Przedsiębiorcy pozyskają nowe tereny pod inwestycje
REKLAMA
zmiana prawa
REKLAMA
Wczoraj Sejm dyskutował nad sprawozdaniem Komisji Gospodarki dotyczącym zmian w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 42, poz. 274). Projekt został skierowany do bloku piątkowych głosowań.
Obecnie specjalne strefy ekonomiczne (SSE) są ograniczone terytorialnie do 12 tys. ha. Niemal całkowicie limit ten już jest wykorzystany. Dlatego zwiększenie obszaru stref o 8 tys. ha, co zakłada rządowy projekt ustawy nowelizującej, umożliwi przedsiębiorcom pozyskanie nowych gruntów pod inwestycje.
Mirosława Nykiel, posłanka Platformy Obywatelskiej, zaznacza, że w ramach dotychczasowego limitu pozostało już niewiele miejsca do wykorzystania, dlatego istotne jest poszerzenie obszaru stref.
- Dotychczas w strefach utworzono 120 tys. miejsc pracy i zainwestowano dotychczas 40 mld zł. Powiększenie obszaru stref ma pozwolić na utworzenie 70 tys. nowych miejsc pracy - podkreśla Mirosława Nykiel.
REKLAMA
Strefa ekonomiczna może być ustanowiona na gruntach należących np. do Skarbu Państwa albo gminy. Projekt nowelizacji ustawy o SSE zakłada objęcie strefą np. gruntów prywatnych. Jednak będzie to możliwe po spełnieniu kilku warunków: zostanie utworzona określona liczba nowych miejsc pracy, inwestycja będzie dotyczyła usług badawczo-rozwojowych, informatycznych, centrów telefonicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, księgowości (bez deklaracji podatkowych). Takie rozwiązanie było już czasami stosowane w praktyce, ale teraz będzie dokładnie uregulowane prawem. Pozwoli to rozwijać się tym firmom, które już istnieją, gdyż będą one mogły zostać objęte specjalną strefą ekonomiczną. Zainteresowanie inwestorów strefami ekonomicznymi jest duże m.in. z uwagi na zwolnienie z podatku dochodowego uzyskanych w strefie dochodów.
Specjalną strefę ekonomiczną ustanawia Rada Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki. Według projektu, wniosek ten ma być opiniowany przez zarząd województwa, a nie jak dotychczas, przez wojewodę.
Agnieszka Skręt-Bednarz, ekspert Programu Sprawne Państwo Ernst & Young, uważa, że dobrą wiadomością dla inwestorów jest fakt, że nowelizacja ustawy wprowadza uproszczony tryb rozszerzenia granic specjalnej strefy ekonomicznej (nie będzie uzgodnień międzyresortowych). Takie rozwiązanie wpłynie na szybsze rozszerzanie obszarów pod inwestycje.
Łukasz Kuligowski
lukasz.kuligowski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA