REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kasy fiskalne nowej generacji zastąpią paragony

Podatnicy, którzy nie będą chcieli przechowywać papierowych paragonów fiskalnych, będą musieli kupić kasę z elektronicznym zapisem kopii. To definitywny koniec ośmiobitowych urządzeń.

Rząd nie zlikwiduje urlopu na żądanie

Rząd nie zlikwiduje urlopu na żądanie, ale chce, aby pracownicy jednorazowo mogli skorzystać tylko z jednego dnia tego urlopu. Zmiany w urlopach na żądanie zapowiadają także posłowie, a PO przygotowało już projekt nowelizacji kodeksu pracy. Związki zawodowe nie zgadzają się na zmiany w sposobie udzielania urlopu na żądanie.  

Trzeba kontrolować wyroby, a nie producentów

Materiały budowlane często nie spełniają parametrów technicznych. Na rynku budowlanym stosuje się niezgodne z prawem i sztuką inżynierską sposoby obniżenia kosztów. Dlatego potrzebna jest zmiana ustawy o wyrobach budowlanych.

Czy rozliczać podatek od przekazanego samochodu

Przekazanie samochodu ciężarowego, od którego wcześniej odliczono podatek i który nie został sprzedany do czasu likwidacji działalności, jest opodatkowane VAT. Bezpłatne przekazanie traktuje się jak opodatkowaną dostawę towarów.

REKLAMA

Dotacje dla firm są w regionach

Małe firmy, które potrzebują dotacji z funduszy unijnych na założenie bądź rozwój działalności, powinny poszukać ich w regionalnych programach operacyjnych.

Zaliczenie okresu prowadzenia działalności gospodarczej do stażu pracy zależy od pracodawcy

W praktyce wiele wątpliwości budzi możliwość zaliczania okresów prowadzenia działalności gospodarczej do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej. Decydujące znaczenie w tym zakresie mają przepisy płacowe obowiązujące u danego pracodawcy.

Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?

Przedsiębiorca potrzebujący pracownika może skorzystać z umów cywilnych: zlecenia lub o dzieło. Często przedsiębiorcy nie wiedzą są między nimi różnice i która jest bardziej dla nich korzystna.

Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?

Przedsiębiorca potrzebujący pracownika może skorzystać z umów cywilnych: zlecenia lub o dzieło. Często przedsiębiorcy nie wiedzą są między nimi różnice i która jest bardziej dla nich korzystna.

REKLAMA

Rząd nie zniesie zakazu pracy w święta

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie opracuje listy placówek, których pracownicy mogliby handlować w święta. Zakaz nadal nie będzie obowiązywał pracowników stacji paliw, choć pracują w handlu. Obecne przepisy można ominąć, bo wystarczy zarejestrować działalność jako usługową, a nie handlową.

Wyższa akcyza ceną za niższy PIT

Od 1 stycznia 2009 r. wzrośnie akcyza na papierosy i autogaz LPG. Dodatkowo opodatkowany zostanie gaz ziemny do napędu pojazdów CNG. Od 2013 i 2014 roku czeka nas objęcie akcyzą węgla, koksu i gazu ziemnego wykorzystywanego m.in. w kuchenkach i do ogrzewania.

W lipcu znikną winiety

Firmy transportowe nie będą już wykupywać winiet na przejazd pojazdów po drogach krajowych. Będą płacić za każdy kilometr przebyty przez ich pojazdy.

NBP: Gospodarka spowalnia w II kwartale

Z badań koniunktury przeprowadzonej przez NBP wynika, że II kwartał przyniesie spowolnienie gospodarki. Przedsiębiorcy obawiają się wpływu mocnego złotego i wysokich cen surowców.

PARP wybrała agencje, które rozdzielą fundusze

W 12 województwach zakończył się już konkurs na regionalne instytucje finansujące. Wygrały agencje, które już dzieliły fundusze unijne w poprzednich latach.

Zgoda inwestora nie wymaga formy pisemnej

Na zawarcie umowy wykonawcy z podwykonawcą przy robotach budowlanych inwestor może wyrazić zgodę przez każde zachowanie, które ujawnia ją w sposób dostateczny.

Kiedy pracodawca może wręczyć wypowiedzenie zmieniające

W czasie trwania stosunku pracy pracodawca może chcieć zmienić na gorsze warunki, na jakich zatrudnia pracownika. Pracownik może się na to zgodzić albo nie. W tym drugim przypadku jest to równoznaczne z decyzją o odejściu z firmy.

Jak opodatkować nieruchomości prowadzących działalność gospodarczą

Kto jest zobowiązany do płacenia podatku od nieruchomości oraz co stanowi podstawę opodatkowania w przypadku działalności gospodarczej?

Jak zawiadamiać wspólników spółki o zgromadzeniach

O zgromadzeniach wspólników spółki z o.o. można zawiadamiać pocztą elektroniczną. Adresat musi się jednak na to zgodzić i podać adres.

Firmy płacą coraz wyższe grzywny i mandaty za łamanie praw pracowników

O ponad 36 proc. wzrosły w 2007 roku grzywny nakładane przez sądy na firmy łamiące prawa pracownika.

Uczciwy podatnik nie może ponosić skutków oszustwa

Klient firmanta może mieć kłopoty, nawet gdy nie wiedział o oszustwie. Fiskus pozbawia nieświadomych podatników prawa do odliczenia VAT. Podatnik nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji oszustwa.

Cudzoziemiec w siedem dni dostanie zezwolenie na pracę

Pracodawcy nie będą musieli uzyskać od wojewody przyrzeczenia zatrudnienia cudzoziemca spoza UE. Tak zwany test rynku pracy będzie utrzymany jedynie w zawodach obleganych przez Polaków. Cudzoziemiec będzie zarabiał tyle samo co Polak na tym samym stanowisku.

Co dziesiąty zatrudniony pracuje w szarej strefie

Blisko 10 proc. osób pracuje w Polsce w szarej strefie. Dla ponad 90 proc. z nich taka praca jest głównym zajęciem.

Byli wspólnicy nie mają prawa do nadpłaty

Po likwidacji spółki cywilnej, jej wspólnicy nie mogą wystąpić z żądaniem stwierdzenia nadpłaty w VAT.

Paliwo zdrożeje o 3 grosze

Najtańsze tankowanie auta oferują stacje przy supermarketach, najdroższe w miejscowościach turystycznych. W najbliższych dniach czekają nas tylko niewielkie podwyżki cen paliw.

W jaki sposób opodatkować dochód spółki cywilnej

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy. Zarówno przychody, jak i koszty ich uzyskania ustalane są proporcjonalnie do prawa wspólników do udziału w zysku.

Jak prowadzić działalność gospodarczą i nie naruszać prawa autorskiego

Czy przedsiębiorca prowadzący np. pub lub sklep może odtwarzać w nich muzykę? Czy zobowiązany jest do jakichś opłat z tego tytułu?

Jak liczyć terminy w prawie pracy

Kodeks pracy posługuje się różnymi terminami przy określaniu uprawnień pracowniczych. Dotyczy to w szczególności okresu, na jaki zawierana jest umowa na okres próbny, długości urlopu macierzyńskiego, nabycia uprawnień do urlopu wychowawczego, okresów wypowiedzenia umowy o pracę. W jaki sposób należy liczyć terminy dla poszczególnych zdarzeń? Co w przypadku, gdy kodeks pracy nie stanowi, w jaki sposób liczyć terminy?

W gospodarce poprawa, ale na jak długo

Wskaźnik informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce po raz kolejny wzrósł o 0,5 punktu. Niewiele jednak przemawia za tym, aby poprawa perspektyw rozwojowych gospodarki miała się utrwalić.

W przyszłym roku wzrost płac będzie prawie o połowę niższy niż obecnie

W Polsce pensje rosną ostatnio w ponad 10-proc. tempie. Czym to jest spowodowane? 

PIP: firmy usuwają azbest nielegalnie

Co trzecia firma nie oznakowuje obszaru, z którego usuwa azbest, a co piąta działa bezprawnie. Od 2000 roku ponad 1 tys. pracowników usuwających azbest zachorowało na pylicę, raka płuc i inne choroby zawodowe. Firmy usuwające asbest robią to w przestrzeni publicznej co zagraża zdrowiu i życiu postronnych osób.

Jak rozliczyć dochody z działalności

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy, muszą złożyć zeznania roczne do końca kwietnia 2008 roku. Opodatkowani według skali rozliczają się na druku PIT-36, natomiast podatnicy, którzy w rozliczeniach z fiskusem stosują podatek liniowy, składają formularz PIT-36L.

20 tys. ha pod inwestycje

Obszar, na którym powstają nowe inwestycje w ramach specjalnych stref ekonomicznych, zostanie zwiększony z 12 tys. ha do 20 tys. ha.

Bank zwróci część nakładów na inwestycje technologiczne

Firmy będą mogły korzystać z technologicznych kredytów i premii na rozwój nowatorskich rozwiązań. Umożliwi to uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Łatwiej będzie łączyć firmy w krajach UE

Zanim spółki kapitałowe z siedzibą w różnych krajach połączą się, muszą opracować wspólny plan połączenia transgranicznego.

Firma ma prawo zwolnić społecznego inspektora pracy

Związek zawodowy ma prawo chronić pracownika przed zwolnieniem. Nie wolno mu jednak, stosując tę ochronę, nadużywać wolności związkowej.

Jak przygotować dobry unijny projekt biznesowy

Ponieważ głównym źródłem finansowania inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw są regionalne programy operacyjne, przyjrzyjmy się, jakie formalne wymogi obowiązują firmy przy sporządzaniu dokumentacji aplikacyjnej. Na co musimy zwrócić uwagę, przygotowując projekt?

Jak rozliczyć podatkowo użyczenie lokalu na potrzeby działalności gospodarczej

Podatnik jest wspólnikiem spółki cywilnej (w skład spółki wchodzą dwie osoby). Siedziba spółki mieści się w domu jednego ze wspólników. Wspólnik wraz z żoną użyczają spółce jeden pokój i garaż na podstawie umowy użyczenia (wspólnicy spółki nie są ze sobą spokrewnieni).W jaki sposób opodatkować wspólnika użyczającego część lokalu mieszkalnego (rozlicza się on na PIT-36 wspólnie z żoną) oraz spółkę i czy opodatkować użyczenie VAT?

Obowiązki "młodego" przedsiębiorcy

Przedsiębiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i wypadkowemu, dobrowolnie zaś ubezpieczeniu chorobowemu.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), zwiększającą z 12 do 20 tys. ha limit obszaru tych stref.

Firma, która ujawni informacje o zmowie, może liczyć na darowanie kary

Za udział w zmowie, która ma ograniczyć konkurencję, firmie grożą sankcje w wysokości nawet 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. Może ich uniknąć, biorąc udział w programie łagodzenia kar - leniency.

Likwidacja podwójnej zaliczki

Zaliczkę grudniową w wysokości zaliczki należnej za listopad przedsiębiorcy będą uiszczać do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Nie będzie kaucji gwarancyjnej

Rozszerzenie zwolnienia przy sprzedaży towarów objętych remanentem likwidacyjnym oraz likwację kaucji gwarancyjnej proponuje Komisja Przyjazne Państwo.

Wysokość składek do ZUS będzie się zmieniać tylko raz w roku

Od 1 stycznia 2009 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły przez cały rok wpłacać do ZUS składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w tej samej wysokości.

Pozwolenia będą ważne cztery lata

Zdaniem posłów sejmowej Komisji Infrastruktury zbyt przewlekłe procedury przetargowe sprawiają, że konieczne jest wydłużenie czasu ważności pozwolenia na budowę do czterech lat.

Pracodawcy łamią prawa młodocianych

Z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że pracodawcy, bez zgody rodziców, zatrudniają dzieci na umowy cywilnoprawne.

Jak przekształcać spółkę cywilną w spółkę jawną

Dla wielu spółek cywilnych zarówno 2006, jak i 2007 rok był pomyślny. Z tego powodu przez te dwa kolejne lata osiągnęły one wartość przychodów powodującą obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. W większości spółek cywilnych rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W związku z tym 31 marca upływa dla nich termin, jaki mają na dokonanie zgłoszenia przekształcenia w spółki jawne. Co przesądza o tym, że spółka jest już spółką jawną?

Od kiedy płacić podatek od nieruchomości

Sp. z o.o. kupiła od gminy niezabudowaną działkę budowlaną. Czy powinna od niej płacić podatek od nieruchomości, skoro grunt nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej? Jeżeli jest konieczność płacenia podatku od nieruchomości, to czy w związku z zakupem omawianej działki w połowie miesiąca powinniśmy naliczyć podatek za połowę miesiąca, w którym działka została kupiona, czy tylko za pełne miesiące?

Przetwarzanie danych pracowników

 Zakładamy firmę i planujemy zatrudnić kadrowego, który będzie sporządzał dokumentację zawierającą dane osobowe pracowników. Osoba ta będzie też prowadziła akta osobowe załogi oraz wstępnie analizowała CV kandydatów na pracowników. Czy aby zajmować się dokumentacją personalną, kadrowiec musi mieć specjalne upoważnienie do przetwarzania danych?

Przedsiębiorcy pozyskają nowe tereny pod inwestycje

Specjalne strefy ekonomiczne będą mogły zostać rozszerzone maksymalnie do 20 tys. ha. Umożliwi to pozyskanie nowych terenów pod inwestycje.

Pracodawca nie będzie mógł zwolnić rodzica zajmującego się dzieckiem

Pracownik, który będzie chciał pracować krócej, aby móc zajmować się dzieckiem, będzie chroniony przed zwolnieniem.

Jakie dokumenty firmy sprawdza fiskus

Kontrole fiskusa u przedsiębiorców skupiają się głównie na dokumentacji. Istotna dla urzędników będzie poprawność prowadzonej ewidencji, a także dokumenty, na podstawie których jest prowadzona.

REKLAMA