REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wystarczy jeden odpis z KRS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Trocha
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Strona procesu będzie mogła sama poświadczyć zgodność kopii z oryginałem dokumentu. Firmy nie będą musiały występować w każdej sprawie przed sądem po osobny odpis z KRS. Przedsiębiorca występujący w sądzie bez adwokata będzie mógł uiścić opłatę po zwróceniu pozwu.

Poświadczanie zgodności kopii dokumentów z oryginałem
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Każdy, kto szuka sprawiedliwości w sądzie, będzie mógł w procesie cywilnym samodzielnie poświadczać zgodność odpisów składanych dokumentów z ich oryginałem. Dotyczyć to będzie zarówno pełnomocnictw, jak i dokumentów będących dowodami w sprawie. Takie rozwiązanie zawiera projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który trafi do drugiego czytania w Sejmie.

Ułatwienia dla spółek

Proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości rozwiązanie ma istotne znaczenie dla przedsiębiorstw, które prowadzą wiele procesów, jak banki czy firmy dostawcze. Muszą one w każdej sprawie przedstawiać wierzytelny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), wykazujący organ uprawniony do działania w ich imieniu oraz udzielenia pełnomocnictwa, chyba że reprezentuje ich adwokat lub radca prawny. Jeśli nie - muszą oni w każdej sprawie poświadczać kopie odpisów z KRS u notariusza. Mogą też każdorazowo wystąpić o odpis aktualny lub pełny do KRS. Pierwszy kosztuje 30, drugi 60 zł.

- Większość postępowań sądowych, których jesteśmy stroną, prowadzona jest w trybie uproszczonym. Opiera się on na dokumentach, dlatego możliwość samodzielnego poświadczania odpisów dokumentów stanowić będzie bardzo duże ułatwienie dla naszej spółki - podkreśla Przemysław Kałek, główny menedżer obsługi prawnej RWE Stoen.

- Zmiany przyczynią się do usprawnienia postępowania. Strony będą mogły zaoszczędzić na kosztach związanych z koniecznością wielokrotnego składania oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów dokumentów - uzasadnia Piotr Matczuk z Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Do tej pory takie uprawnienia posiadali jedynie notariusze lub profesjonalni pełnomocnicy, czyli osoby mające świadomość skutków procesowych poświadczenia dokumentu za zgodność z oryginałem. Przyznanie takiej możliwości stronom prowadzić może do różnego rodzaju nadużyć - ostrzega radca prawny Anna Durbas z Kancelarii Prawnej Frączyk & Frączyk z Krakowa.

Samodzielne poświadczenie

Obecnie organ osoby prawnej (np. zarząd spółki) ma obowiązek wykazać swoje pełnomocnictwo do działania w jej imieniu dokumentem przy pierwszej czynności procesowej. Jeśli nie działa osobiście, może ustanowić pełnomocnika. Nienależyte umocowanie pełnomocnika oraz brak zdolności procesowej organu powoduje nieważność postępowania oraz może stanowić podstawę jego wznowienia. Tylko wierzytelny odpis z KRS wskazuje bezsprzecznie, kto może działać i udzielić pełnomocnictwa w imieniu osoby prawnej. Zgodnie z projektem dopuszczalne będzie dołączenie tego odpisu poświadczonego za zgodność z oryginałem przez samą stronę.

- Ostatnio dużo kontrowersji wzbudza dopuszczalność składania odpisów dokumentów legitymujących daną osobę do występowania jako organ osoby prawnej. Wprowadzenie wyraźnych regulacji w tej kwestii jest zatem zasadne - podkreśla Piotr Matczuk.

- Praktyka sądów jest niejednolita. Czasami wystarcza samo poświadczenie za zgodność z oryginałem przez pełnomocnika, a czasami sądy żądają oryginału lub poświadczenia urzędowego - mówi sędzia Marcin Łochowski z Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

Podkreśla on, że w prostych sprawach, np. o zapłatę rachunku, poświadczone odpisy zajmują często większość akt sprawy.

Poświadczony odpis oznacza, że nie może być to zwykła kopia na ksero.

Sędzia zażąda oryginału

Jeśli teraz strona powołuje się w piśmie na dokument, obowiązana jest na żądanie przeciwnika złożyć oryginał tego dokumentu w sądzie jeszcze przed rozprawą. Projekt przewiduje, że strona jako dowód będzie mogła złożyć odpis oryginału dokumentu poświadczony za zgodność przez nią samą.

- Sędzia zawsze będzie mógł jednak zażądać oryginału dokumentu, na przykład w sytuacji gdy strona przedstawi kopię umowy, a druga zażąda przedstawienia oryginału. Jeśli strona oryginału nie dostarczy, nie udowodni powoływanej okoliczności - twierdzi sędzia Marcin Łochowski.

- Zmianę tę oceniamy wyjątkowo pozytywnie. Samodzielne poświadczanie kopii rachunków czy kopii odpisów z KRS stanowić będzie bardzo duże ułatwienie dla spółki - mówi Przemysław Kałek.

Niektórzy prawnicy zwracają uwagę na możliwość pojawienia się w praktyce skutków ubocznych. Ich zdaniem nowe rozwiązania mogą przedłużyć postępowanie w sądzie oraz generować dodatkowe koszty.

- W sprawach gospodarczych możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdy wyrok wydany zostanie na podstawie dokumentów niemających odpowiedników w oryginałach. Jeśli sąd sam nie poweźmie wątpliwości co do prawdziwości złożonego przez jedną ze stron dokumentu, a przeciwnik nie zakwestionuje jego autentyczności, to nie będzie miał takiej możliwości przed wydaniem wyroku - mówi Anna Durbas.

- Uwierzytelnianie dokumentacji przez samą stronę może prowadzić do wykorzystywania takiego zabiegu w celu osiągnięcia korzystnego wyniku procesu. W mojej ocenie nowe przepisy powinny wyraźnie przewidywać konieczność przedłożenia oryginalnego dokumentu na żądanie strony przeciwnej - twierdzi Joanna Agacka-Indecka, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA).

Można uzupełnić opłaty

Zgodnie z obecnymi rozwiązaniami każde pismo procesowe przedsiębiorcy, które nie zostało należycie opłacone, podlega zwrotowi lub odrzuceniu bez możliwości uzupełnienia tej opłaty. Według projektu nieopłacony należycie pozew podlegał będzie wprawdzie zwrotowi, jednakże powód - przedsiębiorca, który występuje w sprawie bez profesjonalnego pełnomocnika, będzie mógł w ciągu tygodnia uiścić brakującą opłatę. W takim przypadku pozew wywoła skutek od daty pierwotnego wniesienia.

- Oczywiście popieramy tę propozycję, gdyż idzie w kierunku odwrotnym niż większość ostatnich zmian w kodeksie postępowania cywilnego, które stawiają na nadmierną formalizację procesu. W połączeniu z możliwością samodzielnego poświadczania odpisów pozwoli to na uproszczenie postępowania i obniżenie kosztów - twierdzi mecenas Ambrozik.

- Fakt, że dany podmiot profesjonalnie działa w obrocie prawnym, nie oznacza bowiem jeszcze, iż równocześnie wykazuje się doskonałą znajomością procedury cywilnej, a w zasadzie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - mówi mecenas Anna Durbas.

Jak podkreśla jednak sędzia Łochowski - nadal postępowanie w sprawach gospodarczych jest bardzo sformalizowane, a przedsiębiorca, który upora się z opłatami, ze względu na ten formalizm i tak może przegrać sprawę.

1zł wynosi opłata za każdą stronę kopii dokumentu z akt sprawy sądowej

Piotr trocha

piotr.trocha@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA