REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 2008 roku nowa PKWiU

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny przygotował projekt zmian Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Wprowadzenie nowych statystyk związane jest z harmonizacją na szczeblu unijnym i światowym. Podatnicy będą musieli analizować wpływ nowej klasyfikacji na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.


ZMIANA PRAWA

REKLAMA

REKLAMA


Główny Urząd Statystyczny opracował projekty nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Nowe statystyki mają wejść w życie od 1 stycznia 2008 r. Klasyfikacje te, zwłaszcza PKWiU, są ważne dla podatników VAT. W większości przypadków wysokość opodatkowania VAT opiera się właśnie na tej statystyce. Obecnie obowiązuje PKWiU z 2004 roku, ale przedsiębiorcy dla celów VAT muszą opierać się na klasyfikacji z 1997 roku, której stosowanie zostało przedłużone na 2007 rok.


- PKWiU jest zmorą przedsiębiorców. Błyskawicznie rozwijająca się gospodarka powoduje, że każda osoba, która chce prowadzić rentowny biznes, musi być kreatywna. Nie można ograniczać się do jednego segmentu rynku. Trzeba rozszerzać firmę, czasem poruszając się po wielu zupełnie różnych dziedzinach działalności. To powoduje, że przestarzała PKWiU często nie nadąża za zmianami rynkowymi. Jej zmiana jest potrzebna - tłumaczył pan Tomasz, przedsiębiorca z Tych.


Czy zatem zmiany zaproponowane przez GUS pomogą przedsiębiorcom?


Zdaniem ekspertów tak, ale na pewno nie od 2008 roku. Rozwiązania przedstawione przez GUS związane są z pracami na arenie międzynarodowej zmierzającymi do ujednolicenia klasyfikacji statystycznej na poziomie europejskim i światowym. Ponadto, aby polska klasyfikacja pozytywnie wpłynęła na opodatkowanie VAT, musiałyby zostać wprowadzone zmiany do ustawy o VAT. A na te na razie nie ma szans - podsumowują specjaliści.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Globalna statystyka...

REKLAMA


GUS udostępnił projekt nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Jest ona efektem prac w ramach tzw. Operacji 2007, czyli ogółu działań w ujęciu globalnym zmierzających do aktualizacji i zharmonizowania klasyfikacji statystycznych funkcjonujących w ONZ, UE i krajach Ameryki Północnej.


- Nowa PKWiU zacznie obowiązywać dla celów statystycznych zapewne od 1 stycznia 2008 r. Nie spodziewam się jednak, aby ustawodawca zdecydował się już od nowego roku zastosować tę nową klasyfikację do celów podatkowych - twierdzi Zbigniew Liptak, doradca podatkowy współpracujący z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe.


Również Danuta Mochol-Gumowska, doradca podatkowy DEMG Kancelaria Doradztwa Podatkowego, podkreśliła, że dostosowanie naszej klasyfikacji działalności (PKD) do nowej wersji klasyfikacji europejskiej NACE było konieczne z dwóch względów: harmonizacji na szczeblu europejskim i światowym, co ma znaczenie raczej makro, a właściwie globalno-ekonomiczne, oraz ich aktualizacji uwzględniającej nowo powstałe dziedziny działalności.


- Część aktualizacyjna może mieć znaczenie dla podatników, ułatwiając przypisanie właściwego kodu wykonywanym przez nich czynnościom, choćby przez analogię z kontrahentami zagranicznymi. Cała operacja wymagać będzie aktywności również od właścicieli aktualnie działających firm, którzy zobowiązani będą do składania ankiet aktualizacyjnych, by potem oczekiwać na zaświadczenia prezesa GUS i organów prowadzących rejestry działalności. Przeprowadzenie tej operacji w ciągu 18 miesięcy wydaje się mało realne - dodała Danuta Mochol-Gumowska.


...wpłynie na obowiązki...


Każda zmiana w PKWiU zmusza podatników do uważnej analizy wpływu, jaki może ona mieć na obciążenia podatkowe. Na ten aspekt zwrócił uwagę Marcin Panek, doradca podatkowy w kancelarii White & Case, który stwierdził, że wynika to ze specyficznej konstrukcji polskiej ustawy o VAT, w której liczne są odwołania do PKWiU.


- Przesunięcia między poszczególnymi pozycjami klasyfikacyjnymi PKWiU mogą mieć w praktyce bezpośredni wpływ na wysokość stawki VAT lub zwolnienia od VAT właściwych dla określonego towaru i usługi. PKWiU jest również powoływana przy określaniu katalogu usług wyłączonych z zakresu polskiego VAT jako uznanych za wykonane poza terytorium Polski. Konstrukcja ta przyznaje bardzo duże znaczenie podatkowe normom o charakterze statystycznym, co było i nadal jest powszechnie krytykowane - wyjaśnił Marcin Panek.


...ale musi być w ustawie


Zmiana klasyfikacji statystycznej potrzebnej do rozliczeń VAT niesie ryzyko powstania problemów. Przedsiębiorcy już raz się z nimi zmagali, kiedy to zmieniano PKWiU pod rządami ustawy o VAT z 1993 roku. Jednak, jeśli dla celów podatkowych stosowana będzie nadal stara klasyfikacja, to między klasyfikacją statystyczną i np. wpisem do ewidencji działalności gospodarczej a symbolami statystycznymi dla celów podatkowych powstawać będą coraz większe rozbieżności.


Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawialiśmy, pewnym rozwiązaniem jest wprowadzenie zmian do ustawy o VAT i wprowadzenie do niej przepisów zawierających symbole statystyczne, szczególnie załączników do ustawy. Tu jednak może być spory problem z zachowaniem istniejących stawek VAT przy zmianie sposobu klasyfikacji niektórych towarów czy usług.


- Gruntowna przebudowa klasyfikacji zaproponowana przez GUS nie wpłynie jednak na sposób opodatkowania. W szczególności podatnicy VAT, z którym to podatkiem PKWiU jest ściśle powiązana, mogą spać spokojnie. Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 14 ustawy o VAT, zmiany w klasyfikacjach statystycznych wprowadzone po wejściu w życie tej ustawy nie powodują zmian w opodatkowaniu podatkiem. Tak więc podatnicy będą zobligowani przyjąć nowe zasady tylko wtedy, gdy zmiany w PKWiU zostaną uwzględnione w ustawie - wyjaśnił Tomasz Biel, starszy asystent BDO Numerica.


Jednocześnie zastrzegł, że takiego rozwiązania szybko spodziewać się nie należy, biorąc pod uwagę zakres zmian w klasyfikacji.


- Przypomnijmy, że rząd szacuje, że po zmianach 60 proc. towarów i usług wiązać się będzie z wątpliwościami interpretacyjnymi odnośnie do powiązań VAT - PKWiU. Natomiast odczuwalną konsekwencją zmian będzie pogłębiająca się różnica między symbolami stosowanymi przy wpisie do ewidencji gospodarczej a symbolami statystycznymi dla celów podatkowych - podsumował ekspert BDO Numerica.


Zasady stosowania Polskiej klasyfikacji wyrobów i usług

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA