REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty wycofania można pokryć z polisy

REKLAMA

Rośnie liczba wpisów do rejestru produktów niebezpiecznych, a wraz z nią zainteresowanie polisami OC z opcją wycofania produktu.
 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dostaje coraz więcej powiadomień o wprowadzeniu na rynek produktów niebezpiecznych. W tym roku było ich już 27. Najwięcej dotyczy aut – 21 przypadków. Ich producenci to grupa świadoma, co zrobić w przypadku stwierdzenia wady. Zgłoszenia przysyłają też inne wielkie firmy jak Ikea, H&M czy Philips.

Importer jak producent
Specjaliści z UOKiK, uważają, że mniejsi producenci nie znają obowiązujących od ponad dwóch lat przepisów. Można zakładać, że większość importerów zabawek z Chin nie ma świadomości, że mogą być oni również uznani za producentów. Zasadą jest bowiem, że gdy producent jest spoza UE, za towar odpowiada importer. Nic więc dziwnego, że coraz częściej w pakietach dla małych i średnich firm ubezpieczenie OC za produkt jest dodawane do zwykłej polisy związanej z działalnością gospodarczą. Problem w tym, że sumy ubezpieczenia są w tych wypadkach niskie i obejmują zwykle tylko szkody wyrządzone na terytorium Polski. Klienci kupują więc polisy dające iluzję ochrony.

Wybrać dobre ubezpieczenie
– Jeśli ktoś wysyła swoje towary do Niemiec, a to 36 proc. naszego eksportu, to taka polisa nic mu nie da. Po naszym wejściu do UE zakres polisy powinien być taki, jaki mają zachodnioeuropejscy konkurenci, i obejmować całą Europę – mówi Bogusław Piechula z firmy brokerskiej PWS Konstanta, specjalizujący się w ubezpieczeniach OC.
W Niemczech standardowa polisa OC za produkt pokrywa nie tylko szkody na mieniu czy osobie, ale też straty finansowe poniesione w związku z wadą wyrobu. Po naszym wejściu do UE niemiecki poszkodowany może wytoczyć sprawę przed rodzimym sądem. Wyrok, który tam zapadnie, musi tylko dostać klauzulę wykonalności przed polskim sądem wojewódzkim.
– W Niemczech około 40-50 proc. wypłat z OC za produkt pochodzi właśnie z części rozszerzonej odpowiedzialności za produkt – dodaje Bogusław Piechula.
Dlatego eksporterzy powinni mieć polisę na przynajmniej 1 czy 2 mln euro. Kwota zależy od profilu firmy.
Elementem polisy OC za produkt powinna być opcja pokrycia kosztów wycofania go z rynku. Jakie to mogą być koszty, wiedzą dobrze producenci żywności, którzy w swoich firmach musieli wdrożyć unijny system zarządzania jakością HAACAP, a jednym z jego elementów jest opracowanie procedury wycofania szkodliwego produktu z rynku.

Na wypadek wycofania
Trzeba się liczyć z wydatkami na badanie, które zleca UOKiK, akcję informacyjną, odebranie wadliwego towaru od odbiorców i jego utylizację. Posiadaczom polisy koszty pokryje ubezpieczyciel. Towarzystwo nie pokryje tylko kar, jakie może nałożyć urząd na ociągającego się z wycofaniem produktu producenta. Maksymalnie mogą one wynieść 720 tys. zł. Lepiej więc po otrzymaniu pierwszych sygnałów o wadach produktu natychmiast ściągnąć go z rynku.

MARCIN JAWORSKI
marcin.jaworski@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA