REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

245 mln zł na pomoc dla rolników

REKLAMA

Rada Ministró zdecydowała o przeznaczeniu w tym roku 245 mln złna pomoc dla rolników, którzy ponieśli straty w uprawach z powodu suszy. Decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom, którzy ponieśli straty w wyniku upałów, podjęła Rada Ministrów w przyjętej uchwale
w sprawie ustanowienia programu pomocy dla gospodarstw rolnych w celu złagodzenia skutków suszy.
Przewidziano, że 230 mln zł będzie stanowiło bezpośrednią pomoc, a 15 mln zł zostanie przeznaczone na dopłaty do materiału siewnego. Dodatkowo gospodarstwa rolne mają otrzymać po jednej tonie pszenicy. Jednak minister rolnictwa Andrzej Lepper nie wie jeszcze, czy będzie to fizyczna tona czy jedynie jej ekwiwalent.

– Ta kwota nie zaspokaja wszystkich potrzeb i nie pokrywa strat – przyznaje minister rolnictwa Andrzej Lepper.
Dodaje, że może okazać się, iż straty będą liczone nawet w miliardach złotych.
W przyjętej uchwale nie ma nic na temat dopłat do powszechnych ubezpieczeń społecznych dla rolników, gdyż – jak stwierdził minister – jest to kwestia budżetu. Zapowiedział jednak, że zrobi wszystko, aby takie dopłaty do ubezpieczeń dla rolników znalazły się w przyszłorocznym budżecie.

W przyjętym przez rząd programie zaproponowano, aby wysokość zasiłku socjalnego była zróżnicowana w ten sposób, że gospodarstwa do 5 ha użytków rolnych otrzymają 500 zł, a większe – 1000 zł. W pierwszej kolejności dopłaty bezpośrednie mają otrzymać ci, którzy ponieśli największe straty w wyniku suszy.

Minister rolnictwa zaznaczył, że spłata tzw. kredytów klęskowych została rozłożona na pięć lat. Dodatkowo rolnicy mogą liczyć na bezpośrednią pomoc z funduszu składkowego, który działa przy KRUS-ie. Minister dodał, że pomoc nadejdzie również ze strony Agencji Nieruchomości Rolnych w postaci ulg w opłatach czynszu dzierżawnego. Andrzej Lepper przyznał, że jak na razie nie udało się pozyskać żadnych środków z Unii Europejskiej z tzw. funduszu solidarnościowego. Podkreślił, że pieniądze tego rodzaju są uruchamiane przy bardzo restrykcyjnych warunkach.

Przyjęta uchwała przewiduje niestosowanie kar wobec producentów rolnych, którzy nie wywiążą się z limitu produkcji mleka. W sumie szacuje się, że straty w wyniku tegorocznych upałów poniosło około 300 tys. rolników. Przyjęty wczoraj program zacznie obowiązywać od 1 września 2006 r.

Łukasz Kuligowski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA