| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Klaster, czyli jak przedsiębiorstwa mogą lepiej współpracować

Klaster, czyli jak przedsiębiorstwa mogą lepiej współpracować

Polscy przedsiębiorcy zaczynają powoli doceniać ideę klasteringu. Dzięki klastrowi współpraca układa się skuteczniej, projekty stają się bardziej konkurencyjne, a regiony odnotowują rozwój.


Klaster to geograficzne skupisko wzajemnie powiązanych firm, dostawców, przedsiębiorstw działających w pokrewnych sektorach. Firmy działające w ramach klastra konkurują ze sobą, ale znajdują także obszary współpracy.


Idea klasteringu, tak popularna na całym świecie, jest niestety w Polsce mało znana. Należy promować tę formę współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami oraz ukazać innowacyjność oraz skuteczność działań podejmowanych przez firmy działające w pokrewnych sektorach na tym samym obszarze geograficznym. W klasteringu ciekawym i wartym przeszczepienia na polski grunt zjawiskiem jest idea zdrowej konkurencji i owocnej współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, która pozwala zwiększyć efektywność działań poszczególnych firm oraz zmniejszyć koszty prowadzenia działalności w wielu dziedzinach funkcjonowania przedsiębiorstwa.


Znakomite wzory ze świata (Dolina Krzemowa, Szampania, Parma, Cognac i wiele innych) ukazują, że współpraca firm przynosi wymierne efekty, dlatego polscy przedsiębiorcy niewątpliwie powinni spróbować stosować tę formę podnoszenia swojej konkurencyjności. Powstające w Polsce pierwsze inicjatywy klastrowe (Dolina Lotnicza, Kotły Pleszewskie, Pomidor Sandomierski, Rogal Marciński, Epoka Gryczoka, Chmielaki Nadwiślańskie oraz wiele innych) wskazują, że istnieje świadomość oraz potrzeba współpracy między przedsiębiorstwami o podobnych działaniach, usługach lub produktach.

Współpraca przedsiębiorstw w budowaniu produktów regionalnych, tradycyjnych i lokalnych z pewnością wzmocni ich pozycję na rynku krajowym i zagranicznym, ale także wpłynie na postrzeganie regionu jako terenu, na którym działają silne grupy producenckie, identyfikujące się z nim oraz go promujące.
Wiele przykładów pokazuje nam dziś, że działając w ramach sieci, we współpracy z innymi podmiotami, pojedyncza firma może podnieść własną konkurencyjność, wykorzystując wspólną wiedzę, zasoby ludzkie, technologie, marketing oraz infrastrukturę. Ponadto w oparciu o trwałą współpracę powiązane ze sobą podmioty mogą szybciej i skuteczniej dotrzeć do odbiorcy oraz mogą też umocnić swoją pozycję na lokalnym rynku.

Unia Europejska wspiera inicjatywy klastrowe powstające we wszystkich krajach członkowskich, w tym także wiele polskich regionalnych i rozwijających się sieci. Aby ich rozwój był efektywny, projekty tego typu powinny być wspierane przez władze samorządowe, wszak klaster w regionie buduje pozytywny klimat dla przedsiębiorczości i jego rozwój.

Współpraca przedsiębiorstw w budowaniu produktów regionalnych, tradycyjnych i lokalnych wzmocni ich pozycję na rynku krajowym i zagranicznym, ale także wpłynie na postrzeganie regionu jako terenu, na którym działają silne grupy producenckie, identyfikujące się z nim oraz go promujące. Taka forma współpracy przyczyni się do owocnej i skutecznej realizacji wspólnych przedsięwzięć ważnych dla rozwoju firm i regionów, a w dalszej perspektywie do rozpoznawalności polskich produktów na konkurencyjnym unijnym rynku.


ANNA SZYMAŃSKA

wiceprezes Doradztwo Gospodarcze, DGA

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK