REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

7,5 mld euro dla przedsiębiorców

REKLAMA

W województwie opolskim 40 proc. funduszy z unijnego budżetu na lata 2007-2013 trafi do przedsiębiorców. Małopolskie na pomoc firmom przeznaczy tylko 10 proc. otrzymanej puli.
 
Fundusze dla przedsiębiorców będą dzielić samorządy województw – w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych oraz instytucje centralne – poprzez Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Obejmie on m.in. zupełnie nowe instrumenty finansowe, a także zachęty dla osób inwestujących prywatne oszczędności w polski sektor MSP. Najwięcej – 3 z 7 mld euro – przeznaczono na kredyty technologiczne i bezpośrednie wsparcie dla inwestycji o wysokim potencjale.

Resorty gospodarki i rozwoju regionalnego proponują, by były z niego finansowane rozwiązania, nowe w skali kraju o wartości ponad 8 mln zł. Przedsięwzięcia mniejsze i mniej innowacyjne będą wspierane w regionalnych programach operacyjnych. Ale nie w każdym regionie firmy mogą liczyć na satysfakcjonującą ich ilość środków. Najwięcej z całej puli przedsiębiorcom chce oddać woj. opolskie – 37 proc., najmniej – Małopolska (10 proc.).

Dwa województwa – łódzkie i świętokrzyskie – nie zakończyły jeszcze prac nad programami. Gotowych jest 7 z 16 programów, dziś trzy pierwsze trafią na Komitet Rady Ministrów. Według wiceministra rozwoju regionalnego Władysława Ortyla, rząd nie ma wpływu na samorządy w tej kwestii, będzie egzekwował jedynie skierowanie 40 proc. środków na sferę gospodarki. Zdaniem Małgorzaty Krzysztoszek, eksperta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, program Innowacyjna Gospodarka spełnia oczekiwania firm, ale samorządy województw powinny zadbać o więcej środków dla przedsiębiorców, które wygenerują nowe miejsca pracy i wpływy z podatków.

Wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek zapowiada, że będzie więcej instytucji wdrażających wykorzystanie unijnych funduszy. Oprócz ośrodków w regionach będzie to Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, nowo tworzona Polska Agencja Handlu i Inwestycji, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Przemysłu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAGDALENA WOJTUCH
magdalena.wojtuch@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA