Wspólne prawo ochronne

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ochrona udzielona oznaczonej kategorii oznaczeń przez przepisy ustawy Prawo własności przemysłowej zapewnia nie tylko wyłączność używania ich przez uprawnionego, lecz także daje pewne gwarancje, iż znaki korzystające z ochrony nie będą wywoływały konfuzji w obrocie, co do pochodzenia towarów nimi opatrzonych, od określonego przedsiębiorcy.
REKLAMA
Niekiedy używaniem jednego znaku jest zainteresowanych kilku przedsiębiorców. Dla takich sytuacji przewidziana została instytucja wspólnego znaku towarowego. Już w podstawowej dla prawa własności przemysłowej Konwencji paryskiej z 1883 r. o ochronie własności przemysłowej została ona przewidziana (art. 7 bis), a następnie przejmowana przez ustawodawstwa krajowe. I tak w polskim systemie prawnym nieobowiązująca już ustawa o znakach towarowych do instytucji tej nawiązywała w art. 32 i następnych. Aktualnie obowiązujące przepisy regulują problematykę związaną z równoległym korzystaniem z danego oznaczenia przez kilka podmiotów, przy czym wyróżnić należy dwie sytuacje faktyczne i prawne. Dalsze uwagi należy rozpocząć od art. 122 ust. 1, zgodnie z którym przepis art. 120 ust. 1 nie wyklucza uznania za znak towarowy oznaczenia przeznaczonego do równoczesnego używania przez kilku przedsiębiorców, którzy zgłosili go wspólnie, jeżeli używanie takie nie jest sprzeczne z interesem publicznym i nie ma na celu wprowadzenia odbiorców w błąd co do charakteru, przeznaczenia, jakości, właściwości lub pochodzenia towarów (wspólne prawo ochronne). Zasady używania znaku towarowego na podstawie wspólnego prawa ochronnego określa regulamin znaku przyjęty przez przedsiębiorców, o których mowa w ust. 1.
REKLAMA
Tak więc przy spełnieniu wskazanych powyżej warunków możliwe jest zarejestrowanie znaku towarowego na rzecz kilku przedsiębiorców. Warunki te są następujące: po pierwsze, wspólne używanie znaku nie pozostaje w sprzeczności z interesem publicznym oraz - po drugie, nie może mieć na celu wprowadzania w błąd odbiorców, w zakresie przykładowo w tym przepisie wskazanym.
Dla uniknięcia ewentualnych kolizji co do sposobu i zakresu używania oraz innych kwestii z tym związanych, przepisy zobowiązują przedsiębiorców do opracowania regulaminu. Jest on niezbędnym elementem procedury zgłoszeniowej (art.138 ust. 3 p.w.p.). Ustęp 4 art. 138 ustawy wskazuje, jaką w każdym razie treść musi on zawierać. Wskazanie to należy traktować jako obligatoryjną część regulaminu. Należy tu: sposób używania znaku, wspólne właściwości towarów, dla których oznaczenie jest przeznaczone, zasady kontroli ich właściwości oraz skutki naruszenia postanowień regulaminu.
Charakterystyczne jest przy tym, iż w powyższy sposób ustawodawca połączył możliwość uzyskania ochrony dla wspólnego znaku z właściwościami towarów, które są dla nich wspólne. De facto są to zatem towary jednorodzajowe, i to kontrolowane pod względem właściwości. A jeśli tak, to obojętne jest dla nabywcy, który z uprawnionych je produkuje. Wprawdzie zachwiana jest tu podstawowa dla znaków funkcja wskazania pochodzenia, jednak dzieje się tak za zgodą i wolą przedsiębiorców, przy zagwarantowaniu ochrony interesu publicznego.
Odrębną od pierwszej kategorią normatywną jest instytucja wspólnego znaku towarowego i wspólnego znaku gwarancyjnego. O pierwszej mowa jest w art. 136 ust. 1 ustawy. Zgodnie z nim organizacja posiadająca osobowość prawną, powołana do reprezentowania interesów przedsiębiorców, może uzyskać prawo ochronne na znak towarowy przeznaczony do używania w obrocie przez tę organizację i przez zrzeszone w niej podmioty (wspólny znak towarowy).
EWA NOWIŃSKA
profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokat
REKLAMA
REKLAMA