REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Będzie można walczyć z narkomanią w miejscu pracy

Wszystko wskazuje na to, że pracodawcy będą mogli odsuwać od pracy pracowników, których podejrzewają o to, że zjawili się w pracy pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających.

Zmiany w prawie dewizowym

Od 21 kwietnia znikną niektóre zezwolenia dewizowe. Zmniejszy się również liczba kar za przestępstwa dewizowe.

Czy producent może być finansującym w leasingu kapitałowym

Niektórzy nasi klienci ze względu na brak odpowiednich środków chcieliby nabywać produkowane przez nas maszyny w leasingu finansowym. Czy spółka z o.o. nieprowadząca dotychczas działalności leasingowej może leasingować wyprodukowane przez siebie maszyny?

Za przywilej będzie płacił przedsiębiorca

Firmy, które uzyskają status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będą rzadziej kontrolowane przez organy celne. O ten przywilej będzie można się ubiegać od 1 stycznia 2008 r.

REKLAMA

Będą wspólne projekty badawcze naukowców i przedsiębiorców

Dofinansowanie z budżetu państwa otrzymają tylko takie badawcze projekty celowe, które mogą przynieść wymierne efekty ekonomiczne.

Najpierw trzeba ustalić dochód spółki

Dla ustalenia dochodu wspólników spółki cywilnej najpierw trzeba określić dochód spółki, tak jakby to ona była podatnikiem. Potem dzieli się go w proporcji do udziałów wspólników.

Oświadczenia nadal muszą być składane

Pracodawcy powinni wstrzymać się z przekazaniem oświadczeń lustracyjnych do IPN do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał - uważają eksperci.

Nowe firmy poczekają na zwrot VAT pół roku

Wydłuża się termin zwrotu podatku z 60 do 180 dni. Ucierpieć mogą spółki powoływane do realizacji konkretnych celów. Deweloperzy szukają możliwości uniknięcia półrocznego kredytowania fiskusa.

REKLAMA

Opozycja chce ułatwień w działalności gospodarczej

Zmniejszenie liczby kontroli w firmach, ułatwienia dla mikroprzedsiębiorców, większy zakres interpretacji przepisów - to propozycje zmian.

Dotacje dla firm znów będą spóźnione

Pierwsze pieniądze z programów operacyjnych na lata 2007-2013 będą dostępne dla przedsiębiorców dopiero w czwartym kwartale, a z programów regionalnych najwcześniej na początku przyszłego roku - przyznaje Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego.

Prawie 40 proc. firm planuje podwyżki płac

W II kw. 2007 r. przedsiębiorcy planują podwyżki wynagrodzeń i zaciąganie kredytów - wynika z najnowszego badania koniunktury NBP.

Obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Zasadą jest, że rozpoczęcie budowy wymaga uzyskania pozwolenia. W przeciwnym razie taka budowa może być uznana za samowolę budowlaną. W przypadku mniej skomplikowanych obiektów rozpoczęcie prac musi być poprzedzone zgłoszeniem zamiaru budowy. Ale istnieje też kategoria prac budowlanych, na których prowadzenie nie jest wymagane pozwolenie i nie trzeba ich zgłaszać w urzędzie.

Sprawdzony przedsiębiorca

Od 1 stycznia 2008 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się w izbach celnych o świadectwo upoważnionego podmiotu gospodarczego (UPG) w obrocie celnym.

Co pięć lat badanie psychologiczne kierowcy

Zawodowi kierowcy powyżej 60 roku życia będą mieli obowiązek wykonywania badań psychologicznych co 30 miesięcy.

Inwestorzy muszą wypełnić PIT

Do końca kwietnia indywidualni inwestorzy mają czas na rozliczenia podatkowe dochodów z inwestycji dokonanych w 2006 roku, i to także w jednostki uczestnictwa w zagranicznych funduszach inwestycyjnych.

Nowe zasady sporządzania wniosków o płatność

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że w gotowe są już nowe zasady sporządzania wniosków o płatność w ramach programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw.

Postępowania nie trzeba zawieszać

Umieszczenie wierzytelności na liście w postępowaniu upadłościowym nie stanowi zagadnienia wstępnego. Nie jest więc przesłanką zawieszenia postępowania podatkowego.

Podatkowy arbitraż

Państwa OECD uzgodniły rozszerzenie możliwości rozwiązania transgranicznych sporów podatkowych przez wprowadzenie arbitrażu.

Płace w górę, stopy pewnie też

Średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w marcu było o 6,4 proc. wyższe niż przed rokiem i wyniosło 2781 zł - wynika z ankiety GP wśród dziesięciu ekonomistów.

Wspólnik spółki z o.o. czy komandytariusz

Osoby rozważające prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki handlowej, przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej spółki, analizują na ogół kwestie związane ze swoją odpowiedzialnością za zobowiązania takiej spółki oraz zagadnienia dotyczące korzyści płynących z prowadzenia działalności w określonej formie.

Powstanie kodeks dobrych praktyk spółek giełdowych

Budowanie przejrzystego, uczciwego i bezpiecznego rynku kapitałowego dla inwestorów w Polsce - zakłada przygotowany przez warszawską giełdę projekt dobrych praktyk spółek notowanych na GPW.

Banki mogą liczyć na większą pomoc

Banki spółdzielcze mogą uzyskać pomoc de minimis w ramach ulgi podatkowej. Jej wartość nie może przekroczyć 200 tys. euro. Dotychczas limit ten wynosił 100 tys. euro.

Nowe progi dla wykonawców i zamawiających

Część przedsiębiorców straci możliwość wnoszenia odwołań w postępowaniach przetargowych. Wyższy będzie próg w procedurach uproszczonych.

Po likwidacji potrzebna wycena

Wycena udziałów w spółce likwidowanej powinna być dokonana poprzez odniesienie się do przeciętnych cen używanych w obrocie udziałami podobnych spółek w danej miejscowości.

Drożeje łamanie praw pracowniczych

Sejm uchwalił nową ustawę o PIP. Od pierwszego lipca na pracodawców łamiących prawo pracy będą mogły być nakładane grzywny do 30 tys. zł.

Firmy poniosą koszty zanieczyszczeń

Koszty naprawienia szkody w środowisku będą ponosić ich sprawcy. Nadzór nad przestrzeganiem przepisów będą mieli wojewodowie.

Lista zawodów dla rzemieślników

Rzemiosłem nie będzie działalność handlowa, transportowa, wykonywanie wolnych zawodów oraz działalność artystów plastyków i fotografików.

Czeka nas renegocjacja umów

Ubezpieczyciele będą pobierać składkę tylko za okres świadczonej ochrony. Wypłata odszkodowania w ciągu 30 dni od dnia zawiadomienia o szkodzie. Przedsiębiorcy powinni przygotować się do renegocjacji umów ubezpieczeniowych.

Procedury przetargowe będą sprawniejsze

Próg podstawowy, od którego będzie zależał obowiązek stosowania prawa zamówień publicznych zostanie podniesiony z obecnych 6 tys. euro do 14 tys. euro.

Są szanse na zwrot akcyzy

Producenci rolni zyskają możliwość ubiegania się o zaliczkową wypłatę zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego.

Rzemieślnik może zatrudniać bez ograniczeń

Rzemieślnik będzie musiał mieć potwierdzone kwalifikacje i wykonywać zawód wpisany na listę sporządzoną przez ministra gospodarki.

Dzień otwarty w urzędach

Jutro wszystkie urzędy skarbowe w Polsce będą otwarte dla podatników.

Koszty w działalności gospodarczej

Nie każda strata może być kosztem podatkowym. Nie będzie nim strata, która powstaje z winy podatnika, albo taka, która nie została należycie udokumentowana.

Fuzje pomagają w umacnianiu firmy

Przejmowanie spółki jest zwykle czynnością znacznie szybszą niż stworzenie porównywalnej obecności na rynku samemu od podstaw. Przejęcie może zaskoczyć konkurencję.

Ucieczka od decyzji

Z fiskusem można czasem ponegocjować. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce nikt z tej możliwości nie korzysta.

Ułatwienia dla usługodawców transgranicznych

Łatwiej będzie świadczyć usługi transgraniczne. Rząd przyjął projekt nowej ustawy dotyczący zasad uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Konieczne jest zezwolenie na prowadzenie składu

Przedsiębiorca, który zamierza produkować i przetwarzać tzw. wyroby akcyzowe zharmonizowane, musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego.

W każdej firmie musi być palarnia

Pracodawcy, którzy zatrudniają minimum 20 osób, muszą wydzielić im palarnię, bez względu na to, czy którykolwiek z pracowników pali papierosy.

Kiedy wydatki na remont lokalu mogą być kosztem

Podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na przywrócenie stanu pierwotnego poniesione na lokal użytkowy, który nie jest jeszcze kompletnym składnikiem majątku.

Relacje przedsiębiorców z organami podatkowymi

Przedsiębiorcy obawiają się długich i nieuzasadnionych kontroli ze strony fiskusa. Firmy mają dość bezzasadnego wydłużania terminów zwrotu należnego im podatku. Za błędy w rozliczeniach winę ponoszą niekompetentni urzędnicy oraz niejasne przepisy

Po 4,5-godzinnej jeździe 45 minut przerwy dla kierowcy

Łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 90 godzin.

Od wygranej w internecie 10-proc. podatek

Wygrana w konkursie internetowym powinna być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Będzie zakaz pracy w święta

Praca w placówkach handlowych będzie dozwolona w niedziele, ale zakazana w święta.

Opodatkowany zwrot akcyzy

Zaliczana do kosztów akcyza od używanego auta sprowadzonego do Polski będzie po jej zwrocie opodatkowana PIT.

Koszty związane z pełnieniem kierowniczych stanowisk w spółkach

Zarząd spółki jest jej organem wykonawczym. Dlatego wydatki na rzecz członków zarządu zasadniczo mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

Bez wniosku o REGON

Cały proces ewidencji będzie koncentrował się w urzędach skarbowych.

Przepisy nie ograniczają pracodawców

Pracodawcy mogą prowadzić praktycznie niezależną od woli państwa strategię wynagradzania pracowników.  

Pakiet Kluski - ustawa o swobodzie działalności gospodarczej

Kontrole mikroprzedsiębiorców do dwóch tygodni w roku. Dwie jednoczesne inspekcje w zakładzie tylko wyjątkowo. Pozostaną kontrole przeprowadzane tylko na podstawie legitymacji służbowej.

Kierowcom, którzy są przedsiębiorcami, także przysługują diety za odbywane podróże służbowe

Diety za podróże służbowe może zaliczyć do kosztów również kierowca prowadzący działalność gospodarczą.

Pracodawcy poczekają na nowe stawki wypadkowe

Do 20 kwietnia przedsiębiorcy otrzymają informacje z ZUS o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w tym roku.

REKLAMA