REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFRON zwróci składki ZUS renciście przedsiębiorcy

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Składki na ZUS niepełnosprawnych zostaną zrefundowane. Refundację składek otrzymają także renciści, którzy prowadzą firmy. Dotowane będą pensje niepełnosprawnych, którym nie przysługuje emerytura.


ZMIANA PRAWA


Przedsiębiorcy zatrudniający osoby niepełnosprawne będą najpierw musieli terminowo opłacić ich składki na ZUS, a następnie złożyć wniosek o ich refundację do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jednocześnie pracodawcy nie będą mogli starać się o dofinansowania do wynagrodzeń tych niepełnosprawnych pracowników, którzy mają ustalone prawo do emerytury. Tak zadecydował Sejm nowelizując ustawę o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zdaniem pracodawców, jeśli prezydent podpisze nowelizację ustawy, małe firmy z chronionego rynku pracy mogą utracić płynność finansową, a nawet zbankrutować. Skróceniu ulegnie także aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych, która już dziś należy do najniższych w Europie.


Konieczny wniosek


Zgodnie z nowelizacją ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.), aby otrzymać refundację opłaconej składki na ZUS niepełnosprawnych pracowników, pracodawca będzie musiał złożyć wniosek do PFRON. Dołączy do niego miesięczną informację, m.in. o podstawie wymiaru składek oraz o liczbie zatrudnionych niepełnosprawnych i stopniach ich niepełnosprawności. Nowy sposób finansowania składek na ZUS niepełnosprawnych zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2008 r.


- Rozwiązanie przewidziane w nowelizacji przerzuca obowiązki ZUS i PFRON na pracodawców. Na pewno podwyższy ono koszty działalności firm - uważa Joanna Zamorowska z firmy Kodes.


Zdaniem Jana Zająca, prezesa Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) wprowadzenie refundacji opłaconych już składek będzie problemem zwłaszcza dla małych firm i spółdzielni inwalidzkich, których nie będzie stać na wniesienie pierwszych tego typu opłat.


- Mogą one nawet ogłaszać upadłość - uważa prezes POPON.


Pracodawcy ubiegający się o publiczną pomoc na zatrudnienie niepełnosprawnych będą musieli także starannie rozliczać się z niej. Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zakłada bowiem, że jeśli firma będzie miała zaległości w zobowiązaniach wobec funduszu przekraczające kwotę 100 zł, do czasu ich uregulowania nie otrzyma refundacji składek na ubezpieczenia społeczne. Ten przepis wejdzie w życie w 30 dni po ogłoszeniu noweli w Dzienniku Ustaw.


- Możliwość wstrzymywania wypłat ułatwi funduszowi np. ściąganie wierzytelności. Będzie także motywować pracodawców, aby regulowali oni swoje zobowiązania wobec PFRON w terminie - uważa Szczepan Wroński, zastępca dyrektora Wydziału Finansowego PFRON.


W opinii pracodawców system rozliczenia dofinansowań uzyskanych z funduszu już jest skomplikowany, a pracodawcy często zadłużają się w nim w wyniku zwykłej pomyłki.


- Lepszym rozwiązaniem byłoby potrącanie zaległości z kolejnych wypłat refundacji - tłumaczy Jan Zając.


Refundacja dla rencistów


O refundację składek na ZUS będą mogli starać się także renciści prowadzący własną działalność gospodarczą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 1 lipca powinni rozpocząć opłacanie wszystkich składek do ZUS. Dzięki nowelizacji ustawy o rehabilitacji niepełnosprawni prowadzący własną firmę będą opłacać składki dopiero od 1 stycznia 2008 r., ale składkę na emeryturę i rentę będzie im refundować PFRON. Podobnie jak przedsiębiorcy zatrudniający niepełnosprawnych pracowników, renciści będą musieli w tej sprawie złożyć wniosek do funduszu.


- Wszystko wskazuje na to, że zostanie rozbudowany elektroniczny System Obsługi Dofinansowań, którym dysponuje fundusz - mówi Szczepan Wroński.


Według szacunków organizacji zrzeszających osoby zatrudniające niepełnosprawnych, dzięki nowelizacji ustawy o rehabilitacji refundację składek na ZUS otrzyma około 40 tys. rencistów prowadzących własne firmy.


Nie ma dopłat dla emerytów


Z punktu widzenia pracodawców w istotny sposób zmieni się także system dofinansowania z PFRON wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Zgodnie z nowymi przepisami, otrzymają oni dofinansowanie do wynagrodzeń tylko tych osób, które nie mają ustalonego prawa do emerytury. Przepisy nie wskazują bowiem, kto ma sprawdzać, czy pracownicy mają uprawnienia emerytalne. Nie wiadomo więc, czy wystarczy oświadczenie pracownika, czy fakt ten musi być w jakiś sposób udokumentowany.


- Takie rozwiązanie negatywnie wpłynie na zatrudnianie niepełnosprawnych w starszym wieku. Firmy mogą zwalniać takich pracowników - mówi Łukasz Marmuszewski z firmy Kamar, posiadającej status zakładu pracy chronionej.


Pozytywną wiadomością dla pracodawców jest jednak fakt, że Sejm poparł poprawkę Senatu dotyczącą przesunięcia obowiązywania tych przepisów od 1 stycznia 2008 r. Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy chcieliby z powodu zmiany przepisów wymienić część załogi, będą mieć czas na złożenie wypowiedzeń i znalezienie nowych, młodszych pracowników (nawet jeśli obowiązują ich np. trzymiesięczne okresy wypowiedzenia).


Posłowie poparli także propozycję Senatu, aby pracodawcy prowadzący ZPChr mogli przekazywać nadwyżkę dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych na ich indywidualną rehabilitację.


Co zmieni się w systemie zatrudniania niepełnosprawnych
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA