| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 245 mln zł na pomoc dla rolników

245 mln zł na pomoc dla rolników

Rada Ministró zdecydowała o przeznaczeniu w tym roku 245 mln złna pomoc dla rolników, którzy ponieśli straty w uprawach z powodu suszy. Decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom, którzy ponieśli straty w wyniku upałów, podjęła Rada Ministrów w przyjętej uchwale

w sprawie ustanowienia programu pomocy dla gospodarstw rolnych w celu złagodzenia skutków suszy.
Przewidziano, że 230 mln zł będzie stanowiło bezpośrednią pomoc, a 15 mln zł zostanie przeznaczone na dopłaty do materiału siewnego. Dodatkowo gospodarstwa rolne mają otrzymać po jednej tonie pszenicy. Jednak minister rolnictwa Andrzej Lepper nie wie jeszcze, czy będzie to fizyczna tona czy jedynie jej ekwiwalent.

– Ta kwota nie zaspokaja wszystkich potrzeb i nie pokrywa strat – przyznaje minister rolnictwa Andrzej Lepper.
Dodaje, że może okazać się, iż straty będą liczone nawet w miliardach złotych.
W przyjętej uchwale nie ma nic na temat dopłat do powszechnych ubezpieczeń społecznych dla rolników, gdyż – jak stwierdził minister – jest to kwestia budżetu. Zapowiedział jednak, że zrobi wszystko, aby takie dopłaty do ubezpieczeń dla rolników znalazły się w przyszłorocznym budżecie.

W przyjętym przez rząd programie zaproponowano, aby wysokość zasiłku socjalnego była zróżnicowana w ten sposób, że gospodarstwa do 5 ha użytków rolnych otrzymają 500 zł, a większe – 1000 zł. W pierwszej kolejności dopłaty bezpośrednie mają otrzymać ci, którzy ponieśli największe straty w wyniku suszy.

Minister rolnictwa zaznaczył, że spłata tzw. kredytów klęskowych została rozłożona na pięć lat. Dodatkowo rolnicy mogą liczyć na bezpośrednią pomoc z funduszu składkowego, który działa przy KRUS-ie. Minister dodał, że pomoc nadejdzie również ze strony Agencji Nieruchomości Rolnych w postaci ulg w opłatach czynszu dzierżawnego. Andrzej Lepper przyznał, że jak na razie nie udało się pozyskać żadnych środków z Unii Europejskiej z tzw. funduszu solidarnościowego. Podkreślił, że pieniądze tego rodzaju są uruchamiane przy bardzo restrykcyjnych warunkach.

Przyjęta uchwała przewiduje niestosowanie kar wobec producentów rolnych, którzy nie wywiążą się z limitu produkcji mleka. W sumie szacuje się, że straty w wyniku tegorocznych upałów poniosło około 300 tys. rolników. Przyjęty wczoraj program zacznie obowiązywać od 1 września 2006 r.

Łukasz Kuligowski


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK