REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uiszczanie opłaty skarbowej

REKLAMA

Okoliczność, że opłatę skarbową uiszczono w innej formie, niż znakami skarbowymi nie przesądza wystarczająco o nieskuteczności tej czynności.

W sytuacji, gdy opłatę skarbową uiszczono przelewem, pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia, powinno być poprzedzone oceną czy nie występowały prawem przewidziane okoliczności uzasadniające odstąpienie od zasady uiszczania opłaty znakami opłaty skarbowej. W lipcu 2003 roku organy celne wezwały spółkę do uzupełnienia opłaty skarbowej w znakach opłaty skarbowej i pouczyły o skutkach nieusunięcia tego braku. Wobec braku odpowiedzi odwołanie spółki pozostawiono bez rozpatrzenia.

Spółka wniosła do sądu administracyjnego skargę na to postanowienie, domagając się jego uchylenia. Zarzuciła, że bezzasadnie pozostawiono odwołanie bez rozpatrzenia. Podniosła, że opłata skarbowa została wpłacona poleceniem przelewu z dnia 14 lipca 2003 r.

Sąd I instancji przychylił się do argumentów skarżącej i uchylił zaskarżone postanowienie.

Sprawa z inicjatywy organów celnych trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uzasadniając skargę kasacyjną dyrektor izby celnej podnosił, że według przepisów wykonawczych zapłata opłaty skarbowej od podań, załączników do podań, czynności urzędowych, zaświadczeń i zezwoleń dokonywana jest znakami opłaty skarbowej o odpowiedniej wartości. Rozporządzenie dopuszcza co prawda możliwość wniesienia opłaty skarbowej w formie gotówkowej lub bezgotówkowej, ale w sytuacji gdy nabycie znaków opłaty skarbowej wiązałoby się ze znacznymi trudnościami, a także, gdy opłata skarbowa przekraczała 100 zł.

NSA oddalił skargę kasacyjną. Sąd zauważył, że treść skargi kasacyjnej pomija istotną w sprawie okoliczność. To, że przyczyną pozostawienia podania (odwołania) bez rozpatrzenia z powołaniem się na art. 169 par. 4 Ordynacji podatkowej było ustalenie, że strona pozostawiła bez jakiejkolwiek odpowiedzi wezwanie do uzupełnienia braków odwołania. Ustalenia wskazywały, że w chwili wydawania postanowienia istniał inny stan faktyczny od opisanego przez organ celny. Spółka w terminie dokonała przelewu kwoty odpowiadającej określonej w wezwaniu wysokości i wskazała dane pozwalające dostatecznie zidentyfikować przelaną kwotę jako opłatę skarbową od konkretnie oznaczonego odwołania.

Rozporządzenie w brzmieniu obowiązującym w chwili wydawania postanowienia (tj. w lipcu 2003 r.) o pozostawieniu odwołania bez rozpatrzenia dopuszczało uiszczenie opłaty skarbowej w innych formach, o ile wystąpiły wymienione w tym przepisie okoliczności dotyczące trudności w nabyciu znaków opłaty skarbowej. Dlatego pozostawienie podania bez rozpatrzenia, w sytuacji, gdy opłatę skarbową uiszczono przelewem winno być poprzedzone oceną prawną. (wyrok NSA z 17 lutego 2005 r., sygn. akt GSK 1469/04, niepublikowany).

Aleksandra Tarka
aleksandra.tarka@infor.pl
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

REKLAMA

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

REKLAMA

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA