REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie unikniemy podwyżki stóp procentowych w tym roku

Paweł Czuryło

REKLAMA

Trzy pytania do Janusza Jankowiaka, głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu


l
 Członek RPP Stanisław Nieckarz w artykule dla GP ocenił, że RPP może mieć teraz problem z podejściem do celu inflacyjnego i tym, czy można zaakceptować inflację w przedziale 2,5-3,5 proc. Podziela pan te opinie?


- Wręcz przeciwnie. Nie ma środka celu inflacyjnego NBP. Ten cel jest określony na 2,5 proc. z dopuszczalnym przedziałem czasowych odchyleń plus/minus 1 pkt proc. Symetria w tym wypadku nie polega na tym, że skoro inflacja była przez pewien czas poniżej celu, to teraz przez pewien czas może być powyżej celu. Symetria polega na tym, że odchylenia w górę, tak samo jak w dół, są traktowane jako równie niewłaściwe, bo podnoszą koszty prowadzenia polityki pieniężnej. Jeśli polityka jest zbyt restrykcyjna, oznacza tzw. stratę produktu, a jeśli zbyt łagodna, to kosztem jest podatek inflacyjny. Jednak z reguły cechą bankierów centralnych jest większa tolerancja dla niższej, a nie wyższej od celu inflacji.


l
 W tym samym artykule członek RPP uznał, że wzrost popytu konsumpcyjnego nie musi w pełni przełożyć się na wzrost inflacji nawet przy niewystarczającej podaży krajowej.


- To dyskusyjne, ale członek RPP może oczywiście uważać, że dynamika konsumpcji dwukrotnie przewyższająca dynamikę PKB nie jest groźna. Nikt też nie może odmówić członkowi RPP prawa do lekceważenia groźby napotkania bariery podażowej przez gospodarkę rozwijającą się w tempie o 3 pkt proc. przewyższającym potencjał gospodarki. Wiara członka RPP w import dezinflacji może czynić cuda nawet wtedy, kiedy w krajach tradycyjnie tę dezinflację eksportujących, jak w Chinach, wskaźnik cen konsumpcyjnych rośnie właśnie do poziomu najwyższego od trzech lat. Członek RPP ma prawo zapomnieć o wzroście jednostkowych kosztów pracy. Podobnie jak może nie wspominać o dynamice agregatów pieniężnych, bo mu to nie pasuje.


l
 Jakie będą w takim razie przyczyny kolejnych podwyżek stóp procentowych, których oczekują ekonomiści?


- Cały czas in minus zmienia się bilans ryzyk inflacyjnych, szczególnie tych od strony popytowej. Inflacja wzrośnie i nie tylko dojdzie do 3,5 proc., ale w połowie 2008 roku może nawet wynieść 3,8 proc. Dlatego spodziewam się, że RPP podniesie główną stopę NBP z 4,5 proc. obecnie do 5 proc. na koniec 2007 roku i 6 proc. na koniec 2008 roku.


Rozmawiał PAWEŁ CZURYŁO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA