reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Do czego służy system INTRASTAT

Do czego służy system INTRASTAT

System INTRASTAT to system statystyki obrotów handlowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W Polsce funkcjonuje od 1 maja 2004 r. Jest narzędziem do przekazywania przez przedsiębiorców w kraju członkowskim Unii Europejskiej informacji o dokonanych przywozach albo wywozach towarów do innych krajów należących do Wspólnoty.


Ponadto system INTRASTAT służy do gromadzenia tych danych przez upoważnione do tego organy państwowe, ich kontroli, przetwarzania oraz udostępniania innym uprawnionym podmiotom. Zebrane w ten sposób informacje są następnie porównywane z informacjami zadeklarowanymi przez te same osoby w podatkowych deklaracjach VAT. W Polsce za gromadzenie, przetwarzanie, kontrolowanie i przekazywanie danych odpowiedzialna jest Polska Administracja Celna. Głównym partnerem Polskiej Administracji Celnej w zakresie metodologii systemu INTRASTAT i odbiorcą danych jest Główny Urząd Statystyczny.

 


Generalnie w Unii Europejskiej funkcjonują dwa systemy gromadzące informacje na temat międzynarodowego handlu towarami. Są to:

l system statystyki handlu zagranicznego - EXTRASTAT - oparty na informacjach zbieranych na podstawie dokumentu SAD (Single Administrative Document), obejmującego swym zakresem obrót towarowy realizowany przez państwa członkowskie UE z tzw. krajami trzecimi, tj. niebędącymi państwami członkowskimi UE;

l system INTRASTAT, tj. system statystyki handlu towarami pomiędzy państwami członkowskimi UE. Dane do tego systemu są przekazywane bezpośrednio przez zobowiązanych przedsiębiorców w formie deklaracji.


Dane, które zostały zgromadzone przez system INTRASTAT, mają charakter poufny i mogą być wykorzystywane jedynie z poszanowaniem zasad dotyczących ochrony informacji. Podmiotami korzystającymi z analiz prowadzonych w ramach systemu są:

l organy administracji państwowej, a w szczególności ministerstwa nadzorujące handel, finanse, gospodarkę oraz rolnictwo, jak również banki centralne - otrzymują one pomoc przy opracowywaniu ogólnych strategii rozwoju handlu i przy kreowaniu inicjatyw w zakresie tworzenia nowych obszarów handlowych;

l instytucje unijne i organizacje międzynarodowe;

l podmioty gospodarcze;

l instytucje naukowe, ekonomiści, media.


Przedstawicielami osoby zobowiązanej do dokonywania zgłoszeń INTRASTAT mogą być:

l pracownik osoby zobowiązanej lub jej prokurent;

l agent celny lub osoba, w imieniu której czynności przed organem celnym dokonuje upoważniony pracownik wpisany na listę agentów celnych;

l adwokat;

l radca prawny;

l doradca podatkowy.


Zgłoszeniu do systemu INTRASTAT podlega fizyczny przepływ towarów wspólnotowych z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego (np. towary wspólnotowe, które są wysyłane z Niemiec bezpośrednio do Polski, muszą być zgłoszone do systemu INTRASTAT w obu tych krajach).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama