reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy student rozpoczynający działalność gospodarczą musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Czy student rozpoczynający działalność gospodarczą musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Mam 23 lata, jestem studentem IV roku studiów dziennych. Obecnie odbywam staż w dziale kadr jednej z firm. Od września 2007 r. zamierzam otworzyć własną działalność gospodarczą. Czy z tytułu bycia studentem muszę opłacać składki na ZUS, czy będę zwolniony ze składek do ukończenia 26 lat?


RADA

 


Student, który rozpocznie działalność, musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy. Składki za okres pierwszych 24 miesięcy osoba rozpoczynająca działalność może opłacać w niższej kwocie, tj. 30% minimalnego wynagrodzenia.


UZASADNIENIE


Ulga w opłacaniu składek dotyczy jedynie studentów, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia. Do ukończenia 26. roku życia nie podlegają oni z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu, składkom na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Studenci, którzy mają inny tytuł do ubezpieczeń (jak np. pozarolnicza działalność gospodarcza, umowa o pracę) są zobowiązani do opłacania składek na ogólnych zasadach. Dlatego z chwilą zarejestrowania działalności w ZUS i złożenia ZUS ZUA musi Pan co miesiąc opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy.


Jeżeli zatrudnia Pan pracowników, będzie Pan musiał opłacać za nich składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


W Pana przypadku można zastosować ulgę, która przysługuje osobom rozpoczynającym prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Daje ona możliwość, przez 24 miesiące kalendarzowe od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności, opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, która stanowi zadeklarowaną kwotę nie niższą niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, tj. w 2007 r. 280,80 zł. W ramach tej ulgi byłby Pan również zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy. W przypadku nienaliczania składek na Fundusz Pracy nie będzie Panu przysługiwało prawo do zasiłku dla bezrobotnych.


Jeśli skorzysta Pan z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne przez cały czas prowadzenia działalności, składkę na ubezpieczenie zdrowotne musi Pan opłacać od podstawy wymiaru naliczanej od 75% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego i w normalnej wysokości.


WAŻNE!

Ulga w opłacaniu składek dla przedsiębiorcy, który rozpoczyna działalność, nie dotyczy naliczania podstawy wymiaru składek i opłacania składki zdrowotnej.


Składka na ubezpieczenia dla osób prowadzących działalność nie może być obliczana od kwoty niższej niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.


l art. 6 ust. 1 pkt 4 i pkt 5, art. 6 ust. 4, art. 18 i art. 18 a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

l art. 104 ust. 1 pkt 3 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.),

l art. 9 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121).


Katarzyna Słocka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy

Doradztwo restrukturyzacyjne, biznesowe oraz upadłościowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama