reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W każdej firmie ma być jeszcze bezpieczniej

W każdej firmie ma być jeszcze bezpieczniej

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp przewiduje m.in. określenie treści karty oceny ryzyka zawodowego.


Zmiana prawa


Nowelizacja rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650) wchodzi w życie 21 czerwca. Nowe przepisy nie wprowadzają nowych standardów w zakresie bhp. Zmiany doprecyzowują zakres niektórych obowiązków związanych z zapewnieniem pracownikom odpowiednich warunków pracy, jakie muszą w swoich firmach zastosować pracodawcy.


W znowelizowanym rozporządzeniu nie ma gotowego wzoru karty oceny ryzyka zawodowego. Nowe przepisy w sposób precyzyjny określają jednak, co w takim dokumencie powinno się znajdować.


Od 21 czerwca pracodawcy będą musieli zapewnić pomieszczenia do wypoczynku większej liczbie pracowników. Obecnie muszą zorganizować je tylko dla osób zatrudnionych w miejscach o temperaturze spowodowanej procesami technologicznymi, stale wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Gdy rozporządzenie wejdzie w życie, w pomieszczeniach wypoczynkowych w miejscu pracy czas będą mogli spędzać pracownicy wykonujący prace wymagające stosowania indywidualnych środków ochrony układu oddechowego. Ponadto pokój wypoczynkowy ma przysługiwać także wykonującym prace okresowe, w szczególności montażowe, konserwacyjne i remontowe w pomieszczeniach ciasnych lub niskich, niespełniających wymagań określonych w rozporządzeniu dla pomieszczeń stałej pracy.


Nowością jest wymóg, żeby do miejsc szczególnie niebezpiecznych w miejscu pracy miały dostęp osoby upoważnione przez pracodawcę, które zostały odpowiednio przeszkolone.


Ponadto określono, jak pracodawca ma realizować obowiązek zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa i higieny pracy, w szczególności przez ograniczanie ryzyka zawodowego w wyniku właściwej organizacji pracy oraz stosowania koniecznych środków profilaktycznych. Dodatkowo zmienione zostały przepisy dotyczące używania drabin przenośnych oraz ochrony przed hałasem.


Zmiany w przepisach bhp znajdują się w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 2 marca 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 49, poz. 330).

Tomasz Zalewski

tomasz.zalewski@infor.pl 

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama