| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Raty leasingu kapitałowego nie będą kosztem

Raty leasingu kapitałowego nie będą kosztem

Za koszt uzyskania przychodów nie mogą zostać uznane raty leasingowe. Firma może je jednak rozliczyć poprzez odpisy amortyzacyjne.


Organ podatkowy zakwestionował możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rat leasingowych samochodu ciężarowego. Uznał, że był to leasing kapitałowy, a zatem zastosowanie w sprawie znajdował art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu wydatków ponoszonych przez używającego rzecz z tytułu najmu, dzierżawy lub umowy o podobnym charakterze, jeżeli rzecz tę zalicza się do składników majątkowych używającego. W ocenie organu wydatki te mogły zostać rozliczone wyłącznie w drodze odpisów amortyzacyjnych.

 


Strona złożyła skargę do WSA w Gdańsku. Twierdziła, że samochód będący przedmiotem leasingu stanowił własność leasingodawcy, co oznacza, że raty z tego tytułu mogły być zaliczane przez nią do kosztów podatkowych. WSA w Gdańsku podzielił stanowisko zaprezentowane w skardze i uchylił zaskarżoną decyzję. Organ podatkowy wniósł skargę kasacyjną do NSA.


NSA uchylił orzeczenie sądu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, uznając, że organy podatkowe prawidłowo stwierdziły, że leasing miał charakter kapitałowy.


Rozpatrując sprawę ponownie, gdański sąd nie podzielił zarzutów podniesionych w skardze. Wskazał, że problem dotyczył oceny stanu faktycznego, a nie prawnego. Ze względu na kapitałowy charakter umowy znajdował zatem zastosowanie w sprawie art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozbawiający skarżącą możliwości zaliczenia rat leasingowych w poczet kosztów uzyskania przychodu.


Ważne!

Do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się wydatków ponoszonych przez używającego rzecz z tytułu najmu, dzierżawy lub umowy o podobnym charakterze, jeżeli rzecz tę zalicza się do składników majątkowych używającego


Sygn. akt I SA/Gd 391/07


KATARZYNA NOWAK

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »