REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niższa składka na ubezpieczenie wypadkowe

Niektórzy pracodawcy już od kwietnia powinni płacić niższą składkę wypadkową. Minister pracy spóźnił się jednak ze zmianą rozporządzenia.

Szkolenia BHP są kosztem

Wydatki pracodawcy na szkolenie BHP pracowników są jego kosztem uzyskania przychodów. Będzie tak również wtedy, gdy szkolenie prowadzi podmiot nieuprawniony.

Menedżer nie skorzysta z podatku liniowego

Menedżer nadal nie będzie mógł korzystać z podatku liniowego. Przepis traktujący przychody z tytułu umów menedżerskich jak pochodzące z działalności wykonywanej osobiście, nie narusza konstytucji.

Kary umowne za niedotrzymanie zobowiązań

Odsetki i kary umowne pełnią podobne funkcje, jednak w zasadzie wyłączają się wzajemnie. Nieumiejętne ich wykorzystanie przy zawieraniu kontraktu może być źródłem poważnych kłopotów.

REKLAMA

Zawieszenie wspólnika spółki z o.o. w wykonywaniu praw udziałowych

Wspólnicy spółki z o.o. podjęli decyzję o wniesieniu powództwa o wyłączenie jednego z nich ze spółki. Czy na czas postępowania prawa udziałowe takiego wspólnika ulegają zawieszeniu? Czy - pomimo takiego zawieszenia - może on zbyć swoje udziały w spółce?

KIG: utrzymanie wysokiego tempa gospodarczego dzięki przedsiębiorcom

W opinii Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), utrzymanie dobrej koniunktury gospodarczej w ciągu ostatniego roku jest wynikiem coraz lepszego dostosowania polskich przedsiębiorców do potrzeb rynku.

Zmniejszy się ryzyko przy umowach z upadłą firmą

Zawarcie układu z wierzycielami w postępowaniu upadłościowym będzie łatwiejsze. Ograniczona zostanie możliwość składania zażaleń na postanowienia sędziego komisarza. Głosowanie nad układem w grupach wierzycieli będzie pisemne lub ustne.

Zmniejszy się ryzyko przy umowach z upadłą firmą

Zawarcie układu z wierzycielami w postępowaniu upadłościowym będzie łatwiejsze. Ograniczona zostanie możliwość składania zażaleń na postanowienia sędziego komisarza.

REKLAMA

Promotorzy nie ocenią wniosków o dotacje

Już wiadomo, jak będzie wyglądał system oceny wniosków przedsiębiorców o dotacje z funduszy unijnych. Zapowiadano ułatwienia, a są kosmetyczne zmiany.

Pracodawcom łatwiej zatrudniać pracowników zza wschodniej granicy

Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini będą mogli pracować przez trzy miesiące bez zezwolenia na pracę we wszystkich branżach. Jutro wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia w tej sprawie.

Prawo do ulgi tylko dla realizujących projekt

Zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych przysługuje jedynie bezpośrednim beneficjentom środków unijnych.

Dotacje z Unii Europejskiej dla przedsiębiorców są traktowane jak pomoc publiczna

Część dotacji dla przedsiębiorców z funduszy unijnych, dostępnych w latach 2007-2013, będzie udzielanych w oparciu o zmienione zasady pomocy de minimis. Najważniejsza zmiana to podniesienie progu takiej pomocy do 200 tys. euro.

Jak dokumentować udzielenie pożyczki innej firmie

Jaki dokument powinna wystawić firma, która udzieliła pożyczki innej firmie, tytułem odsetek od tej pożyczki? Czy powinna być to faktura VAT, czy nota, jeśli jest to sprzedaż zwolniona z VAT?

Zatrudnienie wspólnika - członka zarządu spółki z o.o.

Kodeks spółek handlowych stanowiący podstawę funkcjonowania spółek z o.o. nie rozstrzyga jednoznacznie, w jakiej formie mogą być zatrudniane osoby mające pełnić funkcje członków zarządu.

Jak przedsiębiorca prowadzi bar lub restaurację

Przedsiębiorca, który chce prowadzić działalność gastronomiczną, musi się liczyć ze standardowymi obowiązkami ewidencyjnymi, podatkowymi i ubezpieczeniowymi. Może się przy tym spodziewać stałych kontroli bezpieczeństwa serwowanej żywności. I jeśli wyrządzi konsumentowi szkodę, to będzie odpowiadał on, a nie producent żywności.

Walne możliwe także w cyberprzestrzeni

Zmiany kodeksu spółek handlowych zrównają możliwości wszystkich akcjonariuszy. Akcjonariusze będą mogli głosować przez internet lub listem poleconym. Nie będzie można blokować akcji przed walnymi zgromadzeniami.

Walne możliwe także w cyberprzestrzeni

Zmiany kodeksu spółek handlowych zrównają możliwości wszystkich akcjonariuszy. Akcjonariusze będą mogli głosować przez internet lub listem poleconym. Nie będzie można blokować akcji przed walnymi zgromadzeniami.

Zagranicznych inwestorów odstrasza niestabilne prawo i zła infrastruktura

W 2007 roku do Polski napłyną inwestycje zagraniczne o wartości 11,1 mld euro - wynika z prognozy Gazety Prawnej. Choć jest to największa kwota wśród krajów regionu, w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polska wciąż pozostaje w tyle.

Za wyższe składki banków zapłacą ich klienci

Narodowy Bank Polski nie będzie współfinansował systemu gwarancji lokat bankowych. Składki na system gwarancyjny w całości pokryją banki komercyjne i spółdzielcze. Ministerstwo Finansów chce opodatkować dochody Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zmiana warunków zatrudnienia

Przejęliśmy pracowników w wyniku fuzji zakładów pracy. Część pracowników niestety jest nieprzydatna w związku ze zmianą profilu produkcji, a część stanowisk pracy po prostu dubluje się. Czy w związku z przejęciem pracowników możliwa jest w ogóle zmiana warunków zatrudnienia oraz rozwiązywanie stosunków pracy?

Uprawnieni do zarządzania firmą w postępowaniu upadłościowym

Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego zapewnia uczestnikom obrotu gospodarczego informację o toczącym się postępowaniu upadłościowym w stosunku do spółki oraz o osobach, które w tym okresie mają prawo podejmować decyzje w jej imieniu.

Na rynku pojawi się 1,3 mld zł dla przedsiębiorców

Rusza pierwszy nabór wniosków na dotacje dla funduszy wysokiego ryzyka. Za ich pośrednictwem do polskich spółek ma trafić prawie 1,3 mld zł.

Pracodawca musi zapewnić napoje chłodzące

Firmy powinny zadbać o napoje chłodzące dla pracowników zwłaszcza przed nadchodzącymi, ponad 30-stopniowymi upałami.

Obowiązuje kilometrówka

Wydatki z tytułu użytkowania przez osobę fizyczną prowadzącą firmę niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych auta są odliczane do wysokości limitu ustalonego m.in. na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu.

Pracownicy ze Wschodu nie poprawią sytuacji firm

Firmy nie zaczną masowo zatrudniać pracowników ze Wschodu - oceniają przedsiębiorcy. Według badań NBP problem z brakiem siły roboczej może negatywnie odbić się na realizacji zamówień.

Pożyczka tylko do końca tego miesiąca

Jeszcze tylko do końca lipca niepełnosprawni, którzy rozpoczynają prowadzenie nowej działalności gospodarczej, mogą się ubiegać o pożyczkę na otwarcie firmy ze środków PFRON.

Fiskus karze za brak kas

W czasie wakacji podatnicy chętnie prowadzą działalność sezonową. Część takich przedsiębiorców nie wywiązuje się z obowiązków podatkowych. Urzędy kontroli skarbowej rozpoczęły kontrole sezonowych handlowców.

Fiskus karze za brak kas

W czasie wakacji podatnicy chętnie prowadzą działalność sezonową. Część takich przedsiębiorców nie wywiązuje się z obowiązków podatkowych. Urzędy kontroli skarbowej rozpoczęły kontrole sezonowych handlowców.

67 mld euro trafi do przedsiębiorców w latach 2007-2015

Dzięki funduszom unijnym przedsiębiorcy będą mogli pozyskiwać środki na inwestycje, działania innowacyjne, dostosowanie przedsięwzięć do wymogów ochrony środowiska czy na szkolenia.

Wymuszone wstrzymanie prac lub działalności

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Należyta realizacja tego obowiązku wymaga organizowania pracy w odpowiedni sposób, jak również zapewnienia przestrzegania w zakładzie pracy przepisów i zasad bhp.

Jak opodatkować pożyczkę od wspólnika spółki z o.o.

Czy pożyczki udzielane naszej spółce z o.o. przez podatnika VAT i zarazem jej wspólnika podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Jeśli tak, to jaką stawką są opodatkowane?

Przedsiębiorcy: ustawa kominowa przeszkodą w konkurencyjności firm

Ustawa kominowa jest barierą konkurencyjności spółek Skarbu Państwa, m.in. utrudnia pozyskiwanie zdolnych menedżerów - uważają przedsiębiorcy, uczestnicy poniedziałkowego seminarium w Business Centre Club (BCC).

Los obniżonych stawek VAT nie jest jeszcze przesądzony

Komisja Europejska planuje likwidację preferencyjnych stawek VAT w krajach unijnych od 2011 roku. Pomysł muszą zaakceptować wszystkie kraje Wspólnoty. Na razie rozpoczęto dyskusję nad propozycją KE.

Zwrot VAT nawet 10 lat po wypadku

Przy roszczeniach z OC komunikacyjnego, zgodnie z art. 819 par. 3 k.c. stosuje się okresy przedawnień jak przy roszczeniach z tyt. czynów niedozwolonych.

Podatnik musi udowodnić, że nie ponosi winy

Aby przywrócić termin do uzupełnienia braków formalnych wniosku, podatnik musi udowodnić, że niedotrzymanie terminu było od niego niezależne.

ZUS i NFZ będą wydawać wiążące interpretacje

Płatnicy składek i osoby ubezpieczone będą mogli występować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia o wydanie wiążącej interpretacji przepisów. Ustawa przewidująca takie rozwiązanie trafi wkrótce do Sejmu.

Składki samochodowe OC

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy, która zakłada, że koszty leczenia ofiar wypadków będą pokrywane z obowiązkowych polis OC ich sprawców.

Roszczenia z tytułu naruszenia prawa do firmy

Zgodnie z tzw. prawem firmowym, zawartym w przepisach kodeksu cywilnego, każdy przedsiębiorca - niezależnie od formy prawnej, w jakiej prowadzi działalność - działa pod określoną firmą.

Naprawa firmy zamiast jej upadłości

Przedsiębiorca z niewielkim zadłużeniem uzyska prawo do wszczęcia postępowania naprawczego zamiast upadłościowego. Układem w postępowaniu naprawczym zostaną objęte wszystkie zobowiązania pieniężne i niepieniężne firmy. Aby uniknąć upadłości, przedsiębiorca będzie mógł kilkakrotnie występować o przeprowadzenie postępowania.

Można zmienić pierwotny statut wbrew woli fundatora

Fundacja może zmienić statut w sposób sprzeczny z wolą fundatora, jeśli zmiana nie dotyczy celu fundacji oraz składników majątkowych dla jego realizacji.

Prowadzący działalność nie odzyskają podatku

W przypadku sprzedaży inwestycji mieszkaniowej nie jest realizowany cel ustawy, jakim jest pomoc w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Nie przysługuje zatem zwrot różnicy VAT.

Spółka bez ograniczeń zakupi własne akcje

Spółka akcyjna będzie mogła nabywać własne akcje bez ograniczeń, ale odstąpienie od badania wkładów niepieniężnych wymagać ma podjęcia uchwały przez zarząd spółki.

Za przewóz śmieci bez zezwolenia grozi kara pieniężna

Brak zezwolenia na przywóz śmieci do Polski może kosztować przedsiębiorcę nawet 300 tys. zł.

Zgłoszenie zamiaru koncentracji przedsiębiorców

Planowana fuzja przedsiębiorstw badana jest zawsze pod kątem istotnego ograniczenia konkurencji i możliwości powstania lub umocnienia się pozycji dominującej na rynku.

Konkursowa procedura wyboru projektów

W latach 2007-2013 środki z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności będą przyznawane przedsiębiorcom w kilku trybach. Najbardziej powszechny będzie tryb konkursowy.

Czas wolny za godziny nadliczbowe

Zatrudnieni u mnie pracownicy często pracują w godzinach nadliczbowych. Udzielam im za nie czasu wolnego. W jakim okresie powinienem udzielić im czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych, jeśli w zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy?

Podatnik VAT obsługiwany będzie przez kilka urzędów

Wiążące interpretacje podatkowe wydaje minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Wniosek o wydanie interpretacji trzeba złożyć albo według miejsca zamieszkania, albo według siedziby firmy. W konsekwencji, dla podatnika VAT właściwe mogą być dwa urzędy, jeden do interpretacji VAT, drugi PIT.

Dyskryminacja obcych firm w Niemczech

Komisja Europejska pozwała Niemcy do Trybunału Sprawiedliwości za dyskryminowanie obcych firm na swoim rynku budowlanym.

NIK: zlikwidować status zakładów chronionych

PIP stwierdziła, że co drugi skontrolowany w 2006 roku ZPChr łamał prawa pracownicze. Zakłady mogą kredytować bez odsetek swoją działalność z publicznych środków. Najwyższa Izba Kontroli zwróciła się do ministra pracy o likwidację przywilejów ZPChr.

Trzeba dokonać korekty

Jeżeli w ciągu roku podatek od nieruchomości zostanie zmniejszony za cały rok obrotowy, firma musi skorygować odpisy w koszty od początku roku.

REKLAMA