Czy spółka cywilna może zatrudnić jednego ze wspólników na podstawie umowy o pracę
REKLAMA
RADA
Może Pan zostać zatrudniony jako pracownik w tej spółce, jeżeli zakres Pana obowiązków nie będzie tożsamy z czynnościami, jakie powinien Pan wykonywać jako wspólnik i będzie Pan pracował pod kierownictwem innej osoby.
UZASADNIENIE
Powinnością wspólnika jest prowadzenie spraw spółki, a jego wkład może polegać wyłącznie na świadczeniu usług. Kodeks cywilny uprawnia i zobowiązuje do prowadzenia spraw spółki każdego ze wspólników. Nie jest potrzebna do tego żadna dodatkowa umowa między wspólnikiem a spółką. Możliwość zawarcia przez jednego ze wspólników spółki cywilnej z pozostałymi wspólnikami umowy o pracę, jeżeli przedmiotem tej umowy miałoby być prowadzenie spraw spółki lub jej reprezentowanie, została wprost zakwestionowana przez Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z 14 stycznia 1993 r. (II UZP 21/92, OSNC 1993/5/69).
W Pana przypadku zawarcie umowy o pracę może być nieprawidłowe także ze względu na fakt, że jako wspólnik byłby Pan jednocześnie pracownikiem i swoim pracodawcą. Niespełniony pozostałby więc warunek podporządkowania.
Inaczej będzie w sytuacji, gdy jednocześnie oddzieli Pan wykonywanie obowiązków wynikających z posiadania udziałów w spółce od świadczonej przez siebie pracy w charakterze pracownika tej spółki i będzie Pan podlegał w pracy przełożonemu. Wtedy będzie możliwe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.
Rodzaj wykonywanej przez Pana pracy w ramach zatrudnienia pracowniczego nie może dotyczyć zarządzania spółką, a także innych prac, których wykonywanie należy do obowiązków wspólnika. Praca musi być świadczona w faktycznym podporządkowaniu, a nie w pozornym.
PRZYKŁAD
• art. 861 § 1, art. 865 § 1, art. 866 Kodeksu cywilnego,
Orzecznictwo uzupełniające:
Małgorzata Bedyńska
REKLAMA
REKLAMA