REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność wykonawcy w prawie niemieckim

Krzysztof Grodzicki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda odpowiedzialność firmy budowlanej za wadliwe wykonanie prac w prawie unijnym? Czy istnieją w tym zakresie jakieś szczególne regulacje unijne? Jak wygląda ta kwestia w prawie niemieckim?


ODPOWIEDŹ

REKLAMA

 


Problemy odpowiedzialności za wadliwe wykonanie budowli są pozostawione gestii ustawodawcy krajowego, jako typowa materia prawa cywilnego. Podobnie jak w Polsce, również w innych krajach UE fundamentalnym instrumentem, służącym ochronie interesów inwestora, jest rękojmia za wady obiektu budowlanego.


Wyjaśnienie


Rękojmia w Niemczech oznacza zapewnienie wykonawcy, że spełnił swoje świadczenie zgodnie z postanowieniami umowy o roboty budowlane i jest ono wolne od wad. Przed odbiorem budynku przez zamawiającego, wykonawca obowiązany jest wykazać, że obiekt jest niewadliwy, natomiast po odbiorze ciężar dowodu w kwestii wykazania wad obciąża zamawiającego. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi jest - podobnie jak w prawie polskim - surowsza niż wynika to z ogólnych zasad, gdyż jest niezależna od winy i wiedzy wykonawcy. Zgodnie z § 633 ust. 1 niemieckiego k.c., wykonawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi, jeżeli dzieło budowlane nie ma zastrzeżonych właściwości, bądź ma wady, które zmniejszają jego wartość lub użyteczność ze względu na przeznaczenie zawarte w umowie albo wynikające z normalnego używania. Z tytułu rękojmi zamawiającemu służą następujące uprawnienia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

l może żądać obniżenia wynagrodzenia,

l może żądać wymiany i dostarczenia obiektu wolnego od wad (np. innego mieszkania w tym samym bloku),

l może żądać usunięcia wady,

l może sam wadę usunąć, jeżeli wykonawca dopuścił się zwłoki z jej usunięciem; wtedy przysługuje mu dodatkowe roszczenie o zwrot poniesionych kosztów,

l może dochodzić naprawienia szkody powstałej w następstwie niewykonania umowy.

REKLAMA


Co do zasady, roszczenia z tytułu rękojmi przedawniają się z upływem 5 lat. Regulacje niemieckie nie odbiegają zbyt mocno od polskich, co wynika z pozostawania naszych krajów w tej samej sferze prawnej. Ciekawymi rozwiązaniami, nieznanymi polskim przepisom są:

l żądanie zaliczki - jest to uprawnienie przysługujące zamawiającemu, w sytuacji gdy wykonawca nie usunął wad budynku, mimo wyznaczenia mu w tym celu odpowiedniego terminu; zamawiający ma wtedy roszczenie o wpłacenie zaliczki, za którą doprowadzi budynek do należytego stanu; wykonawca może odmówić wpłacenia zaliczki, jeżeli zamawiający zamierza ją przeznaczyć nie na usunięcie wady, ale traktuje jako obniżenie wynagrodzenia,

l rozszerzony obowiązek odszkodowawczy - na podstawie tego uprawnienia zamawiający może żądać nie tylko naprawienia szkody wyrządzonej wadą, ale również wszelkiej szkody powstałej poza budową (np. wyrównania kosztów wynajęcia hotelu, postępowania dowodowego, wydatków spowodowanych w międzyczasie przez nierzetelne prace); odpowiedzialność taka jest dopuszczalna, jeśli zamawiający jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej.


Podstawa prawna:

l § 633-638 niemieckiego Kodeksu cywilnego.


Krzysztof Grodzicki

 
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA