REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warto zmieniać program ubezpieczenia grupowego

REKLAMA

Warto zastanowić się, co najlepiej zabezpieczy rodzinę. Można ubezpieczać życie rodziców i teściów albo kupić polisę z wysoką sumą ubezpieczenia na wypadek własnej śmierci.
 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Programy ubezpieczeń grupowych różnią się od polis na życie sprzedawanych indywidualnie, przede wszystkim zakresem ubezpieczenia. W żadnej umowie zawieranej samodzielnie nie znajdziemy na przykład gwarancji wypłaty na wypadek śmierci rodziców lub teściów. Typowe dla polis grupowych jest też obejmowanie ochroną życia małżonka czy dziecka.

Polska specyfika
PZU oferowało taki zakres ubezpieczenia od lat i nie zmieniło oferty nawet po pojawieniu się zagranicznych konkurentów. To raczej nowe towarzystwa na polskim rynku musiały dostosować się do oferty PZU. A miały z tym niemały problem, bo w krajach zachodnich polisy gwarantujące wypłatę na wypadek śmierci rodziców czy teściów nie istnieją. Stąd ich udziałowcy na początku nie chcieli zgodzić się na wprowadzenie takich zapisów z polisach. Okazało się jednak, że Polacy są na tyle przywiązani do takiego zakresu ubezpieczenia, że nie można go nie oferować.
– Nadal pracownicy chętnie wybierają warianty ubezpieczenia przewidujące wypłatę odszkodowania w razie śmierci małżonka, rodziców czy teściów, a także istotne dla młodych ludzi warianty obejmujące urodzenie dziecka – mówi Arkadiusz Szopieraj, dyrektor szczecińskiego oddziału PZU Życie.

Składka i odszkodowanie
Jednak czy rzeczywiście klientom opłaca się kierowanie się przyzwyczajeniem i opłacanie sporej części składki na opcje ubezpieczenia dające symboliczną wypłatę?
Jak widać z naszego zestawienia, około 30 proc. składki (w tym wypadku za cały pakiet około 34 zł miesięcznie) przeznaczane jest na pokrycie ryzyka śmierci rodziców i teściów. W zamian możemy liczyć na wypłatę 1, 6 tys. zł odszkodowania w przypadku śmierci każdego z rodziców i teściów. Podobnie jest w przypadku ryzyka urodzenia się dziecka. Składka to około 8 proc., a wypłata 1 tys. zł.
Jak widać, składka jest wysoka, a ewentualne odszkodowanie niskie. To efekt tego, że ryzyko wypłaty z takiej polisy jest niemal pewne. Właściwie jedynymi, którzy nie skorzystają z takiej opcji, są osoby, których rodzice czy teściowe zmarli przed zawarciem umowy. Podobnie z urodzeniem dzieci – w każdej ubezpieczonej grupie znajdzie się pewien odsetek osób, które z polisy skorzystają. Tym większy, im niższy średni wiek grupy. Owszem, 1 tys. zł czy 1,6 tys. zł może się przydać. Ale z pewnością lepiej zwiększyć trzy- lub czterokrotnie sumę ubezpieczenia na swoje życie, tak żeby rodzina zamiast np. 20 tys. zł dostała 60 tys. czy 80 tys. zł. W przypadku utraty jednego z członków rodziny taka wypłata to istotny zastrzyk pieniędzy pozwalający np. na przeznaczenie tej kwoty na studia dzieci. Bez tych pieniędzy samotny rodzic może mieć problem z zapewnieniem dzieciom edukacji. Te pieniądze mogą też przydać się na spłatę różnych kredytów, którymi większość rodzin jest już teraz obciążona.
Z tego samego powodu można w miejsce „pogrzebowej zapomogi” podwyższyć sumę ubezpieczenia na wypadek śmierci małżonka, tak żeby w razie nieszczęścia dostać odszkodowanie pozwalające na pokrycie długów czy przyszłych wydatków.

Opcje dodatkowe
Można także pokusić się o wzbogacenie programu o ubezpieczenia medyczne, np. kosztów leczenia szpitalnego, poważnego zachorowania czy operacji chirurgicznej.
– Dużym zainteresowaniem cieszą się opcje przewidujące wypłatę świadczenia w razie wypadków komunikacyjnych czy wypadków przy pracy. Coraz więcej naszych klientów zwraca również uwagę na wysokość świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu – dodaje Arkadiusz Szopieraj.

BIANKA JAWORSKA
bianka.jaworska@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA