REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PFRON dopłaci do zatrudnienia bezrobotnego niepełnosprawnego

Od 1 stycznia 2008 r. pracodawca otrzyma refundację składek na ZUS niepełnosprawnych pracowników. Od dziś może ubiegać się o dopłatę za przyjęcie takich osób do pracy.

Firmy nie potrafią ewidencjonować certyfikatów

Są problemy z ewidencją certyfikatów emisji spalin. Komitet Standardów Rachunkowości twierdzi, że trzeba wykazywać je w księgach m.in. jako inwestycje.

Dwa rodzaje działalności gospodarczej

Wspólnie z kolegami z liceum mechanicznego prowadzę warsztat samochodowy w formie spółki cywilnej. Świadczymy usługi w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. Jesteśmy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od niedawna prowadzę też jednoosobową działalność handlową, która nie mogła być objęta tą samą metodą opodatkowania i wybrałem opodatkowanie podatkiem na zasadach ogólnych. Jak mam się w praktyce opodatkować?

Jakie są korzyści z wprowadzenia spółki na giełdę

Poszukujemy kapitału na rozwój i modernizację przedsiębiorstwa. Jesteśmy średniej wielkości spółką z o.o. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem jej na giełdę w celu pozyskania kapitału. Jakie korzyści i zagrożenia się z tym wiążą? Czy lepiej wybrać ofertę publiczną czy prywatną?

REKLAMA

W którym kraju należy opłacić składki z tytułu zatrudnienia w Polsce osoby mieszkającej na stałe w Polsce, która wykonuje działalność gospodarczą w Hiszpanii

Zamierzam zatrudnić Polaka mieszkającego na stałe w Polsce, który równolegle prowadzi w Hiszpanii działalność gospodarczą w zakresie doradztwa. Osoba ta ma zamiar kontynuować działalność w czasie zatrudnienia. Praca dla nas wykonywana byłaby w Polsce. Czy składki na ubezpieczenia społeczne powinienem odprowadzać za niego do polskiego ZUS czy powinny one być płacone w Hiszpanii?

Jakie obowiązki powinien spełnić podatnik słoweńskiego VAT

Podmioty zagraniczne rozpoczynające działalność w Słowenii muszą zarejestrować się dla celów VAT. Jakie obowiązki musi spełnić podatnik słoweńskiego podatku od towarów i usług?

Dyżur będzie zawsze wliczany do czasu pracy

Rozszerzona zostanie definicja dyskryminacji i molestowania. Po macierzyńskim pracownik będzie miał prawo do warunków pracy jak przed nim. Gotowość do pracy w trakcie dyżuru będzie wliczana do czasu pracy.

Dyżur będzie zawsze wliczany do czasu pracy

Rozszerzona zostanie definicja dyskryminacji i molestowania. Po macierzyńskim pracownik będzie miał prawo do warunków pracy jak przed nim. Gotowość do pracy w trakcie dyżuru będzie wliczana do czasu pracy.

REKLAMA

Nowe deklaracje wypłat z zysków w spółkach

Od 2008 roku zmienią się wzory deklaracji o wysokości zysku bądź straty osiągniętego przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

Koszty mogą zwiększyć odpis

Jeśli ustaną przyczyny, dla których utworzono odpis aktualizacyjny, jego wartość trzeba zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych.

Najpierw likwidacja, potem założenie spółki

Nie można przekształcić spółdzielni w spółkę, bo ustawodawca tego nie przewidział. Jeśli na bazie spółdzielni ma powstać spółka, to trzeba przeprowadzić likwidację spółdzielni.

Deweloperzy chcą mieć wpływ na ustawę

W opinii deweloperów projektowana ustawa o ochronie nabywcy w transakcjach deweloperskich jest potrzebna, ale musi uwzględniać rynkowe realia.

Trudno uciec od opłacania składek z firmy

Przedsiębiorca, który jednocześnie pracuje na zlecenie, nie może zdecydować, że będzie z niego opłacał składki zamiast z firmy.

Grzywna dla pracodawcy

W mojej firmie zatrudniam osoby pracujące przy produkcji jako samozatrudnieni. Wszyscy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą. Ponadto, wykonując zlecenie, są podporządkowani brygadziście, tak jak pozostali pracownicy i obowiązuje ich ściśle określony czas pracy oraz miejsce. Inspektor podczas kontroli uznał to za wykroczenie. Czy rzeczywiście jest to naruszenie i jakiej wysokości grzywny mogę się spodziewać w świetle nowych przepisów?

Kim jest upoważniony podmiot gospodarczy

W ubiegłym roku weszło w życie rozporządzenie zmieniające Wspólnotowy Kodeks Celny, które wprowadziło nową instytucję upoważnionego podmiotu gospodarczego. Na czym polega jej uprzywilejowana pozycja podczas kontroli celnych?

Więcej rozliczeń w walutach obcych

Firmy, które pośredniczą w przekazach pieniężnych za granicę, oraz strony umowy, której przedmiotem jest nabycie rzeczy lub praw w obrocie z zagranicą, nie będą musiały mieć pozwolenia na rozliczanie w walutach obcych.

Wkrótce decyzja o zniesieniu barier w zatrudnieniu

Rząd niemiecki zastanawia się, czy uchylić ograniczenia na rynku pracy dla obywateli nowych państw UE, w tym Polski, jeszcze przed 2009 rokiem.

Wracają znaki skarbowe

Od dziś do końca 2008 roku, dokonując zapłaty opłaty skarbowej, można znów korzystać ze znaków skarbowych.

Tworzenie nowych miejsc pracy i pomoc publiczna

Pomoc na tworzenie nowych miejsc pracy jest udzielana m.in., jeżeli nowe miejsce pracy stanowi odpowiedni wzrost liczby pracowników u danego przedsiębiorcy. Pomoc taka jest pomocą publiczną i jej intensywność jest ograniczona w zależności od regionu kraju.

Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Podatnik dokonujący transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły powinien zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać należne podatki. Prowadzenie firmy w sieci wiąże się z takimi samymi jak prowadzenie działalności w sposób tradycyjny obowiązkami podatkowymi. Za ich niedopełnienie grożą kary.

KIG: raport o znaczeniu działań Sejmu dla gospodarki

Obniżka składki rentowej łącznie o 7 pkt. proc., przyspieszenie postępowania egzekucyjnego oraz nowelizacja Prawa zamówień publicznych - to według Krajowej Izby Gospodarczej najlepsze zmiany wprowadzone przez Sejm w II kwartale 2007 r.

Spółki cywilne uzyskują podmiotowość w wielu krajach

W praktyce obrotu gospodarczego istnieje luka między prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę jednoosobowego a spółką jawną. Stąd tak wielka popularność w obrocie spółki cywilnej.

Firmom będzie trudniej o kredyt pod inwestycje dotowane przez Unię

Od 2008 roku ma zniknąć Fundusz Poręczeń Unijnych. Zamiary resortu finansów budzą zdumienie i sprzeciw bankowców, przedsiębiorców i samorządowców.

Zasiłek opiekuńczy dla właścicieli firm

Senatorowie na wspólnym posiedzeniu Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ustawodawczej zajmowali się wczoraj projektem ustawy (pierwsze czytanie) regulującej sposób wypłaty świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

Senat zdecyduje, czy będzie zakaz pracy w dni świąteczne

Jeśli Senat nie wniesie poprawek do przyjętej przez Sejm nowelizacji kodeksu pracy, praca w handlu w święta nadal będzie dozwolona.

Czy rachunek firmowy jest potrzebny

W zakresie obowiązku zakładania rachunków firmowych trwa nieustanny spór. Z jednej strony urzędy skarbowe wywierają nacisk na przedsiębiorców, wzywając do założenia takiego rachunku, z drugiej strony przedsiębiorcy chcą uniknąć dodatkowych kosztów, gdyż prowadzenie rachunku firmowego kosztuje znacznie więcej niż osobistego.

Wycofanie z wyposażenia komputera

Prowadzę jednoosobową firmę i rozliczam się na podstawie kpir. W 2004 r. kupiłem komputer jako sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności. Wartość zakupu została zaliczona do kosztów w kwocie brutto, ponieważ w tamtym okresie nie byłem zarejestrowany jako podatnik VAT. Komputer wpisałem do ewidencji wyposażenia. Planuję zakupienie nowego komputera. Jakie są możliwości wykreślenia „starego” komputera z ewidencji wyposażenia firmy i jakie są tego skutki podatkowe?

Duże projekty w programach krajowych

Przedsiębiorcy i samorządowcy powinni zwrócić uwagę na to, czy ich projekt pasuje o wybranego programu operacyjnego. Złe dopasowanie inwestycji uniemożliwi uzyskanie unijnej dotacji.

Co to jest system zharmonizowany

Na czym polega system HS i jakie konsekwencje wywołują zmiany w tym systemie na klasyfikację taryfową towarów będących przedmiotem transakcji importowych i eksportowych?

Rachunki firm będą dostępne dla sądu i prokuratora

Sąd i prokurator w postępowaniu przygotowawczym będzie mógł żądać informacji o firmowych rachunkach przedsiębiorców. Policja będzie informowana przez banki o bezprawnym korzystaniu z kart kredytowych i płatniczych.

Rachunki firm będą dostępne dla sądu i prokuratora

Sąd i prokurator w postępowaniu przygotowawczym będzie mógł żądać informacji o firmowych rachunkach przedsiębiorców. Banki poinformują policję o bezprawnym korzystaniu z kart kredytowych i płatniczych.

Pracodawca chętniej zapłaci za abonament medyczny

Możliwość zakupu świadczeń medycznych z funduszy socjalnych zwiększyłaby zainteresowanie również małych firm tzw. abonamentami.

1,2 mld zł z Unii na wsparcie prac badawczych w przedsiębiorstwach

We wrześniu startuje nowa inicjatywa Unii Europejskiej - program Eurostars. Mogą wziąć w niej udział małe i średnie przedsiębiorstwa, które są zainteresowane pozyskaniem dotacji na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych.

Decyduje rodzaj umowy

O zakwalifikowaniu leasingu w sprawozdaniu finansowym firmy zdecyduje rodzaj umowy. Gdy będzie to leasing finansowy, firma będzie mogła wykazać środek trwały w księgach i zamortyzować go.

Pomoc społeczna także dla firm

Firmy, których dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, będą mogły ubiegać się o pomoc społeczną.

Decyzję o ukaraniu Polaków podejmie norweski fiskus

Polacy, którzy zakładali w Norwegii jednoosobowe firmy, aby uniknąć podatku, a pracowali jako pracownicy najemni, mogą zostać ukarani. Rozstrzygną to norweskie organy podatkowe.

Kiedy dywidenda jest wolna od podatku

Udziałowcem 100% w naszej spółce jest firma holenderska. Wiem, że zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania nie powinniśmy potrącać podatku od dywidendy, jeśli spełnimy ściśle określone warunki. Jakie są to warunki i czym grozi ich niedotrzymanie?

Zakładając spółkę nie trzeba będzie wnosić kapitału

Kapitał zakładowy jest fikcyjnym zabezpieczeniem dla wierzycieli. Komisja Europejska chce wprowadzić testy wypłacalności. Kraje Wspólnoty już teraz liberalizują przepisy prawa spółek.

Zakładając spółkę nie trzeba będzie wnosić kapitału

Kapitał zakładowy jest fikcyjnym zabezpieczeniem dla wierzycieli. Komisja Europejska chce wprowadzić testy wypłacalności. Kraje Wspólnoty już teraz liberalizują przepisy prawa spółek.

Od sierpnia właściciele firm zapłacą niższe składki

Redukcja składki rentowej o prawie 50 zł miesięcznie obniży koszt prowadzenia działalności gospodarczej.

Pracodawcy o zatrudnianiu cudzoziemców

Konfederacja Pracodawców Polskich pozytywnie ocenia możliwość podejmowania pracy przez Białorusinów, Ukraińców i Rosjan na okres do trzech miesięcy w ciągu pół roku, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia.

270 mln zł dla przedsiębiorstw, które czekają na dotacje

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wygospodarowało dodatkowe pieniądze, które mają trafić do firm, które czekają od kilku miesięcy na dotacje.

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z pomocy przy zatrudnianiu pracowników niepełnosprawnych, będą musieli poczekać do września ze złożeniem wniosków.

Jak skorzystać z dotacji unijnych za pośrednictwem innych przedsiębiorstw

Istnieją programy, w ramach których środki finansowe pochodzące z Unii otrzymały przedsiębiorstwa, które nie są beneficjentem ostatecznym, ponieważ zadeklarowane działania wykonywać będą na rzecz innych przedsiębiorców.

Każda firma musi mieć książkę kontroli

Wszyscy przedsiębiorcy są zobowiązani prowadzić i przechowywać w swojej siedzibie książkę kontroli (a także przechowywać upoważnienia i protokoły kontroli).

Składki w trakcie zawieszenia działalności a przychody z wynajmu lokalu

Z końcem lipca br. chcę zawiesić działalność gospodarczą, którą prowadzę jednoosobowo. Jednak nadal będę wynajmować lokal użytkowy, którego jestem właścicielem. Wynajem nie jest przedmiotem mojej podstawowej działalności gospodarczej. Czy będę musiał opłacać składki do ZUS z tytułu otrzymywania przychodów z wynajmu lokalu?

Mniej sankcji dla przedsiębiorcy bez adwokata

Będą łagodniejsze sankcje dla przedsiębiorców, którzy źle obliczyli opłatę za pozew wniesiony w sprawie gospodarczej.

Banki będą informować o kontach firmowych

Prokuratorzy i sądy będą mogły domagać się od banku informacji związanych z rachunkiem przedsiębiorcy.

Przedstawiciele pracowników będą chronieni przed zwolnieniem

Pracodawcy nie mogą zwalniać z pracy członków zespołów negocjacyjnych ustalających zasady połączenia spółek transgranicznych.

Spółka może wystawić fakturę

Spółka komandytowa, mimo że nie jest podatnikiem podatków dochodowych, może być podatnikiem VAT. Może zatem sprzedawać towary i usługi. Może też wystawiać faktury VAT.

REKLAMA