REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odmowa spełnienia gwarancji

Sprzedawca lub wytwórca rzeczy (gwarant) może udzielić kupującemu gwarancji co do jakości sprzedanej rzeczy poprzez zobowiązanie się do pewnych świadczeń, na wypadek gdyby w określonym terminie ujawniły się wady fizyczne rzeczy sprzedanej.

Co można potrącić pracownikowi z pensji

Ostatnio dowiedziałam się, że pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracowników. Bardzo mnie to zainteresowało, dlatego chciałabym wiedzieć coś więcej na ten temat. W jakich przypadkach można dokonać potrącenia z pensji oraz w jakiej wysokości?

Inwestycje zagraniczne mogą sięgnąć rekordowego poziomu

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku zagraniczni przedsiębiorcy bezpośrednio zainwestowali w Polsce ponad 9,7 mld euro. To prawie o 2 mld euro więcej niż w tym samym okresie 2006 roku. Szacuje się, że w przyszłym roku wartość inwestycji zagranicznych może sięgnąć nawet 15,5 mld euro.

Zmiana zasad wypłacania dotacji będzie drogo kosztować przedsiębiorców

Nawet kilkaset tysięcy złotych mogą utracić przedsiębiorcy, którzy dostali unijne dotacje na tworzenie nowych miejsc pracy. Wszystko z powodu niekorzystnej zmiany zasad ich wypłacania, którą wprowadził resort gospodarki.

REKLAMA

Można podwyższyć składkę i otrzymać większy zasiłek

ZUS nie może kwestionować wysokości składki chorobowej zadeklarowanej przez kobietę w ciąży, która prowadzi własną firmę, jeśli nie przekracza określonej ustawowo kwoty.

Trzeba uwzględnić podatek odroczony

Spółki, których sprawozdania za 2007 rok będą badane po raz pierwszy, muszą uwzględnić podatek odroczony - wyliczony za bieżący i poprzedni okres sprawozdawczy.

Czas na INTRASTAT

Do 10 grudnia podatnicy powinni przekazać zgłoszenia INTRASTAT. Jest to system statystyki obrotów handlowych między państwami UE.

Informacje o naborze będą jawne

ZMIANA PRAWA - Rady nadzorcze spółek z udziałem Skarbu Państwa mają być odpolitycznione. Ma to zapewnić publiczna procedura naboru kandydatów na takie stanowiska.

REKLAMA

Po spłaceniu rat można żądać zwrotu weksli

Leasingodawca powinien oddać weksle stanowiące zabezpieczenie wykonania umowy. Aby uniknąć niepotrzebnych sporów, warto już w umowie ustalić, kiedy i w jaki sposób ma to nastąpić.

O co można pytać kandydata do pracy

Prawo pracy określa nie tylko wzajemne prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika, ale częściowo reguluje również etap procesu rekrutacyjnego. Przede wszystkim daje pracodawcy prawo żądania od osoby ubiegającej się o pracę określonych informacji. Ich zakres jest jednak ograniczony. O co może pytać pracodawca kandydata do pracy?

Co służy, a co przeszkadza rozwojowi MSP

Małe i średnie przedsiębiorstwa koncentrują się na realizacji krótkookresowych celów. Nie wynika to ze strategii działania, ale z barier, które ograniczają ich rozwój.

Konflikt przy prowadzeniu spraw spółki jawnej

Jakie są zasady podejmowania przez wspólników decyzji dotyczących prowadzenia spraw spółki jawnej? Jakie mogą być konsekwencje konfliktów w tym zakresie? Czy dopuszczalne jest modyfikowanie wskazanych wyżej zasad postanowieniami umowy spółki?

Jak długo przechowywać dokumenty podatkowe

Rozliczenie podatku nie kończy się z dniem złożenia deklaracji, ale w momencie przedawniania się zobowiązania podatkowego. Do tego czasu należy przechowywać wszystkie dokumenty podatkowe związane z daną deklaracją.

Na innowacje wydajemy za mało

Firmy przywiązują większą wagę do innowacyjności, ale nakłady na nią to wciąż niecałe 0,6 proc. PKB. Tylko Bułgaria, Cypr, Rumunia i Słowacja wydają w UE mniej niż Polska na badania i rozwój. Na razie tylko 10 proc. przedsiębiorstw uważa, że innowacyjność decyduje o ich pozycji na rynku.

Kłopoty firm ze znalezieniem pracowników

Od czasu przystąpienia do UE polskie firmy stworzyły prawie 1,8 mln nowych miejsc pracy. W Polsce pracuje obecnie ponad 15,4 mln osób i jest to najlepszy wynik od 1989 roku. Problemem przestało być bezrobocie, a staje się brak osób chętnych do pracy.  

Będzie refundacja za zagraniczne certyfikaty

Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dotację na pokrycie kosztów certyfikatu wymaganego dla towarów na rynkach zagranicznych. Pomoc może objąć nawet 50 proc. kosztów, do sumy 50 tys. złotych.

Cudzoziemcy będą mogli pracować pół roku bez zezwolenia

Polskie firmy będą mogły zatrudniać na sześć miesięcy Ukraińców, Rosjan i Białorusinów bez pozwolenia na pracę.

VAT: rozporządzenie przedłuży obowiązywanie niższych stawek

Resort finansów kończy pracę nad projektami rozporządzeń dotyczącymi przedłużenia stosowania preferencyjnych stawek VAT od 1 stycznia 2008 r. W przyszłym tygodniu rozporządzenia trafią do uzgodnień międzyresortowych.

Spory będą rozstrzygać profesjonalni arbitrzy

Odwołania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego będą już rozpatrywać zawodowi arbitrzy. Wczoraj wicepremier Waldemar Pawlak przyjął ślubowanie członków Krajowej Izby Odwoławczej.

Usługi bankowe pod specjalnym nadzorem

Rada Ministrów przyjęła wczoraj strategię ochrony konsumenckiej na lata 2007 - 2009, która przewiduje rozwój internetowego i pozasądowego systemu rozstrzygania sporów konsumenckich.

Firmy w sieci: chętnych dużo, ale projektów mało

Duzi branżowi gracze i fundusze inwestycyjne coraz intensywniej będą szukać okazji do przejęć na rynku internetowym. Łatwo nie będzie, bo choć nie brakuje pieniędzy, trudno o ciekawe projekty.

PFRON zwróci koszty wyposażenia stanowisk pracy

Od 7 listopada 2007 r. pracodawcy mogą składać wnioski o refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracy osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak stosować mediację w sporze z klientem

Mediacja pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a nawet dochodzenie swoich praw w sądzie. Szkoda, że ciągle dość rzadko bywa stosowana.

Jaką dokumentację pracodawcy powinni przygotować do rozliczenia rocznego

Pracodawcy przygotowujący się do rozliczenia rocznego powinni już dziś zgromadzić dokumentację dotyczącą firmy i zatrudnianych pracowników. Do końca lutego 2008 r. trzeba sporządzić informacje PIT-11 dla pracowników. Uchybienie obowiązkom i terminom może skutkować nałożeniem na płatnika kary.

Działalność gospodarcza i system podatkowy w Irlandii

Zachętą do podejmowania pracy w Irlandii, w tym także prowadzenia działalności gospodarczej, mogą być niskie podatki w tym kraju. Stawka CIT wynosi 12,5 proc. Natomiast PIT płacony jest według stawek 20 lub 41proc., choć przy wysokich progach podatkowych.

Nie będzie kas fiskalnych dla nowych grup podatników

Z końcem 2007 roku mają wygasnąć niektóre zwolnienia dla stosowania kas rejestrujacych. Resort finansów opracował już kolejny projekt rozporządzenia przyznającego na kolejne pół roku te same ulgi. Do 30 czerwca 2008 r. m.in. prawnicy i lekarze nie będą objęci obowiązkiem instalowania nowych urządzeń.

Cudzoziemcy wolą pracę w szarej strefie

Mimo wprowadzania uproszczeń w procedurze zatrudniania obcokrajowców, system biurokratyczny skutecznie odstrasza potencjalnych pracodawców od ich legalnego zatrudniania.

Ekwiwalent zwolniony z podatku

Nie trzeba płacić podatku od ekwiwalentu wypłaconego przez pracodawcę pracownikowi, który używał w pracy własnej odzieży i obuwia roboczego.

Zeznania roczne będą przesyłane elektronicznie

Od nowego roku wszyscy podatnicy będą mogli przesyłać 39 rodzajów deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia także zeznania podatkowe.

Za torebkę foliową trzeba będzie zapłacić

Władze niektórych miast chcą ograniczać wykorzystanie foliowych toreb w działalności handlowej. Jednak zdaniem wojewodów narusza to swobodę działalności gospodarczej.

Wystarczą jeszcze trzy podwyżki stóp

RPP powinna zakończyć cykl zacieśniania polityki pieniężnej do połowy 2008 roku. Konieczne są jeszcze trzy podwyżki stóp po 25 pkt bazowych.

Zapobieganie skutkom niewypłacalności kontrahenta

Większość przedsiębiorców spotkała się kiedyś z niesolidnymi kontrahentami. Ryzyko niekorzystnych skutków takiej współpracy można zminimalizować, stosując ubezpieczenia finansowe.

Informacja o warunkach pracy musi być aktualizowana

Oprócz sporządzenia umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika na piśmie o jego uprawnieniach. Dokument ten powinien być aktualizowany, gdy informacje w nim zawarte ulegną zmianie.

Wsparcie dla firm z funduszy unijnych

 Czy można dostać dotację na wymianę urządzeń lub maszyn w zakładzie produkcyjnym?

Aport a wartość początkowa środków trwałych

Od 1 stycznia 2007 r. zasadniczej zmianie uległy zasady ustalania wartości środków trwałych wnoszonych do spółki jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Kary za bezprawne zwolnienia

Pracodawcy mogą zapłacić nawet kilkusettysięczne odszkodowania za bezprawne zwolnienie podwładnych. Trybunał Konstytucyjny uznał, że na podstawie kodeksu cywilnego pracownicy mają prawo żądać od byłych szefów rekompensaty np. za utratę prawa do odprawy, wcześniejszej emerytury czy nagród jubileuszowych.  

Renciści z firmą muszą ponowne zgłosić się do ubezpieczenia

W przyszłym roku niepełnosprawni prowadzący działalność gospodarczą będą opłacać pełne składki na ubezpieczenie społeczne. Do 8 stycznia muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie zgłosić do ZUS.

Niezrealizowane transakcje nie stanowią kosztów

Umowy, które nie doszły do skutku, nie są rozliczane podatkowo.

Nie wszystkie towary muszą mieć wywieszkę z ceną

Sprzedawcy wyrobów odzieżowych oraz książek i czasopism nie będą musieli zamieszczać wywieszek o ich nazwach i cenach.

Inflacja w grudniu wzrośnie powyżej 3,5 proc.

Ceny w listopadzie były o 3,5 proc. wyższe niż przed rokiem - szacuje Ministerstwo Finansów. Ekonomiści dodają, że to nie koniec wzrostu cen i że inflacja w grudniu dojdzie do 3,7-3,8 proc.

Limitowane zwolnienie dla paczek

Paczki sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, o wartości nieprzekraczającej 380 zł, są zwolnione z PIT.

Kiedy wydatki na obsługę prawną są kosztem

Nasza spółka zawarła umowę z kancelarią radcy prawnego na obsługę prawną. Czy tego typu wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu? W którym momencie stanowią koszt uzyskania przychodu?

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw

 Czy firma rozpoczynająca działalność ma realne szanse na otrzymanie kredytu na rozkręcenie biznesu? W jakich wypadkach jest to możliwe?

Praktyczny podpis elektroniczny

Bezpieczny podpis elektroniczny gwarantuje nienaruszalność przesyłanych danych. Dokumenty nim opatrzone wywołują takie same skutki prawne, jak własnoręcznie podpisane dokumenty.

Porozumienie stron

Zawarcie porozumienia jest jednym z najkorzystniejszych sposobów rozwiązania każdego problemu. Na mocy porozumienia stron można nie tylko zmienić warunki umowy, ale również rozwiązać stosunek pracy.

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Firmy skarżą się na obowiązek przedstawienia dowodów

Nawet Trybunał Konstytucyjny miał wątpliwości i nie rozstrzygnął, czy zobowiązanie przedsiębiorcy do podania w pozwie wszystkich twierdzeń i dowodów na ich poparcie nie narusza konstytucji. Teraz wykładni przepisu ma udzielić Sąd Najwyższy.

W grudniu wyższe składki dla prowadzących firmy

W tym miesiącu przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. Na obniżkę mogą liczyć dopiero od stycznia przyszłego roku.

Nie wiadomo, jak liczyć ryczałt

Nowe ryczałty samochodowe obowiązują od 14 listopada. Nie wiadomo, jakie stawki limitów stosować - stare czy nowe, a może obie. Eksperci są podzieleni: jedni są za stosowaniem obydwu, inni za nowymi.

Firmy mogą już zlecać pracę przez internet

Dzięki powstającym tzw. platformom aukcyjnym pracodawcy mają możliwość zlecania drobnych usług przez internet. To dobre rozwiązanie w sytuacji coraz dotkliwszych braków kadrowych.

REKLAMA