REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uiszczanie opłaty skarbowej

REKLAMA

Okoliczność, że opłatę skarbową uiszczono w innej formie, niż znakami skarbowymi nie przesądza wystarczająco o nieskuteczności tej czynności.

W sytuacji, gdy opłatę skarbową uiszczono przelewem, pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia, powinno być poprzedzone oceną czy nie występowały prawem przewidziane okoliczności uzasadniające odstąpienie od zasady uiszczania opłaty znakami opłaty skarbowej. W lipcu 2003 roku organy celne wezwały spółkę do uzupełnienia opłaty skarbowej w znakach opłaty skarbowej i pouczyły o skutkach nieusunięcia tego braku. Wobec braku odpowiedzi odwołanie spółki pozostawiono bez rozpatrzenia.

Spółka wniosła do sądu administracyjnego skargę na to postanowienie, domagając się jego uchylenia. Zarzuciła, że bezzasadnie pozostawiono odwołanie bez rozpatrzenia. Podniosła, że opłata skarbowa została wpłacona poleceniem przelewu z dnia 14 lipca 2003 r.

Sąd I instancji przychylił się do argumentów skarżącej i uchylił zaskarżone postanowienie.

Sprawa z inicjatywy organów celnych trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uzasadniając skargę kasacyjną dyrektor izby celnej podnosił, że według przepisów wykonawczych zapłata opłaty skarbowej od podań, załączników do podań, czynności urzędowych, zaświadczeń i zezwoleń dokonywana jest znakami opłaty skarbowej o odpowiedniej wartości. Rozporządzenie dopuszcza co prawda możliwość wniesienia opłaty skarbowej w formie gotówkowej lub bezgotówkowej, ale w sytuacji gdy nabycie znaków opłaty skarbowej wiązałoby się ze znacznymi trudnościami, a także, gdy opłata skarbowa przekraczała 100 zł.

NSA oddalił skargę kasacyjną. Sąd zauważył, że treść skargi kasacyjnej pomija istotną w sprawie okoliczność. To, że przyczyną pozostawienia podania (odwołania) bez rozpatrzenia z powołaniem się na art. 169 par. 4 Ordynacji podatkowej było ustalenie, że strona pozostawiła bez jakiejkolwiek odpowiedzi wezwanie do uzupełnienia braków odwołania. Ustalenia wskazywały, że w chwili wydawania postanowienia istniał inny stan faktyczny od opisanego przez organ celny. Spółka w terminie dokonała przelewu kwoty odpowiadającej określonej w wezwaniu wysokości i wskazała dane pozwalające dostatecznie zidentyfikować przelaną kwotę jako opłatę skarbową od konkretnie oznaczonego odwołania.

Rozporządzenie w brzmieniu obowiązującym w chwili wydawania postanowienia (tj. w lipcu 2003 r.) o pozostawieniu odwołania bez rozpatrzenia dopuszczało uiszczenie opłaty skarbowej w innych formach, o ile wystąpiły wymienione w tym przepisie okoliczności dotyczące trudności w nabyciu znaków opłaty skarbowej. Dlatego pozostawienie podania bez rozpatrzenia, w sytuacji, gdy opłatę skarbową uiszczono przelewem winno być poprzedzone oceną prawną. (wyrok NSA z 17 lutego 2005 r., sygn. akt GSK 1469/04, niepublikowany).

Aleksandra Tarka
aleksandra.tarka@infor.pl
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA