REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

7,5 mld euro dla przedsiębiorców

REKLAMA

W województwie opolskim 40 proc. funduszy z unijnego budżetu na lata 2007-2013 trafi do przedsiębiorców. Małopolskie na pomoc firmom przeznaczy tylko 10 proc. otrzymanej puli.
 
Fundusze dla przedsiębiorców będą dzielić samorządy województw – w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych oraz instytucje centralne – poprzez Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Obejmie on m.in. zupełnie nowe instrumenty finansowe, a także zachęty dla osób inwestujących prywatne oszczędności w polski sektor MSP. Najwięcej – 3 z 7 mld euro – przeznaczono na kredyty technologiczne i bezpośrednie wsparcie dla inwestycji o wysokim potencjale.

Resorty gospodarki i rozwoju regionalnego proponują, by były z niego finansowane rozwiązania, nowe w skali kraju o wartości ponad 8 mln zł. Przedsięwzięcia mniejsze i mniej innowacyjne będą wspierane w regionalnych programach operacyjnych. Ale nie w każdym regionie firmy mogą liczyć na satysfakcjonującą ich ilość środków. Najwięcej z całej puli przedsiębiorcom chce oddać woj. opolskie – 37 proc., najmniej – Małopolska (10 proc.).

Dwa województwa – łódzkie i świętokrzyskie – nie zakończyły jeszcze prac nad programami. Gotowych jest 7 z 16 programów, dziś trzy pierwsze trafią na Komitet Rady Ministrów. Według wiceministra rozwoju regionalnego Władysława Ortyla, rząd nie ma wpływu na samorządy w tej kwestii, będzie egzekwował jedynie skierowanie 40 proc. środków na sferę gospodarki. Zdaniem Małgorzaty Krzysztoszek, eksperta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, program Innowacyjna Gospodarka spełnia oczekiwania firm, ale samorządy województw powinny zadbać o więcej środków dla przedsiębiorców, które wygenerują nowe miejsca pracy i wpływy z podatków.

Wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek zapowiada, że będzie więcej instytucji wdrażających wykorzystanie unijnych funduszy. Oprócz ośrodków w regionach będzie to Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, nowo tworzona Polska Agencja Handlu i Inwestycji, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Przemysłu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAGDALENA WOJTUCH
magdalena.wojtuch@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA