np. chronić rynek przed niepożądaną konkurencją w tych sektorach, w których nie jest ona z punktu widzenia interesów państwa korzystna.

Przyspieszenia prywatyzacji
Likwidacja przedsiębiorstw państwowych poprzez ich komercjalizację może być zdaniem ekspertów istotnym bodźcem do przyspieszenia prywatyzacji. Takie możliwości dostrzegają także eksperci Ministerstwa Skarbu Państwa
– Prawdą jest, że dzięki tej ustawie zwiększa się liczba podmiotów, które potencjalnie będą mogły być prywatyzowane w drodze prywatyzacji pośredniej – mówi Głogowski. Podkreśla on jednak, że nie to było przesłanką nowelizacji ustawy.
Sejmowa opozycja nabiera jednak poważnych wątpliwości, czy Wojciech Jasiński, minister skarbu państwa, zdąży do 30 czerwca 2007 roku skomercjalizować wszystkie przedsiębiorstwa.
– Z racji atmosfery, jaka panuje w Ministerstwie Skarbu Państwa, można mieć poważne wątpliwości, czy w terminie roku uda się skomercjalizować około 300 przedsiębiorstw – mówi Jan Wyrowiński, poseł PO i członek sejmowej Komisji Skarbu Państwa.
Likwidacja przedsiębiorstw państwowych zdynamizuje prywatyzację

ARKADIUSZ JARASZEK
arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Podstawa prawna
• Ustawy z dnia 12 maja 2006 roku o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, (Dz.U. Nr 107, poz. 721).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA