Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

II półrocze będzie lepsze dla spółek informatycznych

Mariusz Gawrychowski
inforCMS
Wzrost gospodarczy i coraz większe inwestycje spowodowały, że w I półroczu rosły zamówienia w branży IT. Nie wszystkie giełdowe spółki potrafiły przełożyć to na dobre wyniki. W II półroczu ma być jednak lepiej.

Polskie firmy na gwałt inwestują, co przekłada się na coraz większe zapotrzebowania na rozwiązania informatyczne. Jeśli do tego dołożymy pierwsze jaskółki zapowiadające koniec marazmu na rynku zamówień publicznych, to branża informatyczna ma za sobą dobre półrocze. Rośnie sprzedaż, a z nią przychody. Inwestorzy oczekują, że w drugiej połowie roku przełoży się to na wzrost zysków.

- Oczekiwania w stosunku do II półrocza są spore. Wielu z nich mogło poczuć się rozczarowanych wynikami po I półroczu. Jednak potraktowali je raczej neutralnie, ze względu na znaczną sezonowość spółek z branży IT - mówi Milena Olszewska, analityk KBC Securities.

Podkreśla, że aby nie zawieść nadziei inwestorów, spółki muszą na koniec roku pochwalić się znaczącą poprawą wyników.

W ocenie analityka KBC Securities najlepsze wyniki za II kwartał pokazało Asseco Poland, a częściowo dzięki niemu Prokom Software.

- Kolejny kwartał z rzędu Asseco pokazało poprawę sprzedaży i jej struktury, jak również znaczny wzrost zysków i kontrolę kosztów operacyjnych - mówi Milena Olszewska.

Do wyobraźni inwestorów mógł przemówić także ponad 1000-procentowy wzrost zysków grupy Prokom. W dużej mierze nie był on jednak wypracowany przez spółki grupy, lecz wynikał z księgowania fuzji Asseco z Softbankiem.

Cieniem na dobrej sytuacji branży kładą się kłopoty Sygnity. Choć spółka, która powstała w tym roku w wyniku fuzji ComputerLandu z Emaksem prawie dwukrotnie zwiększyła przychody (do 624 mln zł), to jej problemem jest rentowność i rosnąca strata. Piotr Kardach, który w lipcu został prezesem spółki, zapowiada restrukturyzację. Jej plan mamy poznać w przyszłym miesięcu, a pierwsze wyniki mają pojawić się pod koniec roku.

Czego można spodziewać się po branży IT w drugiej połowie roku? Tradycyjnie rosnących przychodów.

- Wraz ze zbliżaniem się końca roku tradycyjnie będą rosły obroty spółek informatycznych. Jest to spowodowane tym, że ich klienci będą realizowali swoje tegoroczne budżety na informatyzację - mówi Piotr Janik z DI BRE Banku. Zwraca także uwagę na to, że firmy chcą skoncentrować się na sprzedaży własnego oprogramowania, co przełoży się na wzrost ich rentowności. Z tą zaś w pierwszej połowie roku nie było najlepiej głównie ze względu na zamówienia na komputery ze szkół ze strony resortu edukacji.

- Można spodziewać się poprawy zysków, lecz nie będzie ona znaczna. Spółki będą rosły organicznie. Gwałtowny wzrost przychodów i zysków może spowodować start zamówień publicznych. Na to się jednak nie zapowiada ze względu na możliwość przedterminowych wyborów - mówi Piotr Janik.

Mimo to polski rynek informatyczny ma przed sobą dobre perspektywy. Według firmy PMR ponad 90 proc. menedżerów spółek IT prognozuje kilkunastoprocentowy wzrost rynku. Podobnie ma być w przyszłym roku. Jego wartość w 2006 roku osiągnęła prawie 20 mld zł.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Branża informatyczna w Polsce

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Paweł Czajkowski, prezes zarządu HP Polska, największej firmy informatycznej na polskim rynku

PAWEŁ CZAJKOWSKI

prezes zarządu HP Polska, największej firmy informatycznej na polskim rynku

Ostatnie lata to niewątpliwie dobry czas dla IT. I mimo to, że w Polsce wydaje się dwukrotnie mniej na informatykę niż w krajach UE, to jednak wzrost jest bardzo duży, zarówno na rynku konsumenckim, jak i przedsiębiorstw. Powodów jest wiele, między innymi dobry stan gospodarki, co zawsze przekłada się bezpośrednio na inwestycje w informatykę. Wzrost widać zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i małych i średnich firm, które zaczynają implementować rozwiązania typowe dla dużych przedsiębiorstw. Warto też wspomnieć powstanie Planu informatyzacji państwa, który przewiduje szereg inicjatyw i projektów mających na celu usprawnienie funkcjonowania samego państwa, ale przede wszystkim stworzenie społeczeństwa informacyjnego, czyli ułatwienie obywatelom korzystania z administracji. Jesteśmy więc dobrej myśli i sądzę, że dobre wyniki w branży IT utrzymają się dłużej.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes + PGP 2/2022 - 103 błędy w sp. z o.o. – jak ich uniknąć
Komplet: Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes + PGP 2/2022 - 103 błędy w sp. z o.o. – jak ich uniknąć
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny drewna w Polsce w 2022 roku. Tanio już było
  Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie - powiedział 26 maja 2022 r. w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Zapowiedział też, że firmy, które kupują drewno po niższych cenach w kraju i sprzedają je drożej za granicą, stracą preferencje.
  GUS: Eksport i import w górę
  GUS zaprezentował dane o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń - marzec 2022.
  Z życia dewelopera. Uwaga! Wejście w życie nowej ustawy deweloperskiej
  Wygląda na to, że nie dojdzie do uchwalenia ustawy o zmianie terminu wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej.
  Nowy Peugeot 308. Test wersji PureTech 130 Allure Pack
  Nowy Peugeot 308. Test kolejnej odsłony nowego kompaktu z Francji. Po hybrydzie dostaliśmy model napędzany 130-konnym benzyniakiem.
  Gaz-System: na początku czerwca ruszy próbny przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja
  Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował w czwartek Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, ale nie gotówkowy
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, bo często inaczej nie da się kupić własnego auta. Trzeba jednak też wiedzieć jaki wziąć kredyt na samochód.
  Jak sprawdzić zużycie opon? Stan opon sprawdzi się sam. Zdalnie!
  Jak sprawdzić zużycie opon? Powstał właśnie system, który zdalnie wykrywa stan zużycia opony zamontowanej w samochodzie osobowym.
  Czy możemy się obawiać braku węgla w sezonie jesienno-zimowym?
  Rząd czyni starania, by nie doszło do sytuacji deficytu węgla w sezonie jesienno-zimowym; w 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego - mówił w Sejmie wiceszef MAP Piotr Pyzik. Dodał, że trwają rozmowy ws. zwiększenia importu węgla np. z USA
  Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Skorzystają nieliczni
  27 maja 2022 r. startuje rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego", dzięki któremu klienci otrzymają wsparcie na pokrycie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego (mieszkaniowego). Jednak eksperci Credipass i Metrohouse nie mają złudzeń. Spadająca zdolność kredytowa Polaków, rosnące stopy procentowe oraz limity na m2 nieruchomości znacznie ograniczają możliwości skorzystania z programu. Kto może wziąć kredyt mieszkaniowy z dopłatą do wkładu własnego?
  Co płacić w pierwszej kolejności, gdy pieniędzy w firmie jest za mało?
  Zarządzanie kryzysowe przedsiębiorstwem nie raz łączy się z problemem potocznie zwanym „krótką kołdrą”. Jest to sytuacja, w której przedsiębiorca bądź menedżer nie jest w stanie opłacić w terminie (bądź chwilowo w ogóle) wszystkich zobowiązań firmy. Problem taki występuje najczęściej na przedpolu upadłości bądź sądowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa, ale może być również zażegnany bez użycia narzędzi prawa upadłościowego lub restrukturyzacyjnego (choć mocno zaleca się rozważenie takich kroków!).
  Program mieszkanie bez wkładu własnego. Jakie warunki
  W czwartek rusza program Mieszkanie bez wkładu własnego, który umożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją BGK zastępującą wkład własny. Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju program będzie modyfikowany. Zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r.
  VW ID.Buzz. Cena startuje od 248 091 zł. Czy to drogo?
  VW ID.Buzz. Cena w Polsce startuje od 248 091 zł. Za dokładnie tą sumę pierwsi klienci znad Wisły mogą złożyć zamówienie na 5-miejscowego e-busa.
  Michel: mamy nadzieję uzgodnić sankcje na ropę z Rosji przed szczytem UE
  Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel
  Co dalej z rynkiem mieszkań?
  Z jakimi największymi wyzwaniami będą musieli mierzyć się deweloperzy w 2022 roku? Co będzie sprzyjało rozwojowi rynku mieszkaniowego?
  Nieruchomości premium odporne na wahania rynku
  Polacy zaczęli masowo lokować kapitał w domach, mieszkaniach i działkach. Hossa nie ominęła również sektora nieruchomości luksusowych, który potrafi kumulować pieniądze inwestorów jak żaden inny.
  Zaległości firm usługowych rosną [BADANIE]
  Zaległości branży usługowej wobec banków i dostawców wzrosły w I kwartale o niemal 1,9 mld zł. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.
  Nieoficjalnie: Węgry, Czechy i Słowacja blokują embargo na rosyjską ropę
  Podejście Węgier, Czech i Słowacji wyhamowało prace w UE nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji na Rosję, czyli embarga na rosyjską ropę. Do tego nie widać zabiegów po stronie Niemiec i Francji, żeby jak najszybciej przyjąć ten pakiet. To osłabia unijną jedność i solidarność - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli
  Zadłużenie firm deweloperskich
  Zadłużenie firm deweloperskich - liczba firm deweloperskich wpisanych na koniec marca br. do Krajowego Rejestru Długów spadła o 0,6% rdr. Równocześnie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników wykonujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.
  Von der Leyen w Davos: Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje
  Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? Sprawdźmy.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? To pytanie, które często pojawia się z ust osób, zaczynających dopiero przygodę z kamperingiem. A więc?
  Wzrośnie płaca minimalna, a za nią preferencyjny ZUS dla przedsiębiorców
  W 2023 roku czeka nas dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: pierwszy raz w styczniu do wartości 3350 zł brutto, drugi raz w lipcu do 3500 zł brutto. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 3010 zł, a więc docelowy wzrost wyniesie ponad 16%.
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Odpowiedzi jest wiele...
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Ciężko udzielić jednej odpowiedzi. Bo wszystko zależy od tego, o drodze jakiej kategorii mówimy.
  Stacje ładowania w Łodzi. 100 nowych punktów dla elektryków
  Stacje ładowania w Łodzi, czyli właśnie rozpoczyna się nowa inwestycja. W jej ramach powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
  Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"
  Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki"
  Premier o sankcjach na Rosję: mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni osiągniemy porozumienie
  Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni dojdziemy do porozumienia, choć bardzo ważną wartością jest też zachowanie jedności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o postępy w dyskusji między państwami UE nad wprowadzeniem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji