Czy pracodawca musi otrzymać zaświadczenie lekarskie
REKLAMA
Czy pracodawca musi składać w ZUS jeszcze inne dokumenty?
REKLAMA
Tak
Pracownik, aby uzyskać zasiłek chorobowy, musi dostarczyć zaświadczenie lekarskie pracodawcy (niezależnie od tego, że płatnikiem zasiłku jest ZUS) nie później niż w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania. Gdy pracodawca nie wypłaca zasiłku, musi przekazać zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy pracownika niezwłocznie do ZUS, podając datę jego dostarczenia. Aby ZUS mógł wypłacić uprawnionemu zasiłek, pracodawca musi także wypełnić i przekazać na druku ZUS Z-3 zaświadczenie zawierające m.in. zestawienie składników wynagrodzenia stanowiących podstawę wymiaru zasiłku.
PODSTAWA PRAWNA
l Art. 61, 62 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267).
l Par. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 65, poz. 742 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA