REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca jest zobowiązany ponownie zatrudnić pracownika zwolnionego z poprzednio prowadzonej przez niego firmy

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pół roku temu zlikwidowałem firmę, którą wcześniej prowadziłem, i zwolniłem wszystkich zatrudnionych w niej pracowników (12 osób). Teraz ponownie rozpoczynam działalność i mam zgłoszenie od 3 z tych osób, które domagają się ponownego zatrudnienia. Czy muszę ich wszystkich zatrudnić w związku z wcześniejszym zwolnieniem spowodowanym likwidacją działalności?


RADA

REKLAMA


Nie ma Pan obowiązku ponownego zatrudnienia tych osób. Osoby te zostały zwolnione z obiektywnego powodu, jakim jest całkowite zamknięcie (wyrejestrowanie) prowadzonej działalności, zaś ponowna rejestracja działalności gospodarczej nie stwarza podstaw do uznania, że pracodawca musi ponownie nawiązać współpracę z tymi samymi pracownikami.


UZASADNIENIE


Przez likwidację pracodawcy rozumiemy całkowite, stałe i faktyczne unieruchomienie całego zakładu pracy. W znaczeniu ekonomicznym polega to na zamknięciu wszystkich spraw danego podmiotu, spieniężeniu jego majątku i wycofaniu tej jego części, która pozostanie po ewentualnej spłacie wierzycieli. W takiej sytuacji niemożliwe jest dalsze zatrudnianie pracowników, gdyż nie ma już kto ich zatrudniać.


WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamykanie firmy, w której są zatrudnieni pracownicy, daje uzasadnioną podstawę do wypowiedzenia umów o pracę.


W przepisach prawa pracy uregulowano jedynie obowiązek ponownego zatrudnienia pracowników zwolnionych w ramach zwolnień grupowych (nie stosujemy tego jednak do pracowników, którzy zostali zwolnieni z przyczyn niedotyczących pracowników w ramach zwolnienia indywidualnego). Obowiązek ten powstaje, jeżeli są spełnione pewne warunki, tj.:

l pracodawca ponownie zatrudnia pracowników w tej samej grupie zawodowej, w której pracowała zwolniona osoba,

l dana osoba zgłasza zamiar ponownego podjęcia zatrudnienia u tego pracodawcy w ciągu 12 miesięcy od dnia zwolnienia (w ramach zwolnienia grupowego).


Odnosi się to jednak tylko do pracodawców, którzy podlegają przepisom dotyczącym zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, a więc zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Ponadto dotyczy to zakładów pracy, które po zwolnieniu grupowym nadal funkcjonują. Jeżeli zwolnienie było powiązane z całkowitym zaprzestaniem działalności (jej likwidacją), nie możemy mówić o ponownym zatrudnieniu, gdyż będzie to w rzeczywistości dotyczyć funkcjonowania innej firmy (co odnosi się zwłaszcza do osób prawnych, ale uważam, że o takim wyłączeniu możemy również mówić w przypadku działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną).


Przepisy te Pana nie dotyczą, gdyż liczba osób zatrudnionych w Pana zakładzie pracy była mniejsza.

REKLAMA


W Pana przypadku zastosowanie ma Kodeks pracy, który z kolei nie nakłada w odniesieniu do takich sytuacji obowiązku ponownego zatrudnienia zwolnionych wcześniej osób. Pewne obowiązki w zakresie ponownego zatrudnienia wcześniej zwolnionych pracowników są związane jedynie z sytuacją wcześniejszego zakończenia stosunku pracy (wygaśnięcia na skutek tymczasowego aresztowania, zwolnienia bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej nieobecności pracownika), ale dotyczą całkowicie innych sytuacji niż zwolnienie z powodu likwidacji działalności. Osoby wskazane w pytaniu nie mają więc roszczenia o ponowne zatrudnienie.


Dotyczy to nawet byłych pracowników, którzy byli chronieni przed zwolnieniem i rozwiązanie z nimi stosunku pracy było dopuszczalne z powodu likwidacji firmy (np. pracownice w ciąży), jeżeli likwidacja firmy nie była czynnością zmierzającą jedynie do „pozbycia się” tych pracowników. Jako czynność pozorna byłaby w tym przypadku niezgodna z zasadą zakazu wykonywania swojego prawa w sposób sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa i zasadami współżycia społecznego. O takim przypadku można ewentualnie mówić wówczas, gdyby pracodawca ponownie w niedługim czasie podjął działalność gospodarczą w takim samym zakresie lub zbliżonym do poprzedniego.


l art. 1 ust 1, art. 9 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.),

l art. 8, art. 30, art. 53, art. 66, art. 177 Kodeksu pracy.


Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA