REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do sprywatyzowania zostało ponad 330 przedsiębiorstw

REKLAMA

Likwidacja przedsiębiorstw państwowych poprzez ich komercjalizację może być zdaniem ekspertów istotnym bodźcem do przyspieszenia prywatyzacji. Takie możliwości dostrzegają także eksperci Ministerstwa Skarbu Państwa
 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Samorządy nie znają nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, która weszła w życie tydzień temu. Ustawa zakłada, że do 30 czerwca 2007 roku Ministerstwo Skarbu Państwa skomercjalizuje wszystkie podległe mu przedsiębiorstwa państwowe. Ma to się odbyć między innymi poprzez bezpłatne przekazanie ich majątku samorządom. Okazuje się jednak, że samorządy nie nie wiedzą o przysługujących im możliwościach.

Nieznajomość ustawy szkodzi
– Niestety, ale w naszym urzędzie nie zapoznaliśmy się jeszcze z tymi przepisami – mówi Helena Sikora, doradca prawny gminy Ustroń w województwie śląskim.
Inne samorządy wskazują, że przepisy są im znane, jednak zostały wprowadzone zbyt późno i przedsiębiorstwa, które były przedmiotem ich zainteresowania, albo znajdują się w złej kondycji, albo zostały już sprywatyzowane.
Powstaje uzasadnione pytanie, czy regulacja ta nie została wprowadzona zbyt późno – mówi Katarzyna Zapał z wydziału skarbu miasta w Krakowie. Dodaje ona, że w przeszłości miasto bardzo interesowało się pozyskaniem majątku jednego z przedsiębiorstw, jednak z powodu braku odpowiednich regulacji prawnych nie było to możliwe. Niewiedza samorządów jest tym bardziej zaskakująca, że zdaniem ministerstwa przepis ten został wprowadzony właśnie na ich żądanie. Taka regulacja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie samorządów, które – nie bez racji – wyrażają pogląd, że jeżeli są ustawowo zobowiązywane do realizacji określonych zadań, to w ślad za tym powinny być przez państwo wyposażone w odpowiednie instrumenty do realizacji tych zadań, także w postaci odpowiednich zasobów majątkowych – mówi mecenas Krzysztof Głogowski, reprezentant Ministerstwa Skarbu Państwa.
Takie postulaty były bardzo ostro podkreślane w poprzedniej kadencji parlamentu, w którym powstał nawet odrębny projekt ustawy, który nakazywał przekazywanie samorządom nieodpłatnie akcji w skomercjalizowanych przedsiębiorstwach.

Zyski spółek spadną
Innym nowym sposobem na likwidację przedsiębiorstw państwowych ma być ich wnoszenie do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Operacja taka dotyczy przedsiębiorstw, których bilans finansowy jest ujemny. Wnoszenie przedsiębiorstw przynoszących straty może być jednak niewygodne dla dużych i dobrze prosperujących spółek.
– Takie rozwiązanie może oczywiście być jakimś obciążeniem finansowym dla dużych spółek – mówi Marek Suski, poseł PiS i członek sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Dodaje on, że rozwiązanie to ma na celu uratowanie miejsc pracy w źle prosperujących przedsiębiorstwach.
Mecenas Krzysztof Głogowski wyjaśnia, że działania te będą mogły być podejmowane zarówno po to, by stworzyć odpowiednie warunki do zwiększenia efektywności wykorzystania majątku i potencjału gospodarczego tych przedsiębiorstw, jak i po to, aby np. chronić rynek przed niepożądaną konkurencją w tych sektorach, w których nie jest ona z punktu widzenia interesów państwa korzystna.

Przyspieszenia prywatyzacji
Likwidacja przedsiębiorstw państwowych poprzez ich komercjalizację może być zdaniem ekspertów istotnym bodźcem do przyspieszenia prywatyzacji. Takie możliwości dostrzegają także eksperci Ministerstwa Skarbu Państwa
– Prawdą jest, że dzięki tej ustawie zwiększa się liczba podmiotów, które potencjalnie będą mogły być prywatyzowane w drodze prywatyzacji pośredniej – mówi Głogowski. Podkreśla on jednak, że nie to było przesłanką nowelizacji ustawy.
Sejmowa opozycja nabiera jednak poważnych wątpliwości, czy Wojciech Jasiński, minister skarbu państwa, zdąży do 30 czerwca 2007 roku skomercjalizować wszystkie przedsiębiorstwa.
– Z racji atmosfery, jaka panuje w Ministerstwie Skarbu Państwa, można mieć poważne wątpliwości, czy w terminie roku uda się skomercjalizować około 300 przedsiębiorstw – mówi Jan Wyrowiński, poseł PO i członek sejmowej Komisji Skarbu Państwa.
Likwidacja przedsiębiorstw państwowych zdynamizuje prywatyzację

ARKADIUSZ JARASZEK
arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Podstawa prawna
• Ustawy z dnia 12 maja 2006 roku o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, (Dz.U. Nr 107, poz. 721).


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

REKLAMA

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

REKLAMA