reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > NewConnect szansą na rozpoczęcie kariery giełdowej

NewConnect szansą na rozpoczęcie kariery giełdowej

Małym i średnim przedsiębiorstwom dość trudno pozyskać kapitały na rynku kapitałowym, bowiem wejście na regulowany rynek giełdowy wiąże się z wysiłkiem finansowym i organizacyjnym często przekraczającym ich możliwości.


Dla małych przedsiębiorstw pojawia się obecnie obiecująca perspektywa, bowiem 30 sierpnia Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie uruchamia nowy rynek - alternatywny system obrotu pod nazwą NewConnect - o znacznie prostszych wymogach formalnych i niższych kosztach debiutu i notowań. Platforma będzie skierowana przede wszystkim do dynamicznych, innowacyjnych przedsiębiorstw w początkowej fazie rozwoju, których kapitalizacja nie przekracza 20 mln zł, poszukujących kapitału w wysokości od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów złotych.

 
Zadebiutować na NewConnect będzie można na dwa sposoby. Tradycyjnym sposobem wprowadzenia akcji do obrotu jest oferta publiczna, z zachowaniem wymagań, jakie obowiązują na rynku regulowanym.


Nowością proponowaną przez NewConnect jest tryb z wykorzystaniem private placement, czyli oferty prywatnej adresowanej do nie więcej niż 99 podmiotów (inwestorów instytucjonalnych i prywatnych). Skorzystanie z tej ścieżki pozwoli skrócić okres finalizacji przygotowań do notowań nawet poniżej trzech miesięcy. Należy zwrócić uwagę na fakt, że za przygotowanie spółki i jej zarządu do funkcjonowania w alternatywnym systemie obrotu odpowiadać ma autoryzowany doradca. Tę rolę mogą pełnić wiarygodne firmy inwestycyjne, kancelarie prawne, firmy audytorskie i firmy doradztwa finansowego. Na liście uprawnionych prowadzonej przez GPW jest już wpisanych blisko 40 podmiotów. Koszty spółki związane z działaniami autoryzowanego doradcy będą mogły podlegać refundacji z unijnych funduszy pomocowych przewidzianych dla MŚP. Także po debiucie emitent przez co najmniej rok od pierwszego notowania będzie mógł liczyć na pomoc autoryzowanego doradcy w zakresie wypełniania obowiązków informacyjnych oraz oczekiwać doradztwa w obszarze funkcjonowania na rynku NewConnect.

Niski koszt i niewielkie wymogi formalne dla przedsiębiorstw są bezspornym atutem rynku NewConnect. Regulacje dotyczące NewConnect
zostały opracowane przez GPW i zaakceptowane przez KNF. Przedmiotem obrotu mogą być zdematerializowane akcje, PDA, prawa poboru, kwoty depozytowe i inne udziałowe papiery wartościowe. Opłata za wprowadzenie akcji lub innych instrumentów do obrotu pobierana jednorazowo od emitenta wyniesie 3 tys. zł, i tyle samo opłata roczna za notowanie, przy czym tej drugiej nie pobiera się za pierwszy rok notowań. Określone zostały też forma i zakres sporządzania dokumentu informacyjnego, koniecznego w związku z ubieganiem się o wprowadzenie do obrotu na NewConnect oraz zasady obrotu. W przypadku oferowania akcji w trybie oferty niepublicznej, GPW deklaruje rozpoczęcie notowań spółki już w pięć dni od złożenia dokumentu informacyjnego. Ułatwienia w przygotowaniu do debiutu to nie wszystko, także później obowiązki informacyjne są znacznie mniej obciążające, np. nie trzeba audytować sprawozdań półrocznych ani sporządzać raportów kwartalnych.

NewConnect wychodzi naprzeciw potrzebom nie tylko przedsiębiorstw poszukujących kapitałów, lecz również inwestorów.
Inwestycje w akcje małych i średnich firm z jednej strony łączą się z o wiele wyższym, niż przy dużych spółkach o ustalonej renomie, poziomem ryzyka, z drugiej zaś strony stwarzają możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków. Tego rodzaju inwestycjami jest zainteresowanych wielu inwestorów, którym dotychczas brakowało bezpiecznej platformy dokonywania transakcji. Do tej grupy należą m.in. fundusze private equity lub venture capital, fundusze hedgingowe oraz inwestorzy indywidualni akceptujący wyższe ryzyko.


MAGDALENA JAGIEŁŁO-SZOSTAK

dyrektor departamentu inwestycyjnego, Bank Gospodarstwa Krajowego

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama