REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Majątek dłużnika w postępowaniu naprawczym

MPS

REKLAMA

Postępowanie naprawcze toczy się poza sądem. Jednakże sąd bada w tym postępowaniu oświadczenie o jego wszczęciu, pod kątem dopuszczalności i zgodności z prawem, a następnie zajmuje się zatwierdzeniem zawartego układu.


Ponieważ majątek dłużnika w postępowaniu naprawczym znajduje się poza bezpośrednią kontrolą sądu, dlatego trzeba go chronić przed ewentualnym nieprawidłowym rozporządzeniem lub obciążeniem. W postępowaniu naprawczym dłużnik zachowuje pełnię swoich praw, może normalnie prowadzić działalność, ale z pewnymi ograniczeniami zmierzającymi do zachowania praw wierzycieli. Są to następujące ograniczenia: zakaz rozporządzenia majątkiem oraz zakaz obciążania go.

REKLAMA

REKLAMA

 
Zakaz rozporządzania majątkiem oznacza zakaz jego sprzedaży, wypożyczania, obciążania stosunkami obligacyjnymi. Natomiast zakaz obciążania oznacza zakaz ustanowienia na nim ograniczonych praw rzeczowych (hipoteka, zastaw i inne) oraz innych praw służących osobom trzecim. Zakazy te jednak nie mogą ograniczać prowadzenia bieżącej działalności przez dłużnika. Dlatego nie dotyczą one czynności związanych z prowadzeniem bieżącej działalności przez dłużnika.


Ramy tych zakazów będą zależały od tego, jakie przedsiębiorstwo prowadzi dłużnik. Na przykład dla spółki zajmującej się drobnym handlem spożywczym, sprzedaż sklepu, czyli nieruchomości należącej do tej spółki, na pewno przekroczyłaby zakres czynności dozwolonych dla dłużnika w postępowaniu naprawczym. Byłoby to rozporządzenie majątkiem ponad zwykłą działalność dłużnika.

Zupełnie inna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku dłużnika zajmującego się obrotem nieruchomościami, który kupuje i sprzedaje kilka, kilkanaście nieruchomości miesięcznie.
Naturalne jest, iż również w czasie postępowania naprawczego przedsiębiorstwo takiego dłużnika sprzedawałoby i kupowałoby nieruchomości i wówczas odbywałoby się to w zakresie normalnego działania tego przedsiębiorstwa i byłoby dozwolone. Dopuszczając pewne czynności podczas trwającego postępowania naprawczego, ustawa nie odwołuje się do żadnych wartości kwotowych. Bierze się jedynie pod uwagę, czy dokonanie określonej czynności mieści się w zakresie czynności dokonywanych w ramach zwykłego prowadzenia działalności przez dłużnika.

REKLAMA


Sytuacja dłużnika jest więc zbliżona do sytuacji dłużnika w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu i z pozostawionym zarządem własnym.

Ustawa nakazuje też stosować w tym postępowaniu wszystkie zapisy dotyczące nadzorcy sądowego.
Dlatego dłużnik w postępowaniu naprawczym zachowuje swobodę dysponowania swoim majątkiem. Jest jednak ograniczony w swobodzie dysponowania nim i obciążania go - dla bezpieczeństwa wierzycieli.


W postępowaniu naprawczym dłużnik dysponuje wieloma przywilejami, na przykład podlega ochronie przed egzekucją prowadzoną przez wierzycieli, zawieszone jest naliczanie odsetek, ma możliwość przeprowadzenia tego postępowania samodzielnie w sposób szybki i sprawny. Natomiast ceną za to jest powstrzymanie się przez trzy lub cztery miesiące (bo tyle może trwać postępowanie naprawcze) przed rozporządzaniem swoim majątkiem i obciążaniem go.

Te wszystkie rozwiązania nie mają obecnie praktycznego zastosowania, ponieważ postępowanie naprawcze przewidziane jest zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy tylko dla dłużników w pełni wypłacalnych i jedynie zagrożonych niewypłacalnością.
Jednakże w świetle znajdującego się obecnie w Sejmie projektu nowelizacji ustawy prawa upadłościowego i naprawczego, postępowanie naprawcze będzie stosowane również w stosunku do osób w niewielkim stopniu zadłużonych, czyli już niewypłacalnych, ale jeszcze mających zdolność naprawczą. Wtedy wszystkie przepisy regulujące sposób naprawy firmy uzyskają praktycznie możliwość ich zastosowania. Nawet w warunkach gospodarki dobrze prosperującej taka możliwość jest bardzo istotna i może skutecznie ochronić przed ostatecznym bankructwem i wyeliminowaniem przedsiębiorstwa z rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


PIOTR ZIMMERMAN

radca prawny Kancelaria Wardyński i Wspólnicy

Not. MPS

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA