| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy z działalności gospodarczej należy opłacać składki w okresie urlopu wychowawczego

Czy z działalności gospodarczej należy opłacać składki w okresie urlopu wychowawczego

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Z tytułu działalności odprowadzam tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Czy będąc na urlopie wychowawczym będę musiała również płacić składki na ubezpieczenia społeczne i na Fundusz Pracy?


RADA

 


W trakcie urlopu wychowawczego będzie Pani miała obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.


UZASADNIENIE


Pracownicy, którzy przebywają na urlopie wychowawczym, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu z tego tytułu tylko wówczas, gdy nie mają innego tytułu do ubezpieczeń lub nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty. W takim przypadku składki nalicza płatnik składek, ale są one finansowane z budżetu państwa. Jeżeli jako pracownik będzie Pani przebywała na urlopie wychowawczym z tytułu umowy o pracę, ale jednocześnie będzie Pani prowadziła pozarolniczą działalność, to w tym okresie tytułem do ubezpieczeń będzie wyłącznie działalność. Pracodawca nie będzie naliczał składek za Panią w tym okresie .


WAŻNE!

Prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę, która przebywa na urlopie wychowawczym, powoduje ustanie ubezpieczenia w związku z urlopem.


Płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne osób przebywających na urlopie wychowawczym jest pracodawca, który tego urlopu udzielił. Powinna Pani z chwilą rozpoczęcia urlopu powiadomić go o tym, że ma Pani inny tytuł do ubezpieczeń. Pracodawca wykaże w dokumentach rozliczeniowych składanych do ZUS przerwę w opłacaniu składek i jej powód.


Raporty ZUS RSA składane za Panią w okresie urlopu wychowawczego będą zawierały kod pracowniczy 01 10 00 i przerwę w opłacaniu składek z tytułu umowy o pracę spowodowaną udzieleniem urlopu wychowawczego (kod 121) oraz kod 12 11 i kod świadczenia przerwy 350.


W pierwszym miesiącu opłacania składek w pełnej wysokości z tytułu działalności powinna Pani złożyć do ZUS deklarację rozliczeniową ZUS DRA z uwzględnionymi składkami na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy. Jeżeli prowadzi Pani jednoosobową działalność, to nie musi Pani składać deklaracji ZUS DRA, wystarczy opłacać składki. Natomiast jeżeli zatrudnia Pani pracowników, to w kolejnych miesiącach należy składać w ZUS dokumenty rozliczeniowe.


l art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

l art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy z 27 sierpnia 2007 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).


Katarzyna Słocka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK